Solgar Kalsiyum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
07 Temmuz 2024

Solgar Kalsiyum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Solgar Kalsiyum Takviyesinin Önemi

Solgar Kalsiyum, kemik ve dişlerin daha güçlü ve sağlıklı olmasını destekleyen önemli bir besin takviyesidir. Kas iskelet ve sinir sisteminin sağlığını destekleyerek genel vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasına katkı sağlar. D vitamini, sağlıklı dişlerin ve kemiklerin korunmasına yardımcı olur ve kalsiyum emilimini teşvik eder. Ayrıca, sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemektedir. Yeterli kalsiyum ve D vitamini alındığında, fiziksel aktivite ile birlikte ileri yaşlarda kalsiyum eksikliğinden kaynaklı osteoporoz riskini azaltabilir. Magnezyum ise kalsitonin salgılanmasını uyarır ve kalsiyum emilimini artırır.

Kalsiyumun Vücutta Oynadığı Rol

Kalsiyum, vücudumuzdaki kemikleri ve dişleri oluşturan ve onları güçlü ve sağlıklı tutan hayati bir elementtir. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun %99'u kemiklerimiz ve dişlerimizde yer almaktadır. Geri kalan %1'lik oran ise kan pıhtılaşmasını sağlayan, eklemleri yapılandıran, kalp atışlarını düzenleyen ve sinir sisteminin tamir edilmesine destek olan yumuşak dokularda ve kanda bulunmaktadır.

Solgar Kalsiyum Kullanım Önerisi

Yetişkinler için, tercihen yemek zamanında veya yemeklerden sonra günde 1 tablet veya sağlık uzmanı tavsiyesine göre kullanılması önerilmektedir.

Solgar Kalsiyum İçeriği

Her bir tablette:

  • Kalsiyum (Karbonat, sitrat, glukonat) 333 mg
  • Magnezyum (Oksit, sitrat, glukonat) 133 mg
  • Çinko (Glukonat) 5 mg

Solgar Kalsiyumun Ek Özellikleri

Solgar Kalsiyum, süt ürünleri, soya, buğday, maya, gluten gibi potansiyel alerjenleri içermemektedir. Sentetik renklendirici, koku düzeltici, tatlandırıcı ve koruyucu maddeler kullanılmamıştır.

Kalsiyum Eksikliği ve Sonuçları

Kalsiyum eksikliği, başta kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucunda raşitizm, diş çürümesi ve kemik erimesi gibi problemler ortaya çıkarmaktadır. Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir. Ayrıca, kas krampları, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik, uykusuzluk, egzama, eklem ağrıları ve depresyon gibi belirtilere neden olabilir. Gebelik ve yeni doğan bebeklerde kalsiyum ihtiyacı çok daha fazladır. Bu sebeple, özellikle gebelikte ve yeni doğmuş bebeklerde kalsiyum ihtiyacını karşılamaya dikkat edilmeli ve kalsiyum eksikliği sonucu oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçilmelidir.

Solgar Kalsiyum, vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamak ve genel sağlığı desteklemek için güvenilir bir kaynaktır. Düzenli kullanım ve dengeli bir beslenme ile birlikte, uzun vadeli sağlık faydaları sağlanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalsiyum Nelerde Var?

Kalsiyum Nelerde Var?

İlginizi Çekebilir

Kalsiyum Ne İşe Yarar?

Kalsiyum Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Güncel

Kalsiyum Hidroksit Formülü

Kalsiyum Hidroksit Formülü

Güncel

Kalsiyumun Faydaları Nelerdir?

Kalsiyumun Faydaları Nelerdir?