kalsiyum.gen.tr https://www.kalsiyum.gen.tr Kalsiyum, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kalsiyum.gen.tr Sat, 24 Oct 2015 00:00:00 +0000 Wed, 23 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Kalsiyum Özellikleri https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-ozellikleri.html Sun, 04 Nov 2018 08:37:05 +0000 Kalsiyumun Özellikleri: Kalsiyum bir element olarak yer kabuğunda en çok bulunan beşinci element ve üçüncü metaldir. Ayrıca kalsiyumun, yapısında bulunan tüm bileşiklerin toplamı, yer kabuğunun %3.64’lük bir b Kalsiyumun Özellikleri: Kalsiyum bir element olarak yer kabuğunda en çok bulunan beşinci element ve üçüncü metaldir. Ayrıca kalsiyumun, yapısında bulunan tüm bileşiklerin toplamı, yer kabuğunun %3.64’lük bir bölümünü oluşturur. Bitki ve hayvan yaşamında gerekli olan temel elementlerden biri olması kalsiyumun özellikleri arasında yer alır. Bu yüzden kemikler, diş, yumurta kabuğunun ve mercanın yapısındadır. Deniz suyu yapısında ise %0.15’e ulaşan bir oranda bulunur.

Kalsiyum İnsan vücudunda en fazla bulunan mineraldir. Vücudun yaklaşık 1200 gramı kalsiyumdan oluşur. Kalsiyum mineralinin %99’u kemikler ve dişlerde bulunurken, kalan %1’i ise dokular, kan ve diğer vücut sıvılarında bulunur.

Periyodik çizelgede II A grubunda yer almaktadır. Toprak-alkali metallerden biri olup, magnezyum ile stronsiyumun arasında bulunur. 

Kalsiyumun dünyada en fazla bulunan 5. elementtir.

 • Kalsiyumun Simgesi: Ca
 • Atom No: 20
 • Atom Kütle Ağırlığı: 40.08
 • Element serisi: Toprak alkali metal
 • Madde Hali: Katı
 • Görünüm: Gümüş beyazı

Kalsiyumun Fiziksel Özellikleri:

Gümüş renginde, kurşuna benzeyen sertliği olan bir metaldir. Oksidasyon sayısı (+2); iyon yarıçapı 0.99 A° (angström derecesi); brinnel sertlik katsayısı ise 17’dir. Saf halde iken şekil verilir,preslenir, kesilebilir, tel ve levha haline dönüştürülebilir.

Kalsiyumun Kimyasal Özellikleri: 

Suda hidrojen vererek bozulur. Asitlerde çözünür, elverişli koruyucu eritici maddeler eklendiği zaman kolayca dökümü yapılabilir. Havada ise kendini daha büyük bir aşınmadan koruyan ince bir oksit tabaka ile kaplıdır. Yüksek sıcaklıkta ise, bunun yerini nitrit tabakası alır. Zehirleyici bir etkisi yoktur. Tümü stabil altı izotopu vardır.

Kalsiyumun Elde Edilmesi: 

Kısa süreli kullanımlarda, kirecin alüminyum metali ile indirgenmesi sonucu elde edilir. Bu indirgeme işlemi yüksek sıcaklık ve alçak basınçta yapılır. Daha sonrasında ise kalsiyum, vakumda öteki maddelerden arıtılarak saf hale getirilir.

Endüstri ise kalsiyum, eritilmiş kalsiyum klorür, bir karbonatla cevherin hidroklarit asitle saflaştırılması yoluyla elde edilir. Elektroliz esnasında, işlemin yapıldığı grafit kap anot, ergimiş kalsiyum klorüre batırılan demir bir çubuk bura da katot görevi kapar. Metalik kalsiyum bu esnada katot etrafında birikir.

 • Katot: Ca2+(l) + 2e– → Ca
 • Anot: Cl–(l) → 1/2Cl2 (g) + e–

Kalsiyum klorür, sodyum karbonat yapımı için kullanılan Solway sürecinin bir yan ürünü şeklinde elde edilir.

 • CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + H2O + CO2

Kalsiyumun Bileşikleri:

Kalsiyum asetilsalisilat: Beyaz toz şeklinde olup, suda çözünebilir.

Kalsiyum karbonat: CaCo2. Rengi, kokusu ve tat olmayan tozdur; kristalin yapısı vardır.

Kalsiyum klorür. CaCl2. Havadan su çekilmesiyle eriyen, beyaz kristaller halindedir.

Kalsiyum hidroksit. Ca(OH)2.Hafif acı bir tadı bulunan, beyaz, yumuşak kristalin toz.

Kalsiyum oksit. CaO. Sönmemiş kireçtir. 

]]>
Kalsiyum Ne İşe Yarar https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-ne-ise-yarar.html Sun, 04 Nov 2018 19:36:34 +0000 Kalsiyum ne işe yarar, İnsan vücudunda kemikler ve dişler kalsiyumdan oluşmaktadır. Kemik ve dişlerin devamlılığı ve sağlığını kalsiyum devam ettirir. Vücudumuzdaki toplam kalsiyumun %99'u kemikler ve dişlerimi Kalsiyum ne işe yarar, İnsan vücudunda kemikler ve dişler kalsiyumdan oluşmaktadır. Kemik ve dişlerin devamlılığı ve sağlığını kalsiyum devam ettirir. Vücudumuzdaki toplam kalsiyumun %99'u kemikler ve dişlerimiz de geri kalan % 1'lik oran ise yumuşak dokularda bulunur. Yumuşak dokularda bulunan kalsiyum ise, kanın pıhtılaşmasını sağlar, eklemleri yapılandırır, kalp atışlarını düzenler ve sinir sisteminin onarılmasına yardımcı olur. Bu durumda kalsiyum insan bedeni için yaşamsal bir maddedir.

Kalsiyum ne işe yarar

Kalsiyum bedenimizin tüm  işlevlerinde kanda çözünmüş olarak bulunur. Kasların kasılmasında, kanın pıhtılaşmasında, kemik ve dişlerin yapısında baş rolü oynar. Yaşamımız süresince her gün belli bir oranda mutlaka kalsiyum almamız gerekir. Özellikle kemik gelişimin çok hızlı olduğu ergenlik dönemlerinde, bebeğin anne karnındaki 9 aylık gelişim sürecinde, ve yine doğumdan sonra devam eden emzirme döneminde, ve en önemlisi de kadınların kemik erimesine daha yatkın oldukları menopoz dönemlerinde kalsiyum önemi ve değeri çok daha fazladır. Kalsiyum olmazsa olmazlardan biridir.

Kalsiyumun insan vücudundaki en önemli işlevi kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum içeren gıdalara tüketmek kanser ve kalp hastalığı gibi risklere ve rahatsızlıklara karşı insan bedeninin koruyucusudur. Vücutta kalsiyum oranının eksilmesi ile birlikte kemik ve dişlerde zayıflık, kemik erimesi, raşitizm, ve dişlerin çürümesi gibi rahatsızlıklar oluşmaya başlar. Bunların dışında eklemlerde ve kaslarda ağrılar, sızılar, kramplar, egzama gibi deri hastalıkları, hipertansiyon, kalp çarpıntısı, sinir ve gerginlik, uykusuzluk ve depresyon gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde ve bebeklik döneminde yeterli derecede alınmayan kalsiyum gelişim bozukluklarına neden olmaktadır. Kalsiyumu yeterli miktarda ve dengeli olarak almak gerekir, fazla alınan kalsiyumda böbrek taşı, kireçlenme ve kas güçsüzlüğü gibi sıkıntılara neden olabilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı yetişkin bireylerde ve çocuklarda daha farklıdır. Yetişkin bir birey için ihtiyaç olan kalsiyum miktarı 1000 mg, gebelerde ve 50 yaş üzeri bireylerde 1500 mg, çocuklarda ise 600 mg'dır.

]]>
Amonyum Nitrat https://www.kalsiyum.gen.tr/amonyum-nitrat.html Sun, 04 Nov 2018 21:32:47 +0000 Amonyum Nitrat, Amonyum nitrat denilince akla ilk önce gelen elbette tarım alanıdır. Çiftçilerin işlemiş oldukları topraklarını çok daha verimli hale getirmek için kullanmakta oldukları bir çeşit kimyasal gübredir. Ayrıca am Amonyum Nitrat, Amonyum nitrat denilince akla ilk önce gelen elbette tarım alanıdır. Çiftçilerin işlemiş oldukları topraklarını çok daha verimli hale getirmek için kullanmakta oldukları bir çeşit kimyasal gübredir. Ayrıca amonyum nitrat çok güçlü bir patlayıcı olması özelliği sebebiyle bazı kötü odakların özellikle bomba yapımında da kullanılan bir kimyasaldır.

Amonyum Nitrat Formülü

Amonyum nitrat (Ammonium nitrate) bir azotlu birleşiktir. Amonyum nitrat bir nitrat ve bir amonyumun birleşmesi ile ortaya çıkmaktadır. Amonyum nitrat formülü (NH4)(NO3) dür. Amünyum nitrat kütlesi 80,043 g/mol, yoğunluğu 1,72 g/cm kare, Kaynama noktası 210 santigrat, erime noktası 169,6 santigrat olan ve suda çözünen bir kimyasal olarak bilinir.

Amonyum Nitrat Nedir

Amonyum nitrat toprakta çok hızlı çözünen özelliği sayesinde toprağa çok hızlı etki eden bir gübre çeşididir. Bu özelliği ile amonyum nitrat diğer gübrelere oranla çiftçiler tarafından tercih edilmektedir. Amonyum nitrat gübresi içerisinde %16,5 nitrat azotu %16,5 amonyum %33 azot bulunur. Ayrıca amonyum nitrat toprakta diğer gübrelere oranla çok daha uzun süre etkisini koruyan azotlu gübredir. Toprak için son derece faydalı olan amonyum nitrat kullanıldığı alanlarda toprak değerlerinde her hangi bir değişim yapmamaktadır. Bu kimyasal gübrenin diğer bir özelliği ise nötr tip de olmasından dolayı her türlü toprak çeşidinde gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Amonyum nitrat özelliği sebebi ile bol yağış alan bölge topraklarında kullanılması çok fazla tavsiye edilmez. Çünkü içerisinde bulunan nitrat azot unun kolay yıkanmasıdır. Bol yağış gören topraklarda yılda 2 ve ya 3 sefer kullanılması daha uygun olacaktır. Amonyum nitrat kurak bölgelerde de şiddetle tercih edilmelidir çünkü kurak bölgelerde su görmeyen amonyum nitrat çok kolay çözülme özelliği sayesinde toprak da bulunan nemde bile kolayca çözülebilen bir gübredir. Amonyum nitrat iki çeşit bulunmaktadır birincisi tarlada yetiştirilen tarla bitkilerine üst gübre olarak atılma koşulu ile kullanılır. Bu tür amonyum nitrat kesinlikle damlama sulama yapılan alanlarda kullanılmamalıdır. 

Amonyum nitratın ikinci tipi ise damla sulama sistemi sulamalarında çok daha uygun olduğu bilinir. Özellikle tarlaya, bağa veya bahçeye kullanılacak olan amonyum nitratın özelliğinin bilinmesi ve ona göre uygun amonyum nitrat alınarak toprağa uygulanması ürün verimi için çok önemlidir. Ülkemizde İç Anadolu bölgesinin kuraklığı düşünülürse böyle kurak olan daha doğrusu az yağış alan topraklarda özellikle amonyum nitrat kullanılması toprağa can gübresi olacağı bilinir. Her türlü mevsim koşullarına uygun olan amonyum nitrat hızlı çözüldüğünden damla sulama sistemleri ile hasat edilen yerlerde dahi sorunsuzca kullanılmaktadır. Amonyum nitrat her çeşit sebze, meyve ağaçlarında ve kullanılırken bağ asmalarında, ayçiçeği yetiştiriliciliğinde ve mısır yetiştiriciliğinde gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır Fakat amonyum nitratın pirinç ve çeltik yetiştiriciliğinde kullanılması tavsiye edilmez. Amonyum nitrat yapay gübre yapımında en çok kullanılan azotlu bileşik olarak bilinir. Lifli bitkilerde kullanılırsa ürün miktarını artırır ayrıca amonyum nitrat diğer bitkilerde kullanılırsa meyvelerin tane ve meyve verimini artırır. Ülkemizde kullanılan amonyum nitratın %33,5 i bütün bitkilerde kullanılabilecek özellikte azot içermektedir. Amonyum nitrat bilinen özelliği arasında renksiz olduğu ve kristalleşen bir özelliği olduğu bilinir. Katı halde bulunan amonyum nitrat kapalı bir yerde ısıya maruz kaldığında patladığı ve bileşenlerine ayrıldığı bilinirken ayrıca çok güçlü bir patlayıcı olduğu bilinir. Amonyum nitrat çok geniş bir kullanım sahası bulunan kimyasal gübredir. 

Amonyum Nitrat Üretimi Nasıl Yapılmaktadır

Son olarak amonyum nitrat üretilmesinden bahsedelim amonyum nitrat sanayi alanında çok kolay ve aynı zamanda çok basit yapılmaktadır. Amonyum nit]]> Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.gen.tr/bitkilerde-kalsiyum-eksikligi.html Mon, 05 Nov 2018 11:32:50 +0000 Bitkilerde kalsiyum eksikliği, kalsiyum bütün canlılar da aynı işlemi görür ve aynı etkilere sahiptir. Bir bitkide kalsiyumun temel görevi bitkinin dik durmasını sağlamaktır. Çünkü kalsiyum bitkilerin hücre duvar Bitkilerde kalsiyum eksikliği, kalsiyum bütün canlılar da aynı işlemi görür ve aynı etkilere sahiptir. Bir bitkide kalsiyumun temel görevi bitkinin dik durmasını sağlamaktır. Çünkü kalsiyum bitkilerin hücre duvarlarının yapısına katılır ve bitkiyi ayakta tutar. Bazı bitkiler yana doğru kayar, kırılmalar olur bunun temel sebebi bitkide kalsiyum eksikliğidir. Çünkü bu bitkide hücre duvarı tam olarak oluşmamıştır. Kalsiyumun bitkiler için bir diğer temel görevi ise büyümelerini sağlamaktır. Kalsiyum minerali bitkilerde kök yolu ile bitkinin bünyesine alınmaktadır. Eğer ki bitkide fazla derece de kalsiyum var ise bitki köküne sinyal yollayarak kalsiyum alımını durdurur.   

Bitkilerde kalsiyum eksikliği nedir

Bitkilerde kalsiyumun görevi yaprakların klorofil yapısında bulunmakta olan bazı enzimleri bir araya getirmektir. Bu enzimler tek başlarına bir anlam ifade etmez iken, kalsiyum aracılığı ile bir araya gelerek, yaprakta beyin görevi sağlarlar. Bundan dolayı yaprağın içerisinde bulunan elementlerin fazlalığı yada azlığı köke sinyal olarak gider, ve böylece alınması gerekli ise alınır fazla ise durdurulur. Kalsiyumu eksik olan bitki neye ihtiyacı olduğunu bilemez bu sebepten dolayı da bazı elementleri gereğinden fazla bazılarını da gereğinden daha az alır. Aslında bilinçli yada bilinçsiz olarak bitkiden koparılan her yaprak, o bitkiye ait koparılmış bir beyni ifade etmektedir.

Kalsiyum hem bahçe bitkileri yetiştiriciliğinde hemde tarla ziraatin de çok önemlidir. Bu yüzden bitki beslenmesi için en önemli elementlerden bir tanesi olup toprağın yapısını iyileştirme özelliğine sahiptir. Kalsiyum minerali olmadan bitkiler büyüme sağlayamaz. Bitki için hem meyvesinde hem de yapraklarında yeterli derecede kalsiyum var ise,  bitki düzgün gelişir düzgün büyür ve hasat sonrası kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan sıkıntılar yaşanmaz. Kalsiyum bitkiler için çok değerli bir element olup, nitrat ile birlikte üründe verim ve kaliteyi artırır. Kalsiyum hareketsiz bir element olduğu için bitkinin yaprak ve meyvelerine kök aracılığı ile ve su yolu ile ulaşmaktadır. Bitkilerde kalsiyum eksikliği olmaması için düzenli olarak kök bölgesinde suda çözünebilir kalsiyum vermek gerekir. Bitkilerde yine düzenli olarak kullanılan kalsiyum nitrat dengesiz kalsiyum alımından kaynaklanmakta olan sıkıntıları engeller.

