Domateste Kalsiyum Eksikliği
05 Temmuz 2024

Domateste Kalsiyum Eksikliği


Toprakta genel olarak bir bitkinin ihtiyacını karşılayabilecek ölçüde kalsiyum bulunur. Özellikle kurak ve yarı kurak topraklarda yağmur çok fazla olmadığından dolayı, topraktaki doygunluk oranı yüksektir. Bu da kalsiyumun yeterli olduğunun göstergesidir. Kireçli materyal üzerine kurulmuş kurak bölgelerin topraklarında, bitkiler için mikro elementlerin alınmasında antagonistik etki yaratacak kadar fazla kalsiyum bulunur. Ülkemiz toprakları bu özellikleri taşıdığından topraklara kalsiyumlu gübreleme ihtiyacı pek fazla olmamaktadır. Ancak kalsiyumlu bileşikler kullanılsa da, bazı başka faktörlerin etkisiyle kalsiyum eksikliği görülebilir. Bitkilerin meyvelerine ve depo organlarına yeterli miktarda kalsiyum aktarılmazsa, kalsiyum eksikliğine bağlı bazı problemler ortaya çıkar.

Domateste Kalsiyum Eksikliği Nedeniyle Yaşanan Sıkıntılar

Domates bitkisi yeterli derecede kalsiyum alamadığında bitkinin kök gelişimi zayıflar. Yaşlı yapraklardan genç yapraklara kalsiyum yeterli gelmediğinden, domateste kalsiyum eksikliğinin ilk belirtileri genç yapraklarda ve dokularda görülmektedir. Bu yapraklarda kenar ölümleri, kıvrılma ve kırışmalar meydana gelir. Meyveler yumuşayarak raf ömürleri kısalır. Çürümeler meydana gelir. Domateste kalsiyum eksikliği olduğunda çiçek burnu hastalığı meydana gelir. Bu hastalık domatesin pazar değerini düşürerek ucuzlamasına neden olur. Domatesteki kalsiyum eksikliğinden dolayı verim kaybına neden olan çiçek burnu, tuz stresi nedeniyle meydana gelir. Çünkü tuz, çiçek dokularının ksilem alanlarında azaltıcı etki oluşturmaktadır.

Domateste kalsiyum eksikliğinden oluşan çiçek burnu, domateste açık renkli bir leke ile başlar. Bu leke giderek kahverengiye sonra da siyaha dönüşür ve kuru deriye benzeyen bir görünüm alır. Sonrasında mantara dönüşürse, bu bölge yumuşayarak ıslak bir hal alır.

Domateste Kalsiyum Eksikliği Başlıca Nedenler

  • Düzensiz olarak yapılan sulamalar. Bu durum, genel olarak aşırı sulama yaptıktan sonra domatesi susuz bırakmaktan kaynaklanır.
  • Bitki gereğinden fazla büyüme gösterirse, hızlı büyüme gösteren bitkiler daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duymaktadırlar.
  • Toprakta fazla miktarda azot bulunursa, azot gelişimi çok hızlandırdığından dolayı bitkinin kalsiyum ihtiyacını da artırır. Aynı şekilde toprakta bulunan çok fazla potasyum da bitkinin kalsiyumdan faydalanmasını engeller.
  • Domates fidesi soğuk toprağa dikilirse, kalsiyumu kullanılabilir hale getiren mikroorganizmalar düşük sıcaklıkta etkili olamayacağından dolayı bitki kalsiyum alamaz.
  • Domates fidesinde çapalama ve sürüm işleri toprağın çok derininden yapılırsa, bitkinin kök uçları zarar görerek, bitki yeterli derecede su alamaz ve domateste kalsiyum eksikliği meydana gelir.
  • Domates fidesinin kök kısmındaki zararlılar ve hastalıklar da kalsiyum eksikliğinin nedenlerindendir.

Kalsiyum Eksikliğini Önlemek İçin Öneriler

Kalsiyum eksikliğini önlemek için, sulama düzenine dikkat edilmelidir. Düzenli ve dengeli sulama, kalsiyumun bitkiye ulaşmasını sağlar. Ayrıca, toprak analizleri yapılarak azot ve potasyum seviyeleri kontrol edilmeli ve gerektiğinde düzenlemeler yapılmalıdır. Soğuk topraklara dikim yapılmaktan kaçınılmalı ve uygun toprak sıcaklığına dikkat edilmelidir. Çapalama ve sürüm işlemleri sırasında köklere zarar vermemeye özen gösterilmeli ve kök zararlıları ile hastalıklar için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu şekilde, domateste kalsiyum eksikliği önlenerek bitkinin sağlıklı ve verimli olması sağlanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalsiyum Fosfat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Fosfat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Laktat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Laktat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Kalsiyum Fazlalığı

Bebeklerde Kalsiyum Fazlalığı

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

Vücutta Kalsiyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kalsiyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalsiyumun Görevleri Nelerdir?

Kalsiyumun Görevleri Nelerdir?