İdrarda Kalsiyum
19 Haziran 2024

İdrarda Kalsiyum

İdrarda Kalsiyum:

Kalsiyum, vücutta özellikle kemik sağlığı açısından önemli bir mineraldir. Hem eksikliği hem de fazlalığı çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Kalsiyum kimyasal olarak "Ca" sembolü ile bilinir. Her yaş grubunun belirli miktarda kalsiyum alması gereklidir; aksi takdirde diş ve kemiklerde kalsiyum eksikliğine bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kalsiyumun bir diğer özelliği ise kana karışması ve doğrudan sindirilememesidir. Bu durum, böbrek rahatsızlıklarına bağlı olarak kalsiyumun idrarda bulunmasına neden olabilir. Özellikle böbrek taşı oluşumu gibi böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.

İdrarda Kalsiyum Fazlalığının Atılması İçin Yapılması Gerekenler:

İdrarda kalsiyumun atılması için öncelikle gerekli tahliller yapılmalıdır. Bilinçsizce kalsiyumun vücuttan atılması, başka ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle ileri dönemlerde birçok kişinin rahatsızlığı olan kemik erimesi (osteoporoz) tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunun ham maddesi kalsiyumdur. Kalsiyum ve D vitamini seviyesini artırmak için kullanılan ilaçlar, uzun süreli kullanımda idrar yolu rahatsızlıklarına neden olabilir. Sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun temel nedeni, kalsiyumun çözünmesinin zor olmasıdır. Kalsiyum vücutta birikir ve demir, çinko gibi maddelere dönüşebilir. Bu da böbrek ve mesaneleri tahriş eder. Bu nedenle kimyasal ilaçlar yerine doğal beslenme tercih edilmeli ve ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Vücutta aşırı miktarda kalsiyum bulunmamalıdır.

İdrarda Kalsiyum Fazlalığına Bağlı Hastalıklarda Tedavi Süreci:

Özellikle ileri yaşlarda, cinsiyet ayırt etmeksizin idrar yolu rahatsızlıklarının temelinde kalsiyum fazlalığı yer alabilir. Kemik erimesi rahatsızlıkları bulunan ve kalsiyum-D vitamini takviyesi için kimyasal ilaç kullananlarda yan etki olarak kalsiyum fazlalığı görülebilir. Yapılması gereken, fizik tedavi doktoru kontrolünde kemik taraması yaptırmak ve doktor kontrolünde kimyasal ilaç kullanımını azaltmaktır. Günümüzde bu tür ilaçların yan etkilerinden dolayı yılda 4 kez kullanılmak üzere kalsiyum enjeksiyonları tercih edilmektedir. Bu tür ilaçların yan etkileri daha az ve idrar yolu rahatsızlıklarına neden olmamaktadır. Ayrıca, dahiliye doktoru ile idrar problemleri için gerekli tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz.

  • İdrarda kalsiyum tahlilleri düzenli yapılmalıdır.
  • Kimyasal ilaçlar yerine doğal beslenme tercih edilmelidir.
  • Fizik tedavi doktoru kontrolünde kemik taraması yapılmalıdır.
  • Yılda 4 kez kalsiyum enjeksiyonu tercih edilebilir.
  • Dahiliye doktoruyla idrar problemleri için tedavi süreci yürütülmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalsiyum Simgesi

Kalsiyum Simgesi

Haber Bülteni

Güncel

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Nelerde Var?

Kalsiyum Nelerde Var?

Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Kalsiyum Nitrat Formülü ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Nitrat Formülü ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Testi Nasıl Yapılır?

Kalsiyum Testi Nasıl Yapılır?

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Yumurtada Kalsiyum Var mı?

Yumurtada Kalsiyum Var mı?