Bitkilerde kalsiyum eksikliği bitkinin renginin, meyvelerin ise kalite ve sağlamlığının verimsiz olmasını sağlar. Bitkinin hızlı büyümesi büyüme ile orantılı olarak kalsiyum gerektirir. Böylece bitkinin hücre duvarı ve hücre zarı düzgün bir şekilde oluşur. Bitkilerde kalsiyum eksikliği özellikle meyve veren bitkiler de ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. Bitkilerde yeterli miktarda alınan kalsiyum meyve, yumru ve tokumun verimini ve sağlamlığın artırarak raf ömürlerini uzatmaktadır.

]]>
Kanda Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/kanda-kalsiyum.html Mon, 05 Nov 2018 16:00:41 +0000 Kanda kalsiyum, oranı insan vücudu için büyük hayati öneme sahiptir ve vücudumuzda bulunan en fazla mineral çeşidi kalsiyumdur. Kalsiyumun organlarımızı muhafaza eden, kaslarımızın hareketliliğini sağlayan iskelet sistem Kanda kalsiyum, oranı insan vücudu için büyük hayati öneme sahiptir ve vücudumuzda bulunan en fazla mineral çeşidi kalsiyumdur. Kalsiyumun organlarımızı muhafaza eden, kaslarımızın hareketliliğini sağlayan iskelet sistemimizin ana yapısını oluşturan kemik sağlığı açısından büyük önemi vardır. İnsan vücudunda kalsiyum iki şekilde yer almaktadır. Bunlardan birincisi kemik sağlığı açısından ihtiyaç duyulan ve çözülemeyen kalsiyum tuzu formatındadır. Diğeri ise insan vücudunda bulunan kan içinde çözülerek eriyen kalsiyumdur. Aslında kemikte bulunan kalsiyum insan vücudu için ihtiyaç duyulan kandaki kalsiyum miktarını belirler. Kandaki kalsiyuma ise hücre sağlığı açısından büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle de kandaki kalsiyum oranın dengesinin sağlanması gerekmektedir. Normal sağlıklı bir insanın vücudunda bulunan kalsiyumun sadece yüzde 1'lik kısmı kanda yer almaktadır. Kalan kısmı ise diş ve kemikte bulunur. Kandaki kalsiyum oranın fazla olduğu durumlarda genellikle hiperk alsemi olarak adlandırılan durum oluşur.

Yeterli miktarda kalsiyum alınması için dengeli ve bu açıdan zengin besinlerle beslenmek gerekmektedir Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik sağlığı ve diş sağlığı ile ilgili problemlerle karşılaşmamak için çocukluk çağından itibaren süt ve süt ürünlerinin tüketimine önem verilmelidir. Anne adayları için durumun hassasiyetle ele alınmasında fayda bulunmaktadır. Eğer kandaki kalsiyum seviyesi korunamaz ise ve bebek yeterince kalsiyum alamazsa bu ihtiyacını zamanla annenin kemik ve dişlerinden karşılamaya başlar. 

Kanda kalsiyum oranının yüksek çıkmasının temel nedenleri ve belirtileri nelerdir
 • Kanda kalsiyum pek çok farklı nedenden dolayı yükselme eğilimine girmiş olabilir. Ancak bu sebeplerin başında aşağıdaki hususlar gelmektedir.
 • Hiperk alsemi tiroit hastalığından kaynaklanan nedenlerle gelişebilir. Özellikle hipertiroidi durumunda salgılanan hormon miktarında atış meydana gelir.
 • Kanser gibi ağır hastalıklar nedeniyle gelişebilir. 
 • Bazı ilaçlar özellikle de A ve D Vitamini hiperk alsemiyi yani kandaki kalsiyum fazlalığını tetikleyebilir. 
 • Paratroit adı verilen hormon kemiğin dağılmasına neden olur ve hızlı bir şekilde kana karışarak kanda bulunan kalsiyum miktarını da arttırır. Bu yüzden vücut için ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarının dışarıdan sağlıklı bir şekilde alınması gerekmektedir. Aksi halde bu ihtiyaç zamanla kemiklerden karşılanmaya başlar. 
Kanda kalsiyum oranının yüksek olduğu durumlarda hastaların yakındığı en büyük şikayetler çok sık idrara gitme, bulantı, kusma, zamanla böbreklerde taş oluşması, aşırı halsizlik ve beraberinde kemiklerde ağrıdır. Bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için kanda kalsiyum fazlalığına neden olan sağlık sorunlarına çözüm bulunması gerekmektedir. Ayrıca günlük alınması gereken kalsiyum miktarına da dikkat edilmelidir. Bu oran yetişkin bir birey için ortalama olarak 1500 mg. civarında olmalıdır.
]]>
Kalsiyumun Görevleri https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyumun-gorevleri.html Mon, 05 Nov 2018 20:59:34 +0000 Kalsiyumun Görevleri, Kalsiyum insan bedeninde en bol bulunan mineraldir. Bedendeki toplam kalsiyumun %99’u kemiklerde bulunmaktadır. Kemik ve dişlerin oluşumu ve devamlılığını kalsiyum sağlamaktır. Bunlardan başka kaslar Kalsiyumun Görevleri, Kalsiyum insan bedeninde en bol bulunan mineraldir. Bedendeki toplam kalsiyumun %99’u kemiklerde bulunmaktadır. Kemik ve dişlerin oluşumu ve devamlılığını kalsiyum sağlamaktır. Bunlardan başka kasların kasılmasında, enzimlerin aktivitesinde, nörotransimitterlerin salınmasında, kalp atımının düzenlenmesinde ve kanın pıhtılaşmasında da görev almaktadır. Temel kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünleridir. Kalsiyum ayrıca ıspanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı bitkilerde de bulunmaktadır. Kalsiyumun eksikliği çocuklarda, rikets gelişmesine sebep olur. Bundan dolayı kemik deformiteleri ve gelişme geriliği meydana gelir. Yetişkinlerde kalsiyum eksikliği, kas spazmına, osteomalaziye ve bacakta kramp gelişmesine sebep olabilmektedir. Düşük kalsiyum tüketiminde, osteoporoz, kan basıncında yükselme ve kolon kanseri riskinde artışa sebep olabilmektedir.

Kalsiyumun vücuda alınımı: Kalsiyum karbonatın emilebilmesi için, özellikle midede çözünmesi ve iyonlaşması şarttır. Menopoza girmiş  kadınların %40’ında mide asidinde azalmalar olduğu tespit edilmiştir. Mide asidinde azalma olan bireylerde, oral kalsiyum karbonatın sadece %4’ü emilebilmektedir. Mide asidi azalmış olanlarda; kalsiyum laktat, kalsiyum sitrat ve kalsiyum glukonat gibi çözünebilir ve iyonize olabilen kalsiyum preparatı tercih edilir. Bunlar, kalsiyum karbonattan daha fazla emilir ve daha etkilidir.

Kalsiyumun böbreklerde kalsiyum oksalat taşı yapacağından korkulur. Kalsiyum sitrat, buna sebep olmamaktadır. Kalsiyum sitrat alanlarda, idrar kalsiyumu çoğalmasına rağmen sitrat; idrarda kalsiyum fosfat ve kalsiyum oksalat  miktarını ve kalsiyum kristallerinin oluşumunu azaltmaktadır. Böbreklerde yineleyen kalsiyum oksalat taşı oluşumunu %90 oranında sitratın azalttığı görülmüştür. Sitratsız kalsiyum preparatlarının kullanımı böbreklerde kalsiyum oksalat taşı oluşma olasılığını artırabilir.

Kalsiyumun vücuttaki görevleri: Kandaki kalsiyum seviyesi, çok dar bir aralıkta tutulmaktadır. Kandaki kalsiyum seviyesi düşmeye başladığında, paratiroid bezinden parathormon sentezi çoğalmaktadır. Kandaki kalsiyum seviyesi yükselmeye başlarsa; kalsitonin sentezi çoğalmaktadır. Parathormon, kemiklerdeki yıkımı sağlayan osteoklastların çalışmasını yoğunlaştırarak, kan kalsiyum düzeyinin arttırmaktadır. Ayrıca bağırsaktan kalsiyum emilimini arttırarak, böbrekten kalsiyum atılımını azaltır.

Östrojen eksikliği, osteoklastların parathormona duyarlılığını fazlalaşmaktadır. Buda kemikte yıkımı arttırmaktadır. Bunun neticesi olarak da, kan kalsiyum düzeyi artmaktadır. Kan kalsiyum düzeyindeki artışı; parathormon düzeyini azaltmaktadır. Parathormon azalmasına bağlı olarak, aktif D vitamini düzeyi azalmakta ve kalsiyum atılımı çoğalmaktadır.

Kalsiyumun, gebeliğe bağlı ve preeklamsi gelişimini ve hipertansiyon önlemede rolü olduğu görüşü ortaya çıkmıştır. Çalışmalarda, gebelikteki kalsiyum alımı ile hipertansiyon arasında ters ilişki olduğunu gösterilmiştir.

Yetişkinlerde günlük olarak 1gr kalsiyum alımı önerilmektedir. Çocuklara, gebelere ve emzirenlere ise 1.2 gr kalsiyum alımı gerekmektedir. Kalsiyumun günde iki gramdan çok alınması; böbrek taşına ve yumuşak dokularda kalsifikasyona sebep olmaktadır. Hiperparatroidisi olanlar ve kanser hastaları uzman gözetimi olmadan kalsiyum kullanmamalıdırlar.

Yüksek doz çinko, magnezyum, lifli besinler ve oksalat kalsiyum emilimini azaltmaktadır. Alkol, fosfat, protein, kafein, sodyum ve şeker kalsiyumun atılımını çoğaltmaktadır. Antiasitler, kalsiyum atılımına ve kemiklerin yıkımına sebep olmaktadır.
]]>
Kostik https://www.kalsiyum.gen.tr/kostik.html Tue, 06 Nov 2018 12:11:21 +0000 Kostik, Kullanım alanı çok geniş olan sodyum hidroksit katı olan ve beyaz renkte bir maddedir. Kostiğin içeriğinde sodyum, hidrojen ve oksijen atomları vardır. Formülü NaOH dur. Potasyum hidroksit şeklinde imal edile Kostik, Kullanım alanı çok geniş olan sodyum hidroksit katı olan ve beyaz renkte bir maddedir. Kostiğin içeriğinde sodyum, hidrojen ve oksijen atomları vardır. Formülü NaOH dur. Potasyum hidroksit şeklinde imal edilen kostiğin formülü KOH’ tur. Kullanım alanının genişliği çok fazladır. Petrol rafinelerinde arıtmalara, sabun imalatından, kağıt ile boya üretim tesislerine değin bir çok alanda kullanımı vardır. Kostik; potas kostik, boncuk kostik, payet kostik, sud kostik, sıvı kostik, sodyum hidroksit gibi biçimlerde karşımıza çıkmaktadır.

Kostik Ürünleri

Potas Kostik; Kullanım alanı çok geniştir. Potasyum hidroksit katı olarak beyaz renkte çok kuvvetli (ph= 14) bir bazik kimyasal maddedir. Potas kostik ya da potasyum hidroksit ismiyle bilinir. İçeriğinde potasyum, hidrojen ve oksijen atomları vardır. Formülü KOH’ dur

Potas Kostik (potasyum hidroksit) Kullanım Alanları: Potas kostik (potasyum hidroksit) kullanma alanları özetle şöyledir; gübre sanayi, tarımsal ilaçların imalatı, temizlik sanayi (arap sabunu imalatı) ve pillerin imalatında kullanılır. Bazlar içinde en kuvvetlisi olan Kostik kullanan sektörler den bazıları şunlardır;
 • Tekstil endüstrisinde
 • Sabun ile temizlik malzemelerinin imalı. Özellikle sıvı, katı sabun yapımı.
 • Petrol rafinelerinde 
 • Yapay ipek yapımında 
 • Kağıt hamuru ve kağıt üretiminde 
 • PH’ ın yükseltilmesi gereken yerlerde.
 • Arıtmalarda asidik ortam nötralizasyonu  ve çöktürme amaçlı.
 • Boya kimyasalları sektöründe 
 • Zeytinin işlemesinde 
 • Saf su üretimi ve su arıtma da 
 • Patlayıcı maddelerin üretiminde.
 • Tarımsal kimyasalların üretilmesi.
 • İlaç endüstrisinde kostik kullanılır. 

Boncuk Kostik: Kullanım alanı çok geniştir. Boncuk kostik katı olarak beyaz renkte boncuğu andırır formda kimyasal bir maddedir. PH değeri çok yüksektir. PH 14 tür. Baziktir. En çok temizlik sektöründe kullanılır.

Payet Kostik: Kullanım alanı çok geniştir. Payet kostik katı halde beyaz renkte kuvvetli ve bazik maddedir. NaOH formülüyle gösterilir. Kullanım alanları; arıtma, sabun imalatı, kağıt sanayinde, içecek ve süt sanayinde, ilaç sanayinde vb. kullanılır.Sud (Sıvı) Kostik: Sud ya da diğer bir ifadeyle 

Sıvı kostik: sıvı halde şeffaf, çok kuvvetli bazik bir maddedir. Ph 14 tür. Temizlik sektöründe çok kullanılır.

]]>
Kalsiyumun Faydaları https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyumun-faydalari.html Tue, 06 Nov 2018 20:01:05 +0000 Kalsiyumun faydaları, Kalsiyum vücudumuzda düzenleyici görevi görmektedir. Vücudumuzda bulunan diş ve kemiklerin temel taşıdır.  Vücudumuzdan kalsiyum deri, tırnak, idrar, ter, saç ve dışkı yolu ile dışarı atılır. Günl Kalsiyumun faydaları, Kalsiyum vücudumuzda düzenleyici görevi görmektedir. Vücudumuzda bulunan diş ve kemiklerin temel taşıdır.  Vücudumuzdan kalsiyum deri, tırnak, idrar, ter, saç ve dışkı yolu ile dışarı atılır. Günlük olarak düzenli bir şekilde giden kalsiyumun yerine yenisi koyulmalıdır. Eğer koyulmazsa gerekli olan kalsiyumu kemiklerden sağlar. İnsan vücudu için kalsiyumun faydaları oldukça fazladır. Fakat kişilerin kalsiyumdan yararlanabilmesi günlük olarak ne kadar bu minerale ihtiyaç duymaktadır. 
 • 1-3 yaş aralığı çocuklar günde 500 miligram
 • 4*8 yaş aralığı olan çocuklarda günde 88 miligram
 • 9-18 yaş aralığı gençlerde günde 1300 miligram
 • 19-50 yaş aralığı günde 1000 miligram
 • 51 ve daha üzeri yaş yetişkinlerde günde 1200 miligramdır.
Kalsiyumun faydaları
 • Kalsiyum kişiyi fit ve zayıf tutar: Metabolizmaya katkı sağlar. Ayrıca zayıflama içinde oldukça etkilidir. Kalsiyumun en önemli özelliği vücuttaki yağın yakımı sağlar ve vücuda yağın depolanmasını engellemektedir. Uzman doktorlar günlük olarak 3 öğün kalsiyum alınmasını tavsiye etmektedir.
 • Bayanlardaki adet öncesi sendromları engeller: Bir bayan günlük ihtiyacı olan D vitamini ve kalsiyum ihtiyacını gidermezse kalsiyumla ilgili olan hormonlar negatif şekilde tepki verir. Bunun sonucunda da adet öncesi sendromları daha çok şiddetli geçirmeye neden olmaktadır.
 • Kemik erimesini engeller: Dişler ve kemikler için çok kalsiyum çok önemlidir. Gelişen çocuklar ve gençler için kemik oluşumunu desteklemektedir. İnsan vücudunun kalsiyum emili ve kemikler için gelişimin kişi 20 yaşında iken en yüksek noktasına varmaktadır. Kişi 30 yaşına geldiğinde ise bu olay tam tersi olarak düşüşe geçer. Vücuda alınan D vitamini ve kalsiyum kemik yoğununu arttırır Bu da ileri yaşlarda yaşlandıkça kemik kaybını önlemektedir.
 • Kanserle savaşır: Gerekli olan kalsiyumu vücuda alındığı sürece bağırsak, meme ve yumurtalık kanserini önlemektedir. Ama yalnızca kafa düşünce oluşabilir ne kadar fazla olursa o kadar iyidir. Bu düşünce tamamıyla yanlıştır. Çünkü mega dozlarda yani gıda dışı alınan kalsiyum takviyeleri prostat kanseri riskini arttırmaktadır. Kanseri engellemek için gıda dışı takviyelerle alınan kalsiyum dozlarının alınmaması gereklidir. Onun yerine gıda yoluyla yeterli düzeyde kalsiyum tüketimi daha önemlidir.
 • Kalp dostudur: Aşırıya kaçılmadığı sürece alınan yeterli ölçüdeki kalsiyum, damar, kalp hastalıklarına ve hipertansiyona yakalanma ihtimalini azaltmaktadır. Vücutta bulunana kalsiyumun % 99'unu dişler ve kemikler oluşturmaktadır. Geri kalan %1 kalsiyumu ise vücudun fonksiyonları için çok önemlidir. Bünyeye yetersiz olarak alınan kalsiyum kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Ayrıca vücuda yüksek ölçüde alınan kalsiyum özellikle 2000 miligram yada üzeri ise kalp hastalıkları riskini artırmaktadır. Bu sebepten kaynaklı olarak kalp sağlığınız için kalsiyum açısında yüksek değerli gıdalar tüketilmeli ki gıda ilavelerin fazla tüketmekten biraz kaçmış olursunuz.
 • Kalsiyumun faydaları arasında diğer görevleri: Kas büyümesi, enerji üretimi, kas büyümesi, sinir iletimi, kanın pıhtılaşması, kalbin düzenli olarak çalışmasında katkısı bulunmaktadır. Gebelik ve doğum sonra annede süt yapımını arttırır.
]]>
Doğal Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/dogal-kalsiyum.html Wed, 07 Nov 2018 13:07:25 +0000 Doğal kalsiyum, insan vücudunun %99'unu kapsayan kemik sağlığı için, en önemli minerallerin başında gelir. Çocukluktan itibaren sağlam bir iskelet yapısı için kalsiyum içeren yiyecekler tüketilmesi gerekir. Ayrıca yetişkin Doğal kalsiyum, insan vücudunun %99'unu kapsayan kemik sağlığı için, en önemli minerallerin başında gelir. Çocukluktan itibaren sağlam bir iskelet yapısı için kalsiyum içeren yiyecekler tüketilmesi gerekir. Ayrıca yetişkin insanların yaşa bağlı kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. İnsanlar yaşlandıkça bir rahatsızlığı olmasa bile doğal  olarak kemikler deforme olur ve zayıflar. Eğer vücutta kalsiyum eksikliği var ise, bu süreç daha hızlı işler. Kalsiyumun görevi sadece kemikleri korumak değildir. Aynı zamanda vücuda enerji sağlar. Kalp sağlığı için vücutta yeterli seviyede kalsiyum olması gerekir. Kalsiyum kan sağlığının korunması, sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışması, kemik büyümesi ve sağlığı gibi bir çok temel sağlık aktiviteleri kalsiyumun bünyede yeterli miktarda olmasına bağlıdır.

Doğal kalsiyum tarifi:

5 adet yıkanmış çiğ yumurta kabuğu rondodan çekilerek ufalanır. 10 adet limonun suyu  çıkarılarak, cam bir kavanoza konur. Ufalanmış yumurta kabukları limonun üzerine ilave edilir. Kavanozun ağzı sargı bezi ile kapatılır. Serin bir ortamda ara sıra karıştırılarak 7 gün boyunca bekletilir. Bekleme süresi bittikten sonra bu karışım başka bir cam kavanoza süzülür. Buzdolabında muhafaza edilir. Günde bir yemek kaşığı tüketilebilir. Bu doğal kalsiyum tarifi, bozulabilme ihtimaline karşı 1 haftadan fazla bekletilmemelidir. Taze olarak hazırlanmalıdır. Aynı zamanda bu karışımı salata ve çorbalara ekleyerek de tüketilebilir. Çocuklarda dahil her yaş grubu insan tüketebilir.

Doğal kalsiyum tarifinin yanında bir çok besinin içeriğinde de kalsiyum bulunmaktadır. Bunlar; yeşil fasulye, badem, brokoli, bamya, soya ürünleri, balık konservesi, yumurta, tavuk, makarna, pirinç, patates, elma, muz, üzüm, havuç, domates, mercimek, kuru yemişler, kayısı, deniz ürünlerinde kalsiyum bulunmaktadır. 

Vücutta kalsiyum eksikliği bazı rahatsızlıklara sebep olur. Kalsiyum eksikliğini belirlemek oldukça kolaydır. Bu belirtiler; kalp çarpıntıları ve kalbin düzensiz çalışması, dişlerin çabuk çürümesi, hipertansiyon, uykusuzluk, bacaklarda eğiklik, osteoporoz, kan basıncının yükselmesi, kaslarda ani kramplar ve ağrı, adet öncesi şiddetli kramplar kalsiyum eksikliğinin belirtileridir.

Diğer mineral ve vitaminler gibi sağlıklı yaşamın yapı taşı olan kalsiyum minerali düzenli olarak alınmalıdır. Bu şekilde vücudumuzu olası ciddi hastalıklardan korumuş oluruz. Fakat kalsiyum fazlalığı bünyeye zarar vermektedir. Bu sebepten dolayı kalsiyum ihtiyacını karşılamak için aşırıya gidilmemelidir.
]]>
Potasyum Hidroksit https://www.kalsiyum.gen.tr/potasyum-hidroksit.html Wed, 07 Nov 2018 23:01:48 +0000 Potasyum Hidroksit, Potasyum  hidroksit diğer bir ismiyle potas kostik olarak bilinmektedir. Potasyum  hidroksitin  formülü KOH olarak bilinir. Beyaz renkte, katı bir halde olan bir kimyasal maddedir. Suda eridiği zaman ısı Potasyum Hidroksit, Potasyum  hidroksit diğer bir ismiyle potas kostik olarak bilinmektedir. Potasyum  hidroksitin  formülü KOH olarak bilinir. Beyaz renkte, katı bir halde olan bir kimyasal maddedir. Suda eridiği zaman ısı açığa çıkarır. Ayrıca potasyum hidroksit maddenin nem tutma özelliği vardır. Ortamda bulunan nemi emer ve yavaş yavaş eriyebilen bir yapıya sahiptir.

Potasyum hidroksit kullanım alanları: 

Endüstri ürünlerinde, temizlik sektöründe, tarımda, gübre sektöründe, tıp alanında, veterinerlikte ve daha birçok alanda kullanımı sağlanmaktadır.  Potasyum hidroksit ya da potasyum hidrat bir kimyasal bileşen maddedir. Suda ısı açığa çıkararak çözünme meydana getiren, akkor derecede uçucu özelliğe sahip olan, 360 °C' derecede eriyebilen, beyaz renkte katı bir madde olan kimyasal alkalik bir baz olan potasyum hidroksitin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Nemi absorb maddeler ve zamanla grimsi veya erguvani bir renk meydana getirir. Alkali özelliği ile belirli metallere hareket özelliği oluşturur. Potasyum hidroksit tarımsal alanda özellikle de asidik toprakların pH düzeyini dengelemek amacıyla, alkalik etkisi oluşturmak için çoğunlukla kullanılır. Bunun yanı sıra tarımsal ilaçlarının üretiminde de kullanımı gerçekleşmektedir. 

Potasyum hidroksit madde endüstriyel kimyada geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sıvı sabun yapımında, arap sabunu yapımında, geri dönüşümlü kağıtların yapımında, ve günlük kullandığımız birçok temizlik ürününün de yapımında potasyum hidroksit kullanılır.  Günümüzde hayvansal ilaçların üretiminde, veteriner hekimler, kimi hayvanlar için hazırladığı ilaçlarda kullanmaktadır. Potasyum hidroksit CO 2 tutucu etkidedir. Bu nedenle bitkisel deneylerde faydalanılır. Süt ürünlerinde nötralizasyon maksatlı olarak kullanılmaktadır. Tarımsal gübre üretiminde de kullanılmaktadır. Potasyum hidroksit eklenerek hazırlanan sabunlar daha iyi köpürmektedir. Pillerde ise elektrolit maddesi olarak yer almaktadır. Genel olarak sodyum düzeyinin sınırlı olması gereken maddelerde sodyum hidroksit yerine kullanılmaktadır. Gıdalarda, organik sentezlerde, boyar maddelerde ve kauçuk üretiminde kullanılmaktadır.

Endüstri  potasyum hidroksit kullanımı:
 • Potasyum tuzu hazırlığında,
 • Fosfat maddelerinin içerisinde,
 • Karbonat bileşiminin içerisinde,
 • Permanganat maddelerinde,
 • Nitrat maddelerde,
 • Endüstriyel cins deterjanların üretiminde,
 • Ksantat maddelerde ve iyodür maddelerin sentezinde,
 • Böcek ilaçlarında ve yabani ot öldürücü ilaçlarda,
 • Çözelti içerisindeki gübrelerin oluşturulmasında,
 • kauçuk maddesi üretiminde,
 • Pigment maddesi üretilmesinde,
 • Tıbbi sanayide,
 • Fotoğraf endüstrisinde,
 • Kauçuk endüstrisi için kullanılan kağıtlarda,
 • Alkali pillerde yani akü yapımında kullanılır.  
]]>
Günlük Kalsiyum İhtiyacı https://www.kalsiyum.gen.tr/gunluk-kalsiyum-ihtiyaci.html Thu, 08 Nov 2018 08:52:19 +0000 Günlük Kalsiyum İhtiyacımız; Yaşamımız boyunca vücudumuzda yapım ve yıkım olayları sürekli olarak devam eder. Ortalama otuz yaşına kadar olan süreçte yapım olaylarının hızı, yıkım olaylarından daha yüksek oldu Günlük Kalsiyum İhtiyacımız; Yaşamımız boyunca vücudumuzda yapım ve yıkım olayları sürekli olarak devam eder. Ortalama otuz yaşına kadar olan süreçte yapım olaylarının hızı, yıkım olaylarından daha yüksek olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Çünkü bu süreçte sadece büyüme devam etmektedir. Ancak insan yaşı otuzu geçmeye başladıktan sonra bu olay tersine dönmeye başlar. Bu süreçte yıkım olayları yapım olaylarından daha fazla olmaktadır. Böylelikle vücutta kalsiyum kaybı da başlar. Önceleri yıkım hızı erkeklerde yavaş iken kadınlarda menopoz ile bu hız artar. Kemikten geri çekilen kalsiyum, fosfor, potasyum ve azot idrarla dışarı atılmaya başlar.

Kalsiyum kaybı kadınlarda erkeklere oranla daha hızlıdır ve ortalama 70 yaşına gelmiş bir kadının 20 yaşındaki haline göre vücudunda kalan kalsiyum oranı %55-60 iken bu oran erkeklerde %80 civarında görülmektedir. Kayıpların başladığı bu süreçte kemik ve kaslardaki bu erimeler yaşlılık döneminde boyda kısalma, kemiklerin dayanıklılıklarında azalma, deri altında bulunan tabakanın incelmesi, dişlerde kayıplar, özellikle bacaklarda eğrilikler ve sırt bölgesinde kamburlaşma gibi sonuçlar meydana gelmektedir. Özellikle düzenli sporun devamlılığı kas ve kemik bütünlüğü açısından önemlidir. İnsan vücudundaki kalsiyumun %99’u iskelette bulunur. Kemiğin gelişimi ve sağlığının korunmasın için en önemli faktörler, yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alımı, düzenli fiziksel aktiviteler ve kalıtımdır.

D vitaminin kalsiyum emilimine katkıları,

Güneş ışınlarında bulunan D vitamini, kalsiyum emilimini artırır ve kalsiyumun kemiklerde depolanmasına yardımcı olur. Bu yüzden insan vücudunun yeteri miktarda güneş ışını görmesi gerekmektedir. Özellikle bebekler her gün cam açıkken yarım saat güneş ışığı alan pencereye çıkartılmalı ve güneş ışınlarının bebeğin tenine teması sağlanmalıdır. Aynı şey yetişkinler içinde geçerlidir ki özellikle yaşlılık dönemlerinde bu ihtiyaç vücut direncine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin daha sağlıklı kemiklere ve daha dinç bir vücuda sahip olmak isteyen bir kadın günlük bir bardak şekersiz süt içmelidir. İçilecek olan bu süte şeker koymak yerine bir çay kaşığı bal koymak daha sağlıklı olacaktır.

Yetişkin bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı ortalama 1000-1200 mg iken 55 yaş üstünde bu değer 800-900 mg’dır. Kadınların hamilelik dönemlerinde günlük kalsiyum ihtiyacı ise 1000 mg civarındadır.

Genç bir birey günde 2 bardak süt, 1 bardak yoğurt ve 1 porsiyonda beyaz peynir tüketmesi durumunda yaklaşık olarak 800-900 mg arasında kalsiyum almış olur, vücudunun kalan kalsiyum ihtiyacını da yemiş olduğu yemeklerle tamamlayabilir.

Kalsiyum bakımından zengin besinler

 • 1 bardak yoğurtta yaklaşık 250 mg kalsiyum
 • 1 bardak sütte yaklaşık 250 mg kalsiyum 
 • 1 porsiyon (25-30 gr) beyaz peynirde yaklaşık 100 mg kalsiyum bulunur.

]]>
Vücutta Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.gen.tr/vucutta-kalsiyum-eksikligi.html Fri, 09 Nov 2018 00:23:24 +0000 Vücutta kalsiyum eksikliği, İnsan vücudunda en çok kalsiyum kemiklerde ve dişlerde bulunmaktadır. Bu mineralinin vücuttaki görevi ise diş ve kemik yapısını korumaktır. Ayrıca sinir hücreleri arasında iletişim sağlar, kaslar Vücutta kalsiyum eksikliği, İnsan vücudunda en çok kalsiyum kemiklerde ve dişlerde bulunmaktadır. Bu mineralinin vücuttaki görevi ise diş ve kemik yapısını korumaktır. Ayrıca sinir hücreleri arasında iletişim sağlar, kasların kasılmasını ve gevşeme hareketlerini sağlar, vücuttaki kanın normal şekilde pıhtılaşmasını sağlar, bazı hormonların üretimini sağlar ve kalp atışlarını düzenler. Yeteri kadar kalsiyum alımı kemik gelişiminin sürdüğü için çocukluk dönemi de olsa  özellikle kemik sağlığının korumak amaçlı her yaşta kalsiyum alınması gerekli olan bir mineraldir. 

Vücutta kalsiyum eksikliği olduğu zaman ilk önce kemik ve dişlerde zayıflamalar meydana gelir. Bu da raşitizm hastalığına yani kemik erimesine sebep olur Dişlerde ise kalsiyum eksikliğinden dolayı çürümeler oluşur. Tırnak ve saçlarda kırılmalar olur. Ayrıca kas krampları, eklem ağrıları, yüksek tansiyon açığı, uykusuzluk sorunu, sinirlilik sorunu artar ve depresyona sebep olmaktadır. Gebelikte ve yeni doğan bebek için kalsiyum ihtiyacı çok fazladır. Bu sebepten kaynaklı olarak da hamilelik döneminde ve bebeklerde kalsiyuma olan ihtiyacını karşılamak zorundadırlar. Çünkü kalsiyum eksikliğinden kaynaklı oluşabilecek olan gelişim bozukluklarının meydana çıkmasını engellenmelidir. 

Vücutta kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir
 
Özellikle kalsiyum eksikliği ile ilgi önemli bir konuya değinirsek; kısa dönemli oluşan kalsiyum eksikliği bir belirti göstermemektedir. Kalsiyum ölçümü yapılmadan da bu eksikliğin belirlenmesi oldukça zordur. Bunun nedeni vücut ihtiyacı olan kalsiyumu bir süre kemikten karşılayacaktır. Ama kalsiyum eksikliği uzun süre devam ederse vücudun kemiklerden sağlamış olduğu kalsiyum yüzünden kemiklerin zayıflamasına ve yoğunluğunun azalmasına sebep olacaktır. Bu durumun sonunda osteoporoz ve kemik kırığı gibi sorunlar ortaya çıkar. Vücutta kalsiyum eksikliği ilerlemesinin belirtileri;
 • Kaslarda kasılmalar oluşur,
 • Hafızada zayıflama olur,
 • Halüsinayonlar görmeye başlanır,
 • Kas ağırları olur,
 • Ellerde karıncalanma oluşur,
 • Yüz ve ayaklarda karıncalanmalar meydana gelir,
 • Düzensiz kalp atışı oluşur,
 • Depresyon belirtisi baş gösterir,
 • Ciltte kuruma olu,
 • Tırnaklarda kırılmalar meydana gelir.
Vücuttaki kalsiyum eksikliği nedenleri

Genellikle yetersiz beslenmeden kaynaklıdır. Günlük beslenme programımıza kalsiyum açısından bol olan besinler eklenir ise kalsiyumu normal değerlere çıkarır. İlerleyen yaştan kaynaklı olarak kemiklerde zayıflamalar ve yoğunluğunda azalmalar olur. Bu durumda kalsiyum ihtiyacı oluştuğu için bu yaşlarda doktorunuza danışarak kalsiyum takviyesi kullanarak kemik zayıflamasından kaynaklı sorunları önlenmesini sağlanmış olunur. Kalsiyum eksikliği yalnızca beslenme ve yaş ile sınırlı kalmamaktadır. Vücudun kalsiyum mineralini kullanmasına neden oluşturan durumlarda buna sebep olabilir.

Vücuttaki kalsiyum eksikliği riskini arttıran durumlar

D vitamini eksikliği: Kalsiyum mineralinin vücut tarafından kullanılmasında önemli rolü vardır. Vücuttaki D vitamini eksikliği oluşması arkasından kalsiyum eksikliği riskini de arttırmaktadır. Bazı gıdalar ile D vitamini sağlanabilir ama en önemli D vitamini güneş ışığı olmaktadır.

Menopoz sonrası dönem: Vücutta kalsiyum eksikliği özellikle bayanlarda menopoz sonrası kemik kayıpları artmaktadır. Bununla beraber olarak da vücudun gıda yardımıyla almış olduğu kalsiyumu işleme yeteneğinde de azalmalar oluşur. Bu durumu yavaşlatmak ve kemik kaybını azaltmak için doktor tavsiyesiyle kalsiyum takviyesi almak yaralı olacaktır.
]]>
Amonyum Klorür https://www.kalsiyum.gen.tr/amonyum-klorur.html Fri, 09 Nov 2018 04:17:52 +0000 Amonyum klorür, çözeltileri hafif  olan asidiktir. Mineral halinde bazı volkan bacalarının etrafında kullanılır. Bazen meyan ballarında bir aroma maddesi olarak kullanılır. Amonyum klorür, hidroklorik asit ve amonyak arasında Amonyum klorür, çözeltileri hafif  olan asidiktir. Mineral halinde bazı volkan bacalarının etrafında kullanılır. Bazen meyan ballarında bir aroma maddesi olarak kullanılır. Amonyum klorür, hidroklorik asit ve amonyak arasındaki gerçekleşen tepkimelerle üretilmektedir. Hidrojen klorür ve amonyak reaksiyonu sonucunda oluşan tuzdur. Yaklaşık olarak 340 derecede erimeden buharlaşmasıyla eşit hacimlerde hidroklorik ve amonyak oluşturur. Renksiz kristalleşmiş bir madde olan amonyum klorür, suda kolay şekilde çözümlenerek hafif asit özelliği bulunan bir sıvı oluşturmaktadır.  

Amonyum klorür kullanım alanları nelerdir

 • Amonyum kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Amonyum perklorat üretiminde oldukça yaygın şekilde kullanılır. Sığırlarda yem desteği olarak üretilmektedir. Ayrıca saç şampuanlarında, pylwood bağlayan tutkallar da, mayalar için besleyici ortamda birleşenlerde, temizleme ürünleri kullanımında aynı şekilde yaygındır. Ayrıca yetişkinlerde öksürük ilacı olarak kullanılır.
 • Beyaz kokusuz higroskopik toz olarak adlandırılır. Amonyum klorür suda çözeltisi asidik özelliğe meyillidir.
 • Piyasada birçok öksürük ve soğuk algınlığı ilacının birleşiminde kullanılır.
 • Daha çok kuru pillerde elektronik olarak kullanan kalaylamada, kalvan izleme ve metal müzelerdeki oksit katmanı giderek şeyin tutmasını kolaylaştırılması maksadıyla lehimcilikte yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Diğer uygulamalar ise çinko kaplama, kalaylama ajanı olarak. Ayrıca metallerde oksit kaplamaları ayırmak amacıyla lehimleme akışları olarak ve lehimlerin yapıştırılmasını iyileştirmek için kullanım alanı oldukça yaygın olan maddedir.
 • Kozmetik sanayisinde şampuan yapımı surfaktan olarak ALS kullanıldığında, kuru şampuanın kıvamını arttırmak için ve birçok temizlik malzemelerinde kullanılmaktadır.
 • Bazı altın gibi soy metallere rafine edip ve artırmakta kullanılır.
 • Üre formaldehit reçineleri sertleştirmede ve kontrplak yapıştırıcıların yapımında etkili bir özelliği bulunur.
 • İlaç sanayisinde öksürük şuruplarında, adjuvan yapımında Expektoran olarak ve idrar sökücü özelliği olarak da kullanılmaktadır.
 • Tekstil sektöründe pamuğu parlatma, boyamada, baskıda kullanılır.
 • Lehimlemede lehim taşı yapımında kullanılır.
 • Yem sektöründe katkı maddesi olarak sığırların idrar taşını söktürme de etkili olan maddedir.
 • Gübre yapımında kullanılır.
 • Maya yapımında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
 • Bazı ülkelerde likör ve içki yapımında kullanılır.
 • Biyolojik uygulamalarda organizmaların mikrobiyolojik gelişmeleri için, enerji kaynağı olarak kullanılır.
 • Gıda katkı maddesi olarak Amerika ve Avrupa da hem tuzlu hem de tatlı olarak bilinen bir şekerleme türünün yapımında kullanılır.

Amonyum klorür özellikleri nelerdir

 • Endüstride yan ürün olarak oluşturur.
 • Sentetik olarak üretmek oldukça kolaydır.
 • Genellikle volkanik bölgelerde bulunur.
 • Sodyum karbonat üretiminde amonyak soda projesinde bir yan ürün olarak bulunur.

Amonyum klorür idrar taşlarına etkisi

Amonyum klorür, A vitamini dengesizliği,  yemlerde bulunan kalsiyum fosfor dengesizliği  ve su tüketimi azlığı danalarda idrar taşlarına neden olan etkilere olumlu tepkilerle değiştirmektedir. Bu sorun yem ve su analizleri yapılarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu şamandıralı suluklar ile serbest sulama yapmak, yemdeki kalsiyum fosfor dengesini ayarlamak, amonyum klorür katmak idrar taşlarını engellemektedir. Maya üretiminin katkı maddesi, gübre yapımında kullanılır. Bazı ülkelerde likör ve içki yapımında da kullanılmaktadır. Gıda maddesi olarak hem tuzlu ve tatlı bileşen bir şekerleme türü yapımında kullanılmaktadır.

]]>
Yumurtada Kalsiyum Var Mı https://www.kalsiyum.gen.tr/yumurtada-kalsiyum-var-mi.html Fri, 09 Nov 2018 08:08:54 +0000 Yumurtada Kalsiyum Var Mı, Sağlığa olan birçok faydası bakımından oldukça değerli bir besin olan yumurta, küçük büyük herkes tarafından oldukça severek tüketilen gıdalardan biridir. Tüketilebilecek en sağlıklı ve lezzet Yumurtada Kalsiyum Var Mı, Sağlığa olan birçok faydası bakımından oldukça değerli bir besin olan yumurta, küçük büyük herkes tarafından oldukça severek tüketilen gıdalardan biridir. Tüketilebilecek en sağlıklı ve lezzetli bir gıda olan yumurta, büyük bir oranda protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi yumurta, beyin için oldukça önemli olan kolin maddesinin içerir, kalp hastalığına iyi gelir ve kolesterolü olumsuz yönde etkilemez. Yumurta kahvaltıda krep ya da omlet olarak, hamur işlerinde de sık kullanılır ve oldukça şifalı ve lezzetli olması bakımından birçok kişi tarafından oldukça severek tüketilir. 

Yumurtada  Bulunan Proteinler,

Yüksek miktarda kalsiyum, demir, çinko, protein ve folik asit içeren yumurta bu içeriği sayesinde sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Kalsiyum denildiği zaman insanın aklına ilk olarak süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri gelir. Ancak günlük beslenmede oldukça büyük bir öneme sahip olan kalsiyum, süt ürünleri dışında birçok farklı gıdada bulunmaktadır. Yaşam boyu sağlığımızı destekleyen önemli bir mineral olan kalsiyum, vücudun birçok görevini yerine getirebilmesini sağlar ve kasların işlevlerinde, kemik ve diş yapısının güçlenmesinde ve kanın pıhtılaşmasının sağlanmasında oldukça büyük öneme sahip olan yaşamsal bir mineraldir. Bu nedenle büyümenin ve kemik yapısının geliştiği ergenlik döneminde, gebelik ve emzirme dönemlerinde ve kemik yapısının erime riskinin arttığı menopoz döneminde vücuda yeteri kadar kalsiyum alınması oldukça büyük önem taşımaktadır. 1 adet yumurtada 28 mg kalsiyum bulunmaktadır  ve bu da günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabilmektedir. Buradan da anlaşılabileceği gibi Yumurta iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda kalsiyum minerali bakımından da oldukça zengin bir besindir.
]]>
Kalsiyum Nelerde Var https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-nelerde-var.html Fri, 09 Nov 2018 14:49:37 +0000 Kalsiyum nelerde var; insan vücudunun % 99'nu kalsiyum oluşturmaktadır. Kalsiyum kemik sağlığı için olmazsa olsa en önemli minerallerdir. Kalsiyum içeren besinler çocukluktan başlayarak  iskelet yapısını sağlamlaşması ve bir Kalsiyum nelerde var; insan vücudunun % 99'nu kalsiyum oluşturmaktadır. Kalsiyum kemik sağlığı için olmazsa olsa en önemli minerallerdir. Kalsiyum içeren besinler çocukluktan başlayarak  iskelet yapısını sağlamlaşması ve bir ömür boyu güçlü kemikler sahip olmak için tüketilmesi gereklidir. Düzenli olarak yeterli miktarda kalsiyum tüketildiğinde çocukların güçlü ve sağlam iskelet yapısının oluşmasına yardımcı olur. Yetişkin insanlarda ise yaşa bağlı olarak meydana gelen kemik rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali düşer. Yaş ilerledikçe doğal olarak kemikler zamanla deforme olur ve zayıflar. Eğer vücutta kalsiyum yetersizliği varsa bu aşama daha hızlı işler ve yaşlılık döneminde kemikler daha çabuk zayıflar. Yaşlılıkta ciddi olarak eklem ve kemik hastalıklarına sebep olur. Kalsiyum vücuttaki yalnızca kemikleri korumakla sınırlı değildir. Vücuda enerji sağlar. Vücutta bulunan en önemli organ olan kalp içinde yeterli düzeyde kalsiyum bulunması lazımdır. Vücuttaki kasların büyümesi, sağlığı için, sinir siteminin düzenli şekilde çalışmasına devam etmesi için, kan sağlığını korunması için bünyede kalsiyum mineralinin yeterli düzeyde bulunması gereklidir. 

Kalsiyumun bulunduğu besinler,

Yeşillikler: Kalsiyum eksiliğini gidermek için yeşil sebzeleri tüketilmesinde fayda vardır. 100 gramlık yeşil sebzelerde 120 miligram kalsiyum bulunmaktadır. Bunun dışında kalsiyumu roka %6'ı, şalgam %10'u, karalahana ise %5'i oluşturmaktadır.

Düşük yağlı süt ve yoğurt: Aslına bakarsanız yetişkinler belli bir yaştan sonra süt tüketimini bırakırlar. Süt tüketimi yaşlılık zamanında kemik hastalıklarına yakalanmayı engellemektedir. Günlük 100 gramlık süt veya yoğurt ürünü yaklaşık olarak 125 miligram kalsiyumu içinde barındırmaktadır. Yağsız yoğurt ise yaklaşık olarak %45'ni kalsiyum barındırmaktadır.

Yağsız peynir: Çocukların sağlığı ve kemik gelişimi için yaygın olarak süt ürünleri tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi yüksek miktar içerisinde kalsiyum barındırırlar. Tahminen 100 gramlık yağsız peynir yaklaşık 961 miligram kalsiyum deposu olmaktadır.

Lahana: 100 gramlık lahana yaklaşık olarak 105 miligram kalsiyum bulundurur. Lahana yaprakları ise %5'i kalsiyumdur.

Bamya: 100 gramlık tüketilecek olan bamyada 77 miligram kalsiyum bulunur.

Yeşil fasulye: 100 gramlık haşlanmış olan fasulyede 37 miligram, suda haşlanmış olan yeşil fasulyede tahminen 44 kalori içermektedir. 

Soya ürünleri: Soya ürünleri süt ile karıştırılarak tüketildiğinde D ve A vitamini ihtiyacını da karşılar. 100 gram tüketilen soya ürünü 350 miligram kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.

Brokoli: Tüketilen 100 gramlık brokoli içerisinde 47 miligram kalsiyum bulunmaktadır. Suda haşlanan brokolide ise 54 kalori içerir.

Badem: 100 gramlık bademde 264 miligram kalsiyum bulunur. Ayrıca magnezyum, manganez ve E vitamini açısından oldukça zengindir. 

Tofu: Bizim ülkemizde çok kullanılmasa da Asya mutfaklarında oldukça yaygındır. Tofu 100 gramında 372 miligram kalsiyum yani günlük alınması gereken kalsiyumun %37'sini karşılamaktadır. 

Balık konservesi: Tüketilen 100 gramlık balık konservesi yaklaşık olarak 383 miligram kalsiyum bulundurmaktadır. Somon %8, hamsi ise %4'luk bir kısmı kalsiyum içermektedir.

Diğer kalsiyum içeren besinler: Kalsiyum nelerde var diye düşündüğünüzde diğer bulunan besinler ise Gözleme, dondurma, tavuk, yumurta, mercimek, balık türleri, pirinç, makarna, patates, elma, kayısı, muz, havuç, üzüm, kuru yemişler, domates, tofu, deniz ürünleridir.
]]>
Kalsiyum Sitrat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-sitrat.html Sat, 10 Nov 2018 00:27:36 +0000 Kalsiyum Sitrat, Kalsiyum besinlerde doğal olarak bulunan bir mineraldir. Kalsiyum vücudun birçok normal işlevleri, özellikle kemik oluşumu ve bakımı için gereklidir. Kalsiyum diğer mineraller bağlanır ve vücuttan çıkarıl Kalsiyum Sitrat, Kalsiyum besinlerde doğal olarak bulunan bir mineraldir. Kalsiyum vücudun birçok normal işlevleri, özellikle kemik oluşumu ve bakımı için gereklidir. Kalsiyum diğer mineraller bağlanır ve vücuttan çıkarılması yardımcı olabilir. Kalsiyum sitrat kalsiyum eksikliğini önlemek ve kalsiyum eksikliklerini tedavi etmek için kullanılır. Formülü Ca3(C6H5O7)2.4HOH şeklinde ifade edilen, gıdalarda katkı maddesi, tampon ve katılaştırıcı olarak kullanılan, kokusuz, beyaz  100 °C’de suyunun büyük bir kısmını kaybeden 120 °C’de suyunun hepsini kaybeden, alkolde ve suda çözünmeyen toz halde bir maddedir.

Kalsiyum Sitratın Özellikleri: 

Kalsiyumun yüksek oranda emilime sahip sitrat formudur. Düşük mide asidine bağlı sindirim problemleri çeken breyler için en uygun kalsiyum formu kalsiyum sitrattır. Menopoz sonrası süreçte diğer kalsiyum formlarının emilimi ve vücuttaki kullanımı düştüğünden dolayı en uygun form kalsiyum sitrat olarak kabul edilmektedir.

Kalsiyum sitrat, vücuda kalsiyum yeterince alınmadığında kandaki seviyesinin düşmesini önleme ve gereken düzeye çıkarma tedavisinde kullanılır. Osteoporoz, raşitizm,azalan aktivite hipoparatiroidizm, gizli tetani gibi düşük kalsiyum düzeylerinin neden olduğu durumları tedavi etmek için kullanılabilir. Aynı zamanda yeterince kalsiyum aldığınızdan emin olmak için bazı hastalarda kullanılabilir

Kalsiyum vücutta çok önemli bir rol oynar. Bu sinirler, hücreler, kas ve kemik normal işleyişi için gereklidir. Yeterli kalsiyum içinde yoksa kan , daha sonra vücut ve böylece kemikleri zayıflatan, kemiklerden kalsiyum alacaktır. Kalsiyum doğru miktarda olması bina ve güçlü kemikler tutmak için önemlidir.

Kalsiyum Sitratın Faydaları:
 • Kas büyümesini aktifleştirir.
 • Kanın pıhtılaşma seviyesini kontrol eder.
 • Eklem dokuların hızlı ve kaliteli üretimini sağlar.
 • Diş, saç, tırnak rahatsızlıklarının önlenmesinde etkindir.
 • Doğumun ardından süt üretiminin aktifleştirilmesine yardımcı olarak süt yoğunluğunu yükseltir.
 • Kalsiyum eksikliğini önleyerek, kalsiyumun daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.
 • Uykusuzluk, çarpıntı, depresyon gibi psikolojik etkenlere karşı korumada yardımcı olur.
 • En kaliteli kalsiyum minerallerinden kalsiyum sitrat ihtiyacının karşılanmasını sağlar.
]]>
Kalsiyum Tablet https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-tablet.html Sat, 10 Nov 2018 23:58:33 +0000 Kalsiyum Tablet: Kalsiyum kemiklerin ve dişlerin önemli bir yapı taşı olan mineraldir. Bununla birlikte kalp, sinirler ve kan pıhtılaşması sistem işlevlerinde düzensizlik olmaması için kalsiyuma ihtiyaç duyulur.Kemiklerin h Kalsiyum Tablet: Kalsiyum kemiklerin ve dişlerin önemli bir yapı taşı olan mineraldir. Bununla birlikte kalp, sinirler ve kan pıhtılaşması sistem işlevlerinde düzensizlik olmaması için kalsiyuma ihtiyaç duyulur.Kemiklerin her zaman kırılma ve ya yeniden inşası için yardımcı kalsiyuma ihtiyaç vardır.  Ekstra Kalsiyum tablet almak, kemiklerin düzgün olarak yeniden ve güçlü bir şekilde kalmasına yardımcı olur.

Kalsiyum Tablet Etkileri: 

 • Kalsiyum, kadınlarda menopoz sonrası ve yaşlı erkeklerde kemik kaybı olayını yavaşlatır. Bu da kemiklerde kısmen de olsa kırılma riskini azaltır.
 • Kalsiyum, premenstrüel sendrom (Pms), bilhassa yemek yemeye aşırı istek, ruh durumu, şişkinlik ve ağrı durum belirtilerini azaltır.
 • Kalsiyum, kolon kanserine yakalanma tehlikesini azaltır. Özellikle küçük yapılı, polip olarak adlandırılan kanser olmayan yapılarda faydalı olduğuna dair belirtileri de vardır.
 • Kalsiyum, bilhassa böbrek hastalığı olan kişi ya da hamile kadınların, yüksek kan basıncını düşürmek için yardımcı olabilen tedavilerden biridir.

Kalsiyum Tablet Ne İçin Kullanılır

 • Kalsiyum düzeyi düşük olan insanların kalsiyum seviyesini artırması
 • Kalsiyum tablet, karbonat gibi bir antiasit şeklinde kullanılır
 • Böbrek hastalığı olan kişilerin fosfat düzeyini düşürmeye etki eder.
 • Diyette iken yetersiz kalsiyum olması nedeniyle kemik kaybını önlenme.  Bu durum kemiklerin kırılma riskini azaltır.
 • Kortikosteroid denilen ilaçları alan kişilerin kemik kaybının azaltılması.
 • Düşük kalsiyum alımı nedeniyle hamile kadınların fetal kemik yoğunluğunun artırılması.
 • Böbrek yetmezliği  bulunan kişilerin tiroid hormon düzeyinin azaltılması.

Kalsiyum Tabletin Muhtemelen Faydalı Olduğu Etkenler: 

 • Kolorektal kanserini engelleme.
 • Yüksek kan basıncına.
 • Yaşlılarda diş kaybının en aza inmesi.
 • Pre-eklampsi.
 • Yüksek kolesterola.
 • C ve D vitamini ile beraber alındığı zaman çocuklarda flor zehirlenmesinin önüne geçmesi
 • İnmenin (felcin) önlenmesi.
 • Diyet, kilo ve vücut yağının azaltılmasına.
 • Kalsiyum tablet, meme kanserini önleme ile emziren annelerde kurşun düzeylerinin azaltılmasında etkisi olmaz.
 • Nöbetlerin engellenmesi, metabolik sendrom, düşme, kanser, gebeliğe bağlı bacak krampı, şeker hastalığı, Lyme hastalığı gibi şartlarda da bilimselliği olmayan, yararlı ya da etkisiz olabileceği durumlar olabilir.

Kalsiyum Tablet Kullanımı: 

Kalsiyumun, birçok insan için güvenli olduğu biliniyor. Kalsiyum, geğirme ya da gaz gibi bazı basit yan etkilere sebep olabilir. Çok fazla kalsiyum (mg / gün 2500’ü aşkın) kullanılması, yan etkilerinin görülme riskini artırır.

Bazı insanların doktor tarafından reçete edilmediğinde kalsiyum alması sakıncalıdır. Kalsiyumun kan içinde çok fazla olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde bu durumdan kaynaklı olarak paratiroid bezi bozukluğu ve sarkoidoz türü hastalıklar meydana gelebilir.

]]>
Domateste Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.gen.tr/domateste-kalsiyum-eksikligi.html Sun, 11 Nov 2018 22:44:30 +0000 Domateste kalsiyum eksikliği, Toprakta genel olarak bir bitkinin ihtiyacını karşılayabilecek ölçüde kalsiyum bulunur. Özellikle kurak ve yarı kurak topraklarda yağmur çok fazla olmadığından dolayı, topraktaki doyg Domateste kalsiyum eksikliği, Toprakta genel olarak bir bitkinin ihtiyacını karşılayabilecek ölçüde kalsiyum bulunur. Özellikle kurak ve yarı kurak topraklarda yağmur çok fazla olmadığından dolayı, topraktaki doygunluk oranı yüksektir. Buda kalsiyumun yeterli olduğunun göstergesidir. Kireçli materyal üzerine kurulmuş kurak bölgelerin topraklarında bitkiler için mikro elementlerin alınmasında antogonisık etki yaratacak kadar fazladır. Ülkemiz toprakları bu özellikleri taşımış olduğundan topraklara kalsiyumlu gübreleme ihtiyacı pek fazla olmamaktadır. Ancak kalsiyumlu bileşikler kullanılmaktadır. Fakat yine de bazı başka faktörlerin etkisi ile kalsiyum eksikliği görülmektedir. Bitkilerin meyvelerine ve depo organlarına yeterli miktarda kalsiyum aktarılmazsa kalsiyum eksikliğine bağlı bazı problemler ortaya çıkar. 

Domateste kalsiyum eksikliği nedeniyle yaşanan sıkıntılar nelerdir

Domates bitkisi yeterli derecede kalsiyum alamadığında bitkinin kök gelişimi zayıflar, yaşlı yapraklardan genç yapraklara kalsiyum yeterli gelmediğinden domateste kalsiyum eksikliğinin ilk belirtileri genç yapraklarda ve dokularda görülmektedir. Bu yapraklarda kenar ölümleri, kıvrılma ve kırışmalar meydana gelir. Meyveler yumuşayarak raf ömürleri kısalır. Çürümeler meydana gelir. Domateste kalsiyum eksikliği olduğunda çiçek burnu hastalığı meydana gelmektedir. Domateste ki çiçek burnu hastalığı domatesin pazar değerini düşürerek ucuzlamasına neden olur. Domatesteki kalsiyum eksikliğinden dolayı verim kaybına neden olan çiçek burnu tuz stresi nedeni ile meydana gelmektedir. Çünkü tuz çiçek dokularının ksilem alanlarında azaltıcı etki oluşturmaktadır.

Domateste kalsiyum eksikliğinden oluşan çiçek burnu domateste açık renkli bir leke ile başlar. Bu leke giderek kahverengiye sonrada siyaha dönüşür. Ve kuru deriye benzeyen bir görünüm alır. Sonrasında mantara dönüşürse bu bölge yumuşayarak ıslak bir hal alır.

Domateste kalsiyum eksikliği başlıca nedenleri,

 • Düzensiz olarak yapılan sulamalardır. Bu durum genel olarak aşırı sulama yaptıktan sonra domatesi susuz bırakmaktan kaynaklanır.
 • Bitki gereğinden fazla büyüme gösterirse hızlı büyüme gösteren bitkiler daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duymaktadırlar.
 • Toprakta fazla miktarda azot bulunur ise azot gelişimi çok hızlandırdığından dolayı bitkinin kalsiyum ihtiyacını da artırır. Aynı şekilde toprakta bulunan çok fazla potasyumda bitkinin kalsiyumdan faydalanmasını engeller.
 • Domates fidesi soğuk toprağa dikilirse kalsiyumu kullanılabilir hale getiren mikroorganizmalar düşük sıcaklıkta etkili olamayacağından dolayı bitkide kalsiyum alamaz.
 • Domates fidesinde çapalama ve sürüm işleri toprağın çok derininden yapılır ise bitkinin kök uçları zarar görerek, bitki yeterli derecede su alamaz ve domateste kalsiyum eksiliği meydana gelir.
 • Domates fidesinin kök kısmında ki zararlılar ve hastalıklarda kalsiyum eksikliğinin nedenlerindendir.
]]>
Kalsiyum Testi https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-testi.html Mon, 12 Nov 2018 05:57:54 +0000 Kalsiyum testi, kemikler, kalp, sinirler, böbrekler ve dişler ile ilgili hastalıkların tanısı, taranması ve izlenmesi için yapılan kan analizidir. Kan kalsiyumu kemiklerde ne kadar kalsiyum bulunduğunu değil, kan dolaşımındaki ka Kalsiyum testi, kemikler, kalp, sinirler, böbrekler ve dişler ile ilgili hastalıkların tanısı, taranması ve izlenmesi için yapılan kan analizidir. Kan kalsiyumu kemiklerde ne kadar kalsiyum bulunduğunu değil, kan dolaşımındaki kalsiyum miktarını gösterir. 

Kalsiyum testi ne zaman istenir:

Genel bir tıbbi muayeneden geçildiğinde, tarama testinde sıklıkla kalsiyum miktarına bakılır. Tipik olarak bu test, kapsamlı metabolik panel ve temel metabolik panele sıklıkla dahil edilir. Bu son iki test genellikle hastanın başlangıç değerlendirmesi veya sağlık taramasının bir bölümü olarak kullanılır. 

Aşağıdaki rahatsızlıklardan birini geçiren kimseden doktor kalsiyum testini isteyebilir :
 • Böbrek yetmezliğine ilerleyen böbrek hastalarında kalsiyum düşüklüğüne ait belirtiler varsa,
 • Çok yüksek kalsiyum belirtileri görüldüğünde; örneğin, bitkinlik, güçsüzlük, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, kabızlık, sık sık idrara gitme ve susuzluk hissinde artış gibi, 
 • Düşük kalsiyum belirtileri görüldüğünde; örneğin, karın, kas krampları veya parmaklarda karıncalanmalar gibi,
 • Tiroid rahatsızlığı, bağırsak rahatsızlıkları, kanser veya beslenme bozuklukları gibi anormal kan kalsiyumuyla ilişkili başka rahatsızlıklar
Kalsiyum testi sonucu ne anlama gelir:
 • Normal kalsiyum: 
 • Metabolizmanızın normal olduğu ve uygun biçimde düzenlendiği anlamını taşır.
 • Yüksek kalsiyum- hiperkalsemi : 
 • İyi huylu tümörler
 • Kanser
 • Hipertiroidi
 • Tüberküloz
 • Uzun süreli hareketsizlik
 • Aşırı miktarda d vitamini alınmış olması
 • Böbrek nakli
 • Düşük kalsiyum- hipokalsemi:
 • Kanda düşük protein ya da albümin düzeyi
 • Yeteri kadar etkin olmayan paratiroid bezi
 • Paratiroid hormon etkilerine karşı kalıtsal direnç
 • Kalsiyum alımında aşırı yetersizlik
 • D vitamini düzeylerinde azalma
 • Magnezyum yetersizliği
 • Artmış fosfor düzeyi
 • Pankreasın şiddetli iltihabı
 • Böbrek yetmezliği
 • Beslenme bozukluğu
 • Alkolizm

Kalsiyum testi, kan ve idrar ölçümleriyle kemiklerde ne kadar kalsiyum olduğunu söyleyemez. Bu amaçla "kemik yoğunluğu ölçümü" denilen bir radyolojik test kullanılmaktadır. Kritik hastalarda, ciddi komplikasyonlara müdahale edebilmek önleyebilmek için kalsiyum düzeyini bilmek çok önemlidir.
]]>
Doğal Kalsiyum Fosfat https://www.kalsiyum.gen.tr/dogal-kalsiyum-fosfat.html Mon, 12 Nov 2018 15:07:59 +0000 Doğal Kalsiyum Fosfat: Genel olarak üç farklı kalsiyumun birleşmesi sonucu meydana gelen elementtir. Doğal olarak doğada çokça bulunabilen ve bir çok sanayi kollarında kullanılan ucuz maliyetli bir elementtir. Nitekim sağlık Doğal Kalsiyum Fosfat: Genel olarak üç farklı kalsiyumun birleşmesi sonucu meydana gelen elementtir. Doğal olarak doğada çokça bulunabilen ve bir çok sanayi kollarında kullanılan ucuz maliyetli bir elementtir. Nitekim sağlık açısından gerekli olan element, aynı zamanda çok fazla kullanıldığında da yan etki olarak ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Özellikle bulmacalarda bolca sorulmakta olan ve diğer adı ile "tamanit" olarak bilinen doğal kalsiyum fosfatın kullanım alanları ve dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacak olursak

Doğal Kalsiyum Fosfat Kullanım Alanları Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genel olarak sanayi kollarında ve kimyasal ilaç sektöründe bir çok ilaçların ham maddesinde kullanılmaktadır. Özellikle mide ve böbrek gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Bununla birlikte kullanılan alanları:
 • İnşaat sektöründe özellikle mermerlerin yapımında temel ham madde olarak kullanılır. Nitekim mermerlerin sert yapısı ve kesilmesi için aynı zamanda kolay çözümlenmesi gerekmektedir. Bunun için doğal kalsiyum fosfat hem sertliği korurken hemde şekil verilmek için kolay çözümlenmesini sağlamaktadır. Bunun dışında çok sık kullanılmasada eski evlerde badana diyebileceğiz boya türü olarak kullanılan kireçlerin içeriğinde bulunmaktadır .
 • İlaç sanayisinde ise kemik erimesi olarak belirtilen rahatsızlıkta kullanılan ilaçların bir çoğunda ham madde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda böbreklerde mesanelerde kum ve taş bulunması gibi rahatsızlıklarda kalsiyum fosfat direkt olarak kum ve taşları çözümlemesi ile birlikte direk parçalayarak idrar yolu ile atılmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı özellikle günümüzde böbrek rahatsızlıklarda hala kullanılan tedavi yöntemidir. 
 • Gıda sektöründe ise unlu gıdaların bir çoğunda kabartmak ve beyaz görüntü elde edilmesi için kullanılmaktadır. Özellikle hamurlu pastaların yapımında kabartmada etkili olduğundan günümüzde kullanılmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok fazla tüketilmesi ile birlikte sık sık idrara çıkma gibi problemlere neden olmaktadır.
 • Tarım sektöründe ise kimyasal yani suni gübre olarak adlandırılan gübrelerin içeriğinde bulunmaktadır. Tarım sektöründe ise en büyük faydası çiftçiler çok iyi bilir: Atılan gübrenin sıvımsı bir şekilde toprak ile karışması gerekmektedir. Bunun için kalsiyım fosfat maddesi ile birlikte sıvı bir hal alarak gübreler direkt toprak içine nüfuz etmektedir.
]]>
Kalsiyum Gübresi https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-gubresi.html Mon, 12 Nov 2018 22:13:54 +0000 Kalsiyum gübresi, Kalsiyum gübresinin diğer adı kalsiyum nitrat olup, beyaz renkli tanecikli yapısı olan, suda kolay çözünme özelliğine sahip olan, iki besinli ve bitki tarafından hemen emilebilme özelliğine sahip bi Kalsiyum gübresi, Kalsiyum gübresinin diğer adı kalsiyum nitrat olup, beyaz renkli tanecikli yapısı olan, suda kolay çözünme özelliğine sahip olan, iki besinli ve bitki tarafından hemen emilebilme özelliğine sahip bir gübredir. Kalsiyum gübresi genel olarak sera tipi bitkiler için daha fazla kullanılmaktadır. Sera tipi ve açıkta yetiştirilmekte olan bitkilerde damlama ve yağmurlama sulama sitemi kullanılarak yapraktan(fertigasyon yöntemi) ile uygulama yapılır. Tarla tipi ve elle serpme ve gübreleme kullanımına uygun olarak üretilmiş olan kalsiyum gübresine nazaran biraz daha yavaş eriyen bir formüle sahiptir. Açıkta yetiştirilen bitkilerde dikimden sonraki üst gübreleme için çok uygundur.

Kalsiyum gübresi ne için kullanılır

Bitkiler için gerekli iki ana besin maddesi olan kalsiyum gübresi nitrat azotu ve kalsiyumu bir arada içermektedir. Kalsiyum gübresi, üst gübrelemede her türlü iklim ve toprak koşulunda bütün bitkiler için en üst düzey ve en iyi seçimdir. Kalsiyum ve nitratın aynı anda alınmasından dolayı bitkinin kök bölgesinde diğer gübrelerde olduğu gibi kalıntı bırakmamaktadır. Birbirlerini çok olumlu yönde etkilemekte olan bu iki besin toprakta gereksiz tuzluluk yaratmamaktadır. Ve bitkinin kalsiyum eksikliğini fazlası ile giderir. 

Bitkiler tarafından tercih edilen azot şekli nitrat biçimindedir. Kalsiyum ile birlikte diğer besin maddelerinin de bitki tarafından alınmasını sağlar. Killi topraklarda azot toprak tarafından tutulabilmektedir. Bundan dolayı bitkinin gelişimi etkilenir. Buna karşılık kalsiyum gübresi azotu toprakta bırakmaz ve bitki ihtiyaç duyduğu azotu kolaylıkla serbest halde alabilmektedir. Kalsiyum gübresi sayesinde bitki azot ihtiyacını gidermiş olur.

Kalsiyum bitkilerde olmazsa olmaz bir besin elementidir. Bitkinin hücre duvarının yapı taşlarını oluşturur. Kalsiyum toprakta genel olarak bitkinin fayda sağlayamayacağı bir şekilde bulunur. Bitki kendi bünyesinde bu maddeyi taşıyamaz. Bitkiye diğer gübreler verilir iken mutlaka kalsiyum gübresinin de verilmesi gerekir. Kalsiyum olmadığı sürece itkinin büyümesi imkansızdır.

Kalsiyum nitratın bitkinin en önemli besini olmasının yanı sıra toprağı da ıslah etme özelliği bulunmaktadır. Toprağın içeriğindeki kil mineralleri tarafından tutulmakta olan diğer besin maddelerini de çok daha yararlı hale getirmektedir. Toprak ta az kalsiyum olması durumunda bitkinin su ve oksijen hareketi yavaşlayarak bitki gelişimi olumsuz etkilenir. Bundan dolayı kalsiyum gübresi toprakta bulunan kil parçacıklarının ayrıştırılmasına ve toprağın gözenekli bir yapıya bürünerek hava almasına yardım eder.   

Kalsiyum gübresi yağmurlama ve damlama sistemleri ile sulanan topraklarda kükürt ve fosfor içeren gübreler ile birlikte kullanılmamalıdır. Zirai ilaçlar ile karıştırılmamalıdır. 

Kalsiyum gübresi bitkilerde verim ve kaliteyi artırarak hastalık ve zararlılara karşı bitkiyi korur, nakliye işlemleri sırasında ürünlerde dayanıklılık sağlar, katkı maddesi içermez, buharlaşmaz, tuz etkisi yoktur ve meyvelerin depolanma ömrünü uzatır.

]]>
Atorvastatin Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/atorvastatin-kalsiyum.html Mon, 12 Nov 2018 23:19:38 +0000 Atorvastatin Kalsiyum, etken maddesi 80 mg atorvastatine bulunur. Atorvastatin içerisinde bulunan yardımcı maddeler ise atorvastatin kalsiyum içeriğinde kasiyum karbonat, laktoz monohidrat, kroskarmeloz sodyum, mikrokristal selüloz, saf Atorvastatin Kalsiyum, etken maddesi 80 mg atorvastatine bulunur. Atorvastatin içerisinde bulunan yardımcı maddeler ise atorvastatin kalsiyum içeriğinde kasiyum karbonat, laktoz monohidrat, kroskarmeloz sodyum, mikrokristal selüloz, saf su, magnezyum stearati polietilen glikol 8000, titanyum dioksit bulunduran ve simetikon emülsiyhonu, kıvam artırıcı, benzoik asit içeriği bulunmaktadır. Atorvastatin kalsiyum ilacı yağ düzenleyici ialç grubuna giren ilaçlardandır. Atorvastatin kalsiyum kolesterol ve trigliserid olarak bilinen yağ kökenli maddelerin vücutdan düşürülmesi için kullanılan bir tür ilaçtır.

Atorvastatin Kalsiyum Nasıl Kullanılır
Atorvastatin kalsiyum kullanımı yetişkin kişiler ve 10 yaş üzeri çocuklarda günlük doz olarak 10 mg'dır. Ama mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Yetişkinlerde uygulanacak en yüksek doz günlük 80 mg olurken çocuklarda 20 mg olmalıdır. Atorvastatin kullanılması gereken durumlarda hastanın mutlaka kolesterol düşürücü diyete başlaması gerekmektedir. Atorvastatin aktif karaciğer hastaları kullanmamalıdır. Atorvastatin kullanılmadan önce hastaya mutlaka karaciğer hastalığı olup olmadığının testi için kan testleri yapılmalıdır. Günlük kullanılan doz alınmayı unutulması durumunda çift doz alınmamalıdır.

Atorvastatin Kalsiyum Yan Etkileri
Atorvastatin yan etkileri olarak sık görüleni ağız, cilt gözler ve cinsel organ bölgelerinde cilt soyulmaları, kabarcıklar oluşması ve yüksek ateş ve şişlikler olarak görülmektedir. Devamında cilt döküntüleri ayak ve el avuçlarında pembe ve kırmızı su toplamaları görülür. Kaslarda zayıflıklar ve iltihap görülmektedir. Bu gibi yan etkiler görüldüğü anda mutlaka atorvastatin alınması kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Ayrıca idrar renginde koyuluk karın üst bölgesinde ağrı oluşması ve iştah kaybı, bulanık görme, duyma kaybı ve görme bozukluğu görülen diğer yan etkiler arasındadır.

Atorvastatin Kalsiyum Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Atorvastatin kalsiyum ilacı kullanılan kişilerin doğum kontrol yöntemi kullanmaya başladıysanız, çocuk sahibi olmaya yönelik bir durum söz konusu ise, hamileyseniz veya emziriyorsanız, çocuk planlıyorsanız bu gibi durumlarda yaklaşık olarak 1 ay önce atorvastatin kullanımını kesmeniz gerekmektedir. Herhangi bir karaciğer hastalığınız var ise yada daha önceden karaciğer hastalığı geçirdiyseniz ve aşırı derecede alkol aldıysanız atorvastatin kalsiyum kullanmalısınız. Sizde veya aile bireylerinde kas hastalığı bulunmaktaysa, böbrek yetmezliği varsa, önemli derecede solunum sorununuz varsa, yetmiş yaş üzerindeyseniz, şeker hastalığı varsa yada şeker hastalığı riski yüksekse, fazla kiloluysanız ve kan basıncı yüksekse bu gibi rahatsızlıklar söz konusu olmakta ise mutlaka doktor kontrolünde atorvastatin kullanılmalıdır.
]]>
Bebeklerde Kalsiyum Fazlalığı https://www.kalsiyum.gen.tr/bebeklerde-kalsiyum-fazlaligi.html Tue, 13 Nov 2018 06:09:17 +0000 Bebeklerde Kalsiyum Fazlalığı, serum kalsiyum seviyesinin, normal düzeyi 9-11 mg/dl arası olması gerekirken yüksek çıkması   neticesi meydana gelen metabolik bir bozukluktur. Kan testlerinde serum kalsiyum seviyesinin 12 mg/d Bebeklerde Kalsiyum Fazlalığı, serum kalsiyum seviyesinin, normal düzeyi 9-11 mg/dl arası olması gerekirken yüksek çıkması   neticesi meydana gelen metabolik bir bozukluktur. Kan testlerinde serum kalsiyum seviyesinin 12 mg/dl'den yüksek çıkması halinde kalsiyum fazlalığı (hiperkalsemi) durumu ile karşılaşılır.

Bebeklerde kalsiyum fazlalığı nedenleri: Kalsiyum fazlalığı nedeni olarak en çok kanser belirlenirken, poliklinik hastalarında ise en sık primer hiperparatiroidizm'dir. Humoral hiperkalsemi, lokal osteolitik hiperkalsemi, ektopik 1.25 (OH)2D üretimine bağlı hiperkalsemi ve başka humoral faktörlere bağlı hiperkelsemi gibi hiperkalsemi sebepleri vardır. Tersiyer hiperparatiroidizm, primer hiperparatiroidizm, familyal hipokalsürik hiperkalsemi gibi hiperkalsemi nedenleridir. Sarkoidoz hastalığına bağlı hiperkalsemi, kandidiyazis enfeksiyonuna bağlı hiperkalsemi, tüberküloz enfeksiyonuna bağlı hiperkalsemi, histoplazmozis hiperkalsemisi, Wegener granülomatozise bağlı hiperkalsemi gibi hiperkalsemi nedenleri vardır. Tiazid, lityum, A vitamini D vitamini ve alüminyum intoksikasyonu gibi sebeplere bağlı hiperkalsemi oluşumu vardır. Endokrinopatiler, süt-alkali sendromu, feokromositoma,  renal yetmezlik, immobolizasyon, parenteral nütrisyon gibi hiperkalsemi sebepleri olabilir.

Bebeklerde kalsiyum fazlalığı Belirtileri: Hiperkalsemide belirtiler ve bulgular kandaki kalsiyum seviyesiyle ilişkilidir. Hiperkalsemi bulunan hastalarda çoğunlukla 11-12 mg/dl üstüne çıkana kadar herhangi bir işaret görülmeyebilir. Ancak kalsiyum seviyesi 12 mg/dl'nin üstüne çıktığında yaşamsal tehlikeler meydana gelebilir. Kalsiyum seviyesi 12-14 mg/dl'nin üzerine çıkar ise hiperkalsemi ile ilgili direkt belirtiler görülmeye başlar. Hiperkalsemi bulguları ile birlikte kalsiyumun yükselmesine sebep olan hastalığa yönelik işaret de vardır. Belirtiler dalgınlık ve bilinç bulanıklığına kadar olabilir.

Bulantı, kusma, karın ağrısı, kabızlık ve karında gerginlik, ince bağırsağın tıkanması ve/veya gastrointestinal sistem kanaması, pankreatit, gibi belirtiler görülebilir. Eklem ağrıları, kemik ağrıları, eklem iltihabı ve kendiliğinden veya basit travmalarla  ortaya çıkan kırıklar gibi belirtiler görülür.  Hiperkalsemi, idrarda aşırı kalsiyum yüksekliğine, aşırı susama ve aşırı su içme isteğine neden olabilir. Bunun sonucunda akut veya kronik böbrek yetmezliği gelişebilir.

Kalp ritim bozuklukları görülebilir ve ağır hiperkalsemili hastalarda sıvı ve elektrolit kaybına bağlı şok görülebilir. Kalp ritminde bozukluklar, ciddi kalp atım fazlalığındaysa kalp ani durabilir ve ölüm gerçekleşebilir.

Bebeklerde kalsiyum fazlalığı Teşhisi: En az iki normalden yüksek serum kalsiyum değeriyle doğrulanır. Teşhis esnasındaki değerlendirmede ve ayırıcı teşhis için serum fosfor, parathormon, total protein albumin, idrar kalsiyum, pH, elektrolitler, fosfat miktarı ve eritrosit sedimantasyon hızı belirlenir.

Hiperkalsemi tanısı için gerekli kan testleri, gerekli kan serum testleri, gerekli idrar testleri, gereken durumlarda görüntüleme metotları da kullanılır. Hiperkalsemi teşhisi, çoğunlukla geniş çaplı bir araştırma gerektirdiğinden araştırma ya da üniversite hastanelerinde kemik metabolizma hastalıkları alanında konulabilmektedir.

Bebeklerde kalsiyum fazlalığı Tedavisi: Hiperkalsemide altta yatan hastalığın tedavi edilmesi en temel tedavi metodudur. Ancak hiperkalsemili hastalarda uygulanacak ilk tedavi bedenden fazla kalsiyumun atılmasıdır. Fazla kalsiyumun atılması için hastaya sıvı verilir. Bununla birlikte diüretik ilaç tedavisiyle idrardan fazla sıvının atılması sağlanır. Ayrıca kemikten kalsiyumun açığa çıkmasını engelleme maksadıyla bazı ilaçlarla tedavisi gerekir.

Hiperkalsemi tedavisinde altta yatan hastalık kanser ise cerrahi tedavi, radyoterapi tedavisi, kemoterapi tedavisi ve ilaç tedavisi gibi tedavi metotları da uygulanır. Hiperkalsemide acil tedavi yapıldıktan sonra altta yatan sebep araştırılı]]> Kalsiyum Ca https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-ca.html Wed, 14 Nov 2018 01:19:41 +0000 Kalsiyum Ca elementinin kısaltmasıdır. Vücutta başlıca kemikler olmak üzere bir çok dokuda fazla miktarda bulunan bir elementtir kalsiyum ca. Vücutta bir çok görevi bulunmaktadır. Kemik ve dişlerin yapısında oldukça Kalsiyum Ca elementinin kısaltmasıdır. Vücutta başlıca kemikler olmak üzere bir çok dokuda fazla miktarda bulunan bir elementtir kalsiyum ca. Vücutta bir çok görevi bulunmaktadır. Kemik ve dişlerin yapısında oldukça fazladır. Kasların kasılması, sinir iletimi ve kan pıhtılaşma oluşumlarında görev almaktadır.


Kalsiyum ca dokularda kullanılabilmesi için C ve D vitaminlerinin ve fosforun da yeterince bulunması gereklidir. Kalsiyum ca kasların kasılıp gevşemesinde, kalbin düzenli olarak çalışmasında çok önemli rolü bulunmaktadır.

Günlük vücuda alınması gereken kalsiyum ca miktarı 1000-1200 mg‘dır. Çocuklukta, hamilelikte ve yaşlılıkta bu değer yükselmekte olup yaklaşık 1500 mg’dır. İnsan vücudunun %2’si kalsiyum ca meydana gelir ve bu kalsiyumun %99’u kemiklerde ve dişlerde bulunmaktadır.

Kalsiyum ca vücuda yeterli olarak alınmadığında yada bağırsaklarda emilimi tam olarak yapılamadığında raşitizm, dişlerde çürüme, saçlarda ve tırnaklarda kırılma, sinir sisteminde sorunlar, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, eklem ve kas ağrıları, osteoporoz ve depresyon meydana gelmektedir.

Kalsiyum ca çok fazla alındığında ise, böbrek taşı ve kireçlenmesi, kemiklerde kireçlenme ve kas güçsüzlüğü gibi hastalıklar görülebilmektedir.

Piyasadaki kalsiyum ca takviyelerinin hepsi genellikle kalsiyum karbonat formundadır. Genelde mide asidine gereksinim duyar, bu nedenle gıda olarak vücuda alınması ve tüketilmesi daha uygun olacaktır. En iyi kalsiyum ca kaynağı besinlerde süt ve süt ürünleridir. 

Kalsiyum ca emilimini azaltan faktörler nelerdir;
 • D vitamininin vücutta yetersiz olması,
 • Fazla miktarda çinko ve alüminyum alımı,
 • Östrojen hormonunda azalma yada durması,
 • Çok fazla sigara, çay, kahve, asitli içecekler ve alkol kullanmak,
 • Vücuda alınan gıdaların lif yüzdesinin yüksek olması kalsiyum ca emilimini azaltan faktörlerdir.
Kalsiyum ca emilimini arttıran faktörler nelerdir;
 • Kalsiyum ca vücuda takviye olarak almak gerekiyorsa; içeriğinde A,D,Mg,Mn,K,C  vitaminlerinin de olmasına dikkat edilmelidir.
 • Brokoli, tahıllar, brüksel lahanası kalsiyum ca kemiklere bağlanmasının artırıcı özelliğe sahiptir.
 • Sütteki laktoz ve az miktardaki D vitamini, kalsiyum ca emilim oranı daha yüksektir.
 • D vitaminin vücutta önemli ölçüde olması.
 • Besinlerdeki kalsiyum ca, fosfor dengesinin uygunluğu kalsiyum ca emilimini arttıran faktörlerdir.
Kalsiyım ca kullanım alanları;

Kalsiyum ca en çok reçete ile verilen vitamin özelliğine sahiptir. Osteoporoz, hamilelik, menopoz, emzirme dönemlerinde, diş hastalıklarında, adale kramplarında, kalp kasılmalarında ve ritim bozukluklarında reçete ile kalsiyum ca tabletleri verilmektedir.
 • Süt ve süt ürünlerinin üretiminde, hammaddeyi standartlaştırmak için kalsiyum ca takviyesi yapılmaktadır. Ayrıca ısıl işlemlerle yitirilen kalsiyumu ca gidermek amacı ile kalsiyum ca takviyesi yapılmaktadır.
 • Tarladaki toprağın yetersiz kalsiyum ca varsa bu topraktan azot alımını engeller ve topraktan alınan besinlerde leke, benek, çürük gibi oluşumlar gözlenmektedir. Toprağa kalsiyum ca takviyesi yapmak amacı ile zirai ilaçlarda kalsiyum ca kullanılmaktadır. 
]]>
Kalsiyum Değeri https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-degeri.html Wed, 14 Nov 2018 03:48:02 +0000 Kalsiyum değeri, düşme seyrine girebileceği gibi bazı durumlarda daha yüksek değerlerde olabilir. Kalsiyum, insan vücudu için hayati öneme sahip bir mineraldir. Hatta bu nedenle insan vücudunda bulunan pek çok mineral ile kı Kalsiyum değeri, düşme seyrine girebileceği gibi bazı durumlarda daha yüksek değerlerde olabilir. Kalsiyum, insan vücudu için hayati öneme sahip bir mineraldir. Hatta bu nedenle insan vücudunda bulunan pek çok mineral ile kıyaslandığında oldukça fazladır. Kalsiyum D vitamini, bağırsak, kemikler ve böbrek açısından gereklidir. Kalsiyum doku, kan, kemik ve dişlerde bulunur. Kalsiyumun %99'u kemik ve dişlerde bulunurken kalan kısmı kan ve yumuşak dokulardadır. Özellikle kanda bulunan kalsiyum değerinde yaşanan düşme ya da yükselme durumunda farklı hastalıklar meydana gelebilir. Bu nedenle kanda kalsiyum dengesinin korunması gerekmektedir.  

Kalsiyum yüksekliğinin temel belirtileri nelerdir
 • Çok sık idrar yapma isteği,
 • Şiddetli mide bulantısı ve kusma,
 • Karın ağrısı,
 • Kas zayıflığı,
 • Aşırı derecede halsizlik, 
 • Eklem ve kemiklerde ağrı yaşanması temel nedenleri arasında sayılabilir. 
Kalsiyum yüksekliğinin nedenleri:
 • Bir takım tiroit hastalarında çok sık görülebilir. Özellikle zehirli guatr, hipertiroit hastalığı ile mücadele eden hastalarda salgılanan hormon miktarı oldukça fazla olduğundan bu hastalarda kalsiyum yüksekliği meydana gelebilir.
 • Bazı psikolojik vakaların tedavisinde kullanılan ve içeriğinde lityum ve benzeri maddeler barındıran ilaçlar kalsiyum değerini yükseltebilir. Yine bazı mide ilaçları da aynı yan etkiye neden olabilir. 
 • Kanser hastalıklarının bazı türleri tetikleyebilir.
 • Kronik bir hal almış böbrek hastalıkları risk grubundadır.
 • Paratiroit adı verilen hormonun normal seviyenin üzerinde salgılanması durumunda kalsiyum değeri yükselir. Hatta kalsiyum yüksekliğinin en temel nedeni olarak da bu neden kabul edilmektedir. 
 • Fiziksel aktivite yetersizliği ve yetersiz sıvı alımı gibi durumlarda da kalsiyum yüksekliği baş gösterebilir.
Yüksekliğin altında yatan nedenler incelendiğinde genellikle başka hastalıkların etkisi ile yaşandığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle tetikleyen hastalıkların bir an evvel tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Kalsiyum değeri düşüklük ne anlama gelir ve belirtileri nelerdir

Kalsiyum değerindeki düşüklük yaşanması halinde tıp literatüründe hipoksalemi adı verilen hal meydana gelir. Kalsiyum düzeyi iki nedenle düşüklük gösterebilir. Bunlardan birincisi yetersiz kalsiyum alınmasıdır. İkincisi ise kalsiyumun çeşitli nedenlerle vücuttan hızla atılmasıdır. Kalsiyum değeri düşüklüğünün ikinci nedene bağlı olması halinde kalsiyum ya mide ve bağırsaklarda yeterince emilimi yapılamayarak kana karışamamakta ya da idrar ile hızla dışarı atılmaktadır. D vitamini takviyesi ve yeterince güneş alınması halinde emilim artacaktır. Düşük kalsiyum nedeniyle hastalar halsizlik, kemik ağrıları, bacaklarda kramp gibi şikayetler ile ilerleyen vakalarda kalp yetmezliği gibi belirtiler yaşarlar. Kalsiyum seviyesindeki düşüklüğün tedavisi için kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmek ve kalsiyum tabletleri kullanmak gerekir. Ayrıca kalsiyum değeri düşüklüğü emilimden kaynaklanmakta ise D vitamini takviyesi yapılmalıdır.
]]>
Solgar Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/solgar-kalsiyum.html Wed, 14 Nov 2018 06:12:06 +0000 Solgar kalsiyum; kemik ve dişlerin daha güçlü ve sağlıklı olması için yardımcı yapı taşları sağlamaktadır. Aynı zamanda kas iskelet ve sinir sisteminin sağlığını destekler. D vitamini sağlıklı dişlerin ve kemikle Solgar kalsiyum; kemik ve dişlerin daha güçlü ve sağlıklı olması için yardımcı yapı taşları sağlamaktadır. Aynı zamanda kas iskelet ve sinir sisteminin sağlığını destekler. D vitamini sağlıklı dişlerin ve kemiklerin korunması için yardımcı olmaktadır, kalsiyum emilimini teşvik etmek gerekir. D vitamini aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemektedir. Vücuda yeterli kalsiyum alındığında ve D vitamini sağlıklı bir besin alımı parçası olarak, fiziksel aktivite ile birlikte, ileri yaşlarda kalsiyum eksikliğinden kaynaklı osteoporoz riskini azaltmaktadır. Magnezyum kalsitonin salgılanmasını uyarır ve kalsiyum emilimini arttırır.

Kalsiyum, vücudumuzdaki kemikleri ve dişleri oluşturan ve onları güçlü ve sağlıklı tutan vücut için gerekli bir elementtir. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun %99’u kemiklerimiz ve dişlerimizde yer almaktadır geri kalan %1’lik oran ise kan pıhtılaşmasını sağlayan, eklemleri yapılandıran, kalp atışlarını düzenleyen ve sinir sisteminin tamir edilmesine destek olan yumuşak dokularda ve kanda bulunmaktadır.

Solgar kalsiyum kullanım önerisi; Yetişkinler için tercihen yemek zamanı veya yemeklerden sonra günde 1 tablet veya sağlık uzmanı tavsiyesine göre kullanılmaktadır. 

Solgar kalsiyum içeriği her bir tablette;

Kalsiyum (karbonat, sitrat, glukonat) 333 mg
Magnezyum (oksit, sitrat, glukonat) 133 mg
Çinko (glukonat)  5 mg     

Solgar kalsiyum, gıda takviyesidir. 

Solgar kalsiyum; süt ürünleri, soya, buğday, maya, glüten gibi potansiyel alerjenleri içermemektedir. Sentetik renklendirici, koku düzeltici, tatlandırıcı ve koruyucu üründe kullanılmamıştır.

Kalsiyum eksikliği; vücutta başta kemiklerin ve dişlerin zayıflama sonucunda raşitizm, diş çürümesi ve kemik erimesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir. Ayrıca kas krampları, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik, uykusuzluk, egzama, eklem ağrıları ve depresyona neden olmaktadır. Gebelikte ve yeni doğan bebeklerde kalsiyum ihtiyacı çok daha fazla olmaktadır. Bu sebeple özellikle gebelikte ve yeni doğmuş bebeklerde kalsiyum ihtiyacını karşılamaya çok dikkat ederek kalsiyum eksikliği sonucu oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçilmeye dikkat edilmelidir.

]]>
Kalsiyum Karbonat Formülü https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-karbonat-formulu.html Wed, 14 Nov 2018 20:00:22 +0000 Kalsiyum Karbonat Formülü, 1 kalsiyum ve 3 karbon atomunun yaptığı bileşik olarak adlandırılır ve CaCo3 simgesi ile belirtilir. Doğada en fazla deniz kabuklarında ve eski kayaçlarda bulunan formülünü vermiş olduğumuz kalsiyum Kalsiyum Karbonat Formülü, 1 kalsiyum ve 3 karbon atomunun yaptığı bileşik olarak adlandırılır ve CaCo3 simgesi ile belirtilir. Doğada en fazla deniz kabuklarında ve eski kayaçlarda bulunan formülünü vermiş olduğumuz kalsiyum karbonat halk arasında kireç taşı olarak bilinir. Uzmanlar, doğada bir kayaç üzerinde kalsiyum karbonat olup olmadığını anlamak için sülfürik asit veya hidroklorik asit kullanırlar. 1 kalsiyum ve 3 karbon atomu içeren kalsiyum karbonat, benzer karbonat çeşitleriyle yaklaşık olarak aynı değere sahip olup, kuvvetli asitlerle karşılaştığında karbondioksit gazı meydana getirirler. 

Kalsiyum Karbonat formülü ve kullanıldığı alanlar nelerdir

Yukarıda formülünü vermiş olduğumuz kalsiyum karbonat (CaCo3) ülkemizde tıp, sanayi ve seramik alanlarında kullanılmaktadır. Sanayi alanında; mermer, kireç taşı, tebeşir üretiminde sıkça kullanılan kalsiyum karbonat boya malzemeleri üretimi ve pvc yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Tıp alanında böbrek yetmezliği görülen kişilerde çoğunlukla kullanılan kalsiyum karbonatın son zamanlarda ekolojik düzen için önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. 
]]>
Biberde Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.gen.tr/biberde-kalsiyum-eksikligi.html Wed, 14 Nov 2018 20:22:59 +0000 Biberde kalsiyum eksikliği, kalsiyum yeryüzünde en fazla bulunan beş kimyasal elementten biridir. En fazla kalsiyum karbonat halinde bulunmaktadır. Bitkiler ihtiyaç duyduğu kalsiyumu topraktan alır. Bitkilerin kökleri ç Biberde kalsiyum eksikliği, kalsiyum yeryüzünde en fazla bulunan beş kimyasal elementten biridir. En fazla kalsiyum karbonat halinde bulunmaktadır. Bitkiler ihtiyaç duyduğu kalsiyumu topraktan alır. Bitkilerin kökleri çıkarmış oldukları enzimler ile sert taşlardan kalsiyum sağlar. Kalsiyum diğer elementlerin ve minerallerin bitki içinde dolaşımını sağlar. Kalsiyumun bitkinin hücre duvarları üzerinde koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kalsiyum olmaz ise hücreler korunamaz, dağılır ve çürümeler başlar. Ve bitki ölüm sürecine girer. Bir bitkinin var olabilmesi için karbona daha sonrada potasyum ve kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum toprak ve su aracılığı ile bitkiye geçer.

Biberde kalsiyum eksikliğinin belirtileri nelerdir

Biberde yeterli derecede kalsiyum olmaz ise, biberin yapraklarında şekil bozukluğu, hareket kabiliyeti azlığı, gelişmeyen küçük sebzeler, yeni gelişmekte olan yaprakların kıvrık olmaları, açılamamaları, ve gelişmenin tam olmaması görülür. Ayrıca yeni çıkan filizlerin, çiçek tomurcuklarının kararıp çürümesi gibi durumlar gözlemlenir. Ayrıca biberde kalsiyum eksikliği sonucu yaprak uçlarının kuruduğu ve kahverengi bir renk aldığı da görülür. Ve yine yapraklarda küçük benekler şeklinde bozulmalar göze çarpar. Biber bitkisinde ve diğer bitkilerde kalsiyum eksikliğini anlamak zordur. Yani bitkinin bozulmasındaki sebep kalsiyum eksikliğindenmi yoksa diğer minerallerin eksikliğin denmi kaynaklanıyor anlaşılması güç ve karmaşıktır. Bundan dolayı biber fideleri ekilmeden önce topraktaki tüm eksiklikler titizlikle tamamlanmalıdır.

Biberin yeterli derecede kalsiyumdan faydalanamamasının sebepleri,

En önemli sebep toprağın ph derecesi ve sıcaklığıdır. Biberin dikili olduğu tarım alanı esinti almıyor ise bu durumda kalsiyum eksikliğinin başlıca nedenlerindendir.  Çünkü esintinin olmayışı bitkinin hareket kabiliyetini ve aktivitesini azaltır. Zaten topraktaki kalsiyum miktarı da yeterli değilse kalsiyum eksikliği bitkide bozulmalar şeklinde kendini gösterir. Bitkide ki bu bozukluklar ilk olarak taze yaprakların ucunda ve kenarlarında başlar.

Biberin yeterli oranda kalsiyumdan faydalanamama sebeplerinden bir diğeri de bitki besinlerindeki asit miktarıdır. Topraktaki asit seviyesi arttığı için kökler kalsiyumdan faydalanamaz. Bitki besini verilmiş olan bitkiler kireçsiz sular ile değil dinlendirilmiş haldeki musluk suyu ile sulanmalıdır. Musluk suyunuzun da kireçsiz olduğunu biliyorsanız, bitki besini içeren su verdikten bir kaç gün sonra bol sade su vermeniz gerekir ki toprak yıkanabilsin. 

Biberde kalsiyum eksikliği olduğunda, kararma, çürüme ve dökülme meydana gelir. Yeni dikilmiş olan biber fideleri önce tutar, sonra ise kök ve filiz kısımlarında yoğun bir şekilde çürümeler başlar. Bazen kökler çürümese bile bitki sanki uzun süredir susuz kalmışçasına pörsümeler göze çarpar. Eğer biberi ekmiş olduğunuz toprak çok fazla asitli ise ve kalsiyum eksiliği sorunları gözlemliyor iseniz tarım kireci kullanabilirsiniz. Bir metre karelik alana aşağı yukarı 2 avuç dolusu miktar yeterli gelmektedir. Kökler kalsiyumu direk emerek alırlar. Kalsiyum yağmur ve suda erimez dayanıklıdır.

]]>
İdrarda Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/idrarda-kalsiyum.html Thu, 15 Nov 2018 12:36:41 +0000 İdrarda Kalsiyum: Kalsiyum genel olarak vücutta özellikle kemiklerin sağlığı açısından belli oranda alınması gereken minerallerdendir. Bundan dolayı, kalsiyum eksikliği zararları olabileceği gibi vücuda çok fazla alınd İdrarda Kalsiyum: Kalsiyum genel olarak vücutta özellikle kemiklerin sağlığı açısından belli oranda alınması gereken minerallerdendir. Bundan dolayı, kalsiyum eksikliği zararları olabileceği gibi vücuda çok fazla alındığı zamanda aynı şekilde yan etkisine bağlı olarak zararları bulunmaktadır. Nitekim kalsiyum kimyasal sembol olarak "Ca" olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda kalsiyumun her yaş aralığında sınırlı dozlarda alınması gerekmektedir. Aksi takdirde özellikle diş ve kemiklerde kalsiyum eksikliğine bağlı olarak rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Kalsiyumun bir diğer özelliği ise kana nüfuz etmesi ve direkt olarak sindirilememesidir. Bu şekilde böbrek rahatsızlıklarına bağlı olarak idrarda kalsiyum olarak vücuttan atılması çalışılır. Genel olarak böbrek taşı oluşması gibi böbrek rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. 

İdrarda Kalsiyum Fazlalıkları Atılması İçin Yapılması Gerekenler

İdrarda kalsiyumun atılması için öncelikle gerekli tahliller yapılmalıdır. Bundan dolayı, bilinçsiz olarak kalsiyumun vücuttan atılması başka ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Özellikle ileri dönemlerde bir çok kişinin ortak rahatsızlığı olan kemik erimesi olarak belirtilen rahatsızlıkta kullanılan ilaçların bir çoğunun ham maddesi kalsiyumdur. Ve Kalsiyum seviyesini artırılması ile D vitamini artırılmak için kimyasal olarak kullanılan ilaçların bir çoğu çok fazla kullanıldığı takdirde ileri dönemelerde idrar rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Sık sık idrara çıkma ve hatta bazı dönemlerde idrar kaçırmasına neden olmaktadır. Bunun temel nedeni daha öncede belirtiğimiz gibi kalsiyumun çözümlenmesi zordur. Direk vücutta kalmakta ve demir çinko gibi maddelere kısa sürede dönüşmektedir. Buda ister istemez böbrek ve böbrek mesanelerini tahriş etmektedir. Bundan dolayı belirtmiş olduğumuz kimyasal ilaçların yerine doğal olarak beslenmeli ve doktor kontrolünde bu ilaçları kullanmalısınız. Vücutta çok fazla kalsiyum miktarı olmamalıdır.

İdrarda Kalsiyum Fazlalığına Bağlı Hastalıklarda Tedavi Süreci

Özellikle ileri yaşlarda cinsiyet ayırt etmeksizin idrar rahatsızlıkların temelinde kalsiyum miktarının fazlalığı yer alabilmektedir. Bundan dolayı kemik erimesi rahatsızlıkları bulunan ve kalsiyum D viramini takviyesi için kimyasal ilaç kullananlarda yan etki olarak meydana gelmektedir. Yapılması gereken ise en yakın fizik tedavi doktoru kontrolünde ilk olarak kemik taramasını yaptırmalı ve doktor kontrolünde kimyasal ilaçların alınmasını azaltabilir. Özellikle günümüzde belirtmiş olduğumuz ilaçların yan etkisinden dolayı senede 4 defa kullanılmak üzere kalsiyumlar enjekte edilmektedir. Tabi ki bu tür ilaçların yan etkileri çok daha az ve idrar rahatsızlıklarına neden olmamaktadır. Bununla birlikte dahiliye doktorunda İdrar problemi için gerekli tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.
]]>
Kalsiyum Tozu https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-tozu.html Fri, 16 Nov 2018 12:35:50 +0000 Kalsiyum tozu, kalsiyum tozunun diğer adı kalsiyum karbonattır. Kalsiyum tozu bir çok kişi tarafından kullanılıyor olmasına rağmen ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Kalsiyum tozunun kullanım alanı oldukça fazlad Kalsiyum tozu, kalsiyum tozunun diğer adı kalsiyum karbonattır. Kalsiyum tozu bir çok kişi tarafından kullanılıyor olmasına rağmen ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Kalsiyum tozunun kullanım alanı oldukça fazladır. Kireç taşı kalsiyum tozunu ifade etmektedir. Kalsiyum tozunun kullanım alanı günümüze bakıldığında eskiden çok daha farklıydı. Eskiden evlerin boyanmasında boya hem az olduğundan hem de pahalı olduğundan kalsiyum tozu yani kireç kullanılırdı. Kalsiyum karbonat, yani kalsiyum tozu insan vücudu için oldukça zararlı ve tehlikeli bir maddedir.

Kalsiyum tozu nedir, faydaları ve zararları nelerdir

Kalsiyum tozu insan teni ile temas ettiği zaman temas eden yer hemen bol su ile yıkanmalıdır. Kalsiyum tozu su ile tepkimeye girdiği zaman yanıcı özellik taşımaktadır. Ve kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Kalsiyum karbonat insan vücudunda özellikle gözlere inanılmaz zararlar verebilir. Göz ile en ufak temas durumunda gözün yapısı sulu olduğundan dolayı suyla tepkime sonucu çok hızlı bir şekilde yanarak gözün iç tabakalarına kadar inmek sureti ile tedavi edilemez zararlar vermektedir. Şayet evinizde kalsiyum tozu bulunduruyor iseniz özellikle çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklamalısınız. Kalsiyum tozu tamamen kimyasal bir bileşiktir.

Kimyasal formülü ise CaCO3 tür. Kalsiyum tozu biyolojik olarak incelendiğinde de son derece zararlı bir bileşik olduğu kesindir. Kullanım alanları sınırlıdır. Kalsiyum tozu biyolojik canlılara zarar verme özelliğinden dolayı ağaç gövdelerinde ağaçlara zarar veren biyolojik canlıların yok edilmesinde kullanılmaktadır.

Kalsiyum tozu kullanım alanları nelerdir

Kalsiyum tozu doğada bulunmakta olan kayaçlar içinden elde edilmektedir. Ülkemizde de çok fazla miktarda bulunmaktadır. Kalsiyum tozunun kullanım alanı günümüzde oldukça azalmıştır. Bu kimyasal bileşik su ile tepkimeye girdiğinde aşırı derecede yanma özelliği olduğundan dolayı çok fazla kullanılıyor olmaması verdiği zararlar açısından iyi yönde bir gelişme olmuştur. Kalsiyum karbonat yani kalsiyum tozu diğer karbonat türleri ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyor olmasına rağmen diğer türlere oranla daha sert ve yakıcı olma özelliğine sahiptir. Şu anda günümüzde kalsiyum tozu en fazla sanayi alanın da kullanılmaktadır. Sanayi alanında olmazsa olmaz türden bir bileşik olan kalsiyum karbonat kullandığımız bir çok eşyanın içeriğinde de fazlaca bulunmaktadır. Mesela mutfaklarda ve banyolarda kullandığımız mermerler buna verilebilecek en güzel örneklerdendir. Tıp alanında da kullanım yerleri bulunmaktadır. Genel olarak böbrek rahatsızlıkları olanlarda ve kanında fosfor fazlalığı bulunan insanların tedavilerinde kullanılmaktadır. Başka bir kullanım alanı pvc sanayidir. Önemli kullanım alanlarına sahip olması önemli bir kimyasal bileşik olduğunun başlıca göstergesidir.      

]]>
Kalsiyum Hidroksit Formülü https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-hidroksit-formulu.html Fri, 16 Nov 2018 15:09:01 +0000 Kalsiyum Hidroksit Formülü, Sönmemiş kirece su eklenmesi ile elde edilmiş olan kalsiyum hidroksit, doğada kristal beyaz renkli toz halde bulunan kimyasal bir bileşiktir ve suda çözüldü zaman hamurumsu bir görüntüye sahip olan al Kalsiyum Hidroksit Formülü, Sönmemiş kirece su eklenmesi ile elde edilmiş olan kalsiyum hidroksit, doğada kristal beyaz renkli toz halde bulunan kimyasal bir bileşiktir ve suda çözüldü zaman hamurumsu bir görüntüye sahip olan alkalidir. Diğer adları kireç sütü, kalsiyum kostik ve sönmüş kireç olan kalsiyum hidroksit, 512 dereceye kadar ısıtıldığı takdirde kalsiyum oksite ve suya dönüşmektedir. Kalsiyum hidroksit petrol arıtma ve tabaklama endüstrisinde, alkollü içeceklerde ve gıdalarda, toprağı nötralleştirme amacıyla, ağartıcı olacak, su içindeki atıkları temizlemek için, beton ve harç malzemelerinde, tedavi maddesi olarak diş hekimliğinde, mercanlar ve salyangoz gibi canlıların akvaryumlarda yaşamasını sağlamak için biyolojik denge oluşturulması amacıyla kullanılan kalsiyum hidroksit bileşiğinin vücutta aşırı bulunması durumunda, iç kanama, yüksek tansiyon ve solunum güçlüğü gibi bazı problemler ortaya çıkmaktadır.

Kalsiyum hidroksit kimyasal özellikleri;
 • Kimyasal formülü: Ca(OH)2 
 • Molekül ağırlığı: 74,1 GR/MOL 
 • Erime noktası: 580 C   
 • PH ağırlığı: 14 
 • Yoğunluğu: 2.24 GR/CM3 
 • Çözünürlük: Suda kolay çözünür.
]]>
Kalsiyum Karbonatlı Kum https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-karbonatli-kum.html Sat, 17 Nov 2018 03:57:47 +0000 Kalsiyum karbonatlı kum, içerdiği kalsiyum oranıyla yüksek saflık içeren doğal bir kumdur. İçerdiği kalsiyum karbonat sayesinde su sertliğini tamponlamakla beraber PH seviyesini yükseltmektedir. Ayrıca kimyasal işlemden ge Kalsiyum karbonatlı kum, içerdiği kalsiyum oranıyla yüksek saflık içeren doğal bir kumdur. İçerdiği kalsiyum karbonat sayesinde su sertliğini tamponlamakla beraber PH seviyesini yükseltmektedir. Ayrıca kimyasal işlemden geçirilmeden doğadan çıktığı haliyle yıkama ve dezenfektasyon işlemleri sonrasında paketlenerek piyasada satılmaktadır. Ağır metal içermez ve akvaryumlarda kullanılmak üzere piyasada bulunmaktadır. Daha çok cichlid akvaryumlarında kullanılmaktadır.

Kalsiyum karbonatlı kumun kullanıldığı akvaryum ortamları
 • Tuzlu su akvaryumları
 • Amerikan cichlid akvaryumları
 • Tanganyika akvaryumları
 • Victoria akvaryumları
 • Malawi akvaryumları
Kalsiyum karbonatlı kum yüksek saflıkta, iki renkte olup krem ve beyaz renkleri bulunmaktadır. İçerdiği kalsiyum ve karbonat sayesinde su sertliğini, PH değerini 8.1-8.4 arasında sabit tutar, akvaryum ortamında bulunan canlılar için sağlıklı bir ortam sağlamaktadır.  

Denitrifikasyon bakterileri için en uygun yaşam ortamları oluşturur ve suyun sürekli olarak temiz kalmasını sağlamaktadır. Herhangi bir kimyasal işlemden geçmemiştir kumlar, içeriğinde sentetik özellikli maddeler bulunmamaktadır.

Kalsiyum karbonatlı kum, akvaryumda kullanılması için özel olarak üretilen kumlardır. Kum taneleri köşeli, sivri ve keskin değildir, balıklara ve akvaryumda bulunan diğer canlılara zarar vermemektedir. Işığı yansıtma özelliği sayesinde mercan gibi fotosentetik canlıların daha sağlıklı ve canlı renklerde yaşaması için ortam sağlamaktadır.

Kalsiyum karbonatlı kum yüksek saflıkta olması nedeniyle diğer kumlara oranla daha hızlı çözünmektedir. Kumun daha hızlı çözünmesi suyu tamponlama özelliğini güçlendirir, daha uzun beyaz ve akvaryumun temiz kalmasını sağlar.

Kalsiyum karbonatlı kum kullanımı

Kum suya eklendiğinde bir kısmı çözünerek akvaryum içerisinde bulunan suyun PH değerini 8.1 ile 8.4 arasına gelmesini sağlayarak sabitlemektedir.

İçerisinde bulunan toz, kum tanecikleri ile tamamen aynı içerikli olduklarından akvaryuma eklemeden önce yıkanmasına gerek yoktur. Normal şartlarda su yaklaşık 48 saat içinde kendiliğinden temizlenerek berraklaşır.

Zaman içerisinde eksilen kalsiyum karbonatlı kumun tamamlanması sırasında suda bulanıklık meydana gelmesi istenmiyorsa yıkama yapılabilir, fakat bu gerekli bir işlem değildir. Aynı zamanda kumun yıkanmasında da bir sakınca yoktur.
  ]]>
  Alçı https://www.kalsiyum.gen.tr/alci.html Sat, 17 Nov 2018 09:49:03 +0000 Alçı, Pişirilip toz haline getirilen doğanın bir maddesidir. Su karıştırılınca içine çok hızlı donar. Yapılarda ve kalıp işlerinde çokça kullanılır. Kalsiyum sülfat hemihidrat bileşiğinden oluşan ve ıslatı Alçı, Pişirilip toz haline getirilen doğanın bir maddesidir. Su karıştırılınca içine çok hızlı donar. Yapılarda ve kalıp işlerinde çokça kullanılır. Kalsiyum sülfat hemihidrat bileşiğinden oluşan ve ıslatılıp kurutulmaya bırakıldığın da sertleşerek çok çabuk donan, beyaz renkli ince toz maddesi. Alçı, alçı taşı denilen kalsiyum sülfat maddesinin (CaSO4, 2H2O) öğütülüp 190 °C de suyunun % 80'i çıkıncaya kadar ısıtılmasıyla elde edile bilen bir maddedir.

  Toz biçiminde olan alçı su ile pasta haline getirildiğinde dakikalar içinde sertleşir. Karışım yaklaşık 105 kilogram alçı 22 kilogram sudan meydana gelmektedir. Fazla Su gözenekli, az su ise kırılgan bir yapı taşı meydana getirir. Alçıyı dondurmayı geciktirebilecek bir madde ilave edildiğin de kaba veya ince sıva adını almış olur. Alçıya, alçı taşından çimento ve sıva yapmak üzere ilk kez Paris yakınlarında kullanılmış olması sebebiyle Paris sıvası adı da konulur

  Alçı 18. yüzyıllın ortalarında pişmiş toprak kapların yapımında kalıp olarak da kullanılıyordu. Günümüzde ise tavan süsleme ve şekil verme işlerinde kullanılır bunun yanında hastanelerde kırık ve çıkıkların tedavi edilmesinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

  Alçı harcı

  Alçı, beyazlatıcı maddenin ve tebeşir tozunun tutkalla birlikte karıştırılmasıyla elde edilen beyaz, akışkan bir kaplama malzemesidir. Oymalı mobilyaların ahşap ve taş yüzeylerinin boyayıp şekillendirmede kullanılır.

  Alçının kullanıldığı alanlar

   Mimarlıkta yapının içinde veya dışında kullanılan ince alçı işçiliği mevcut. Alçı işinde kullanılan malzemenin bileşiminde genel olarak alçı taşı, ince kum ve kireç bulunmaktadır. Bunların ne kadar kullanılacağı uygulanan metoda göre değişmektedir. Bunlar boyama işlerinde ve süslemede düzgün yüzeyler üzerinde kullanılmaktadır.

  Alçı işinin en güzel örneklerine bakacak olursak İspanya'da İslam mimarlarının bıraktığı eslerin iç ve diş süslemelerine ve 18. yüzyılda İngiltere'de inşa edilen binaların dış süslemelerinde görmek mümkündür. 

  Alçının bir diğer adı jips

  Alçı taşı jips olarak da bilinmektedir, kalsiyum sülfat dihidrat (CaSO4. 2 H2O) yapısındadır.

  Kristalleri iyi bir şekilde gelişmiş 3 sertlikteki jips türüne selenit, lifli parlak türüne ise atlas taşı adı verilmektedir. Jips deniz tuzundan çökelmiş veya anhidritinin yüzey veya yeraltı sularınca hidratlaşması sonucunda oluşmaktadır. Jips ham olarak gübre, dokuma ve kağıt malzemelerinde dolgu maddesi portland çimentosu üretiminde geciktirici olarak kullanılmaktadır. Alçı kavrularak, çimento ve mermer sıvası gibi malzemelerin de yapımında kullanılır.

  Jips(alçı) üreten ülkeler

  ABD, Fransa, İtalya, Kanada, İngiltere ve Sovyetler Birliği’dir. Türkiye'nin de pek çok jips yatağı bulunmaktadır. Bu jips yataklarını sayacak olursak Beypazarı, Ankara'nın Şereflikoçhisar Ayaş ilçelerinde, Balıkesir'in Susurluk, Eskişehir'in Sivrihisar, Niğde'nin Ulukışla ve Erzurum'un Aşkale Denizli'nin Honaz ilçelerinde bulunmaktadır.

  ]]>
  Kalsiyum Düşüklüğü https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-dusuklugu.html Sun, 18 Nov 2018 09:20:15 +0000 Kalsiyