Kalsiyum Karbonatlı Kum
15 Mayıs 2024

Kalsiyum Karbonatlı Kum

Kalsiyum karbonatlı kum, içerdiği kalsiyum oranıyla yüksek saflık içeren doğal bir kumdur. İçerdiği kalsiyum karbonat sayesinde su sertliğini tamponlamakla beraber PH seviyesini yükseltmektedir. Ayrıca kimyasal işlemden geçirilmeden doğadan çıktığı haliyle yıkama ve dezenfektasyon işlemleri sonrasında paketlenerek piyasada satılmaktadır. Ağır metal içermez ve akvaryumlarda kullanılmak üzere piyasada bulunmaktadır. Daha çok cichlid akvaryumlarında kullanılmaktadır.

Kalsiyum karbonatlı kumun kullanıldığı akvaryum ortamları
  • Tuzlu su akvaryumları
  • Amerikan cichlid akvaryumları
  • Tanganyika akvaryumları
  • Victoria akvaryumları
  • Malawi akvaryumları
Kalsiyum karbonatlı kum yüksek saflıkta, iki renkte olup krem ve beyaz renkleri bulunmaktadır. İçerdiği kalsiyum ve karbonat sayesinde su sertliğini, PH değerini 8.1-8.4 arasında sabit tutar, akvaryum ortamında bulunan canlılar için sağlıklı bir ortam sağlamaktadır.

Denitrifikasyon bakterileri için en uygun yaşam ortamları oluşturur ve suyun sürekli olarak temiz kalmasını sağlamaktadır. Herhangi bir kimyasal işlemden geçmemiştir kumlar, içeriğinde sentetik özellikli maddeler bulunmamaktadır.

Kalsiyum karbonatlı kum, akvaryumda kullanılması için özel olarak üretilen kumlardır. Kum taneleri köşeli, sivri ve keskin değildir, balıklara ve akvaryumda bulunan diğer canlılara zarar vermemektedir. Işığı yansıtma özelliği sayesinde mercan gibi fotosentetik canlıların daha sağlıklı ve canlı renklerde yaşaması için ortam sağlamaktadır.

Kalsiyum karbonatlı kum yüksek saflıkta olması nedeniyle diğer kumlara oranla daha hızlı çözünmektedir. Kumun daha hızlı çözünmesi suyu tamponlama özelliğini güçlendirir, daha uzun beyaz ve akvaryumun temiz kalmasını sağlar.

Kalsiyum karbonatlı kum kullanımı

Kum suya eklendiğinde bir kısmı çözünerek akvaryum içerisinde bulunan suyun PH değerini 8.1 ile 8.4 arasına gelmesini sağlayarak sabitlemektedir.

İçerisinde bulunan toz, kum tanecikleri ile tamamen aynı içerikli olduklarından akvaryuma eklemeden önce yıkanmasına gerek yoktur. Normal şartlarda su yaklaşık 48 saat içinde kendiliğinden temizlenerek berraklaşır.

Zaman içerisinde eksilen kalsiyum karbonatlı kumun tamamlanması sırasında suda bulanıklık meydana gelmesi istenmiyorsa yıkama yapılabilir, fakat bu gerekli bir işlem değildir. Aynı zamanda kumun yıkanmasında da bir sakınca yoktur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalsiyum Ca

Kalsiyum Ca

Atorvastatin Kalsiyum

Atorvastatin Kalsiyum

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalsiyum Nitrat Formülü ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Nitrat Formülü ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Testi Nasıl Yapılır?

Kalsiyum Testi Nasıl Yapılır?

Kalsiyumun Görevleri Nelerdir?

Kalsiyumun Görevleri Nelerdir?

Kalsiyum Magnezyum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Magnezyum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bebeklerde Kalsiyum Fazlalığı

Bebeklerde Kalsiyum Fazlalığı

Güncel

Kalsiyum Nelerde Var?

Kalsiyum Nelerde Var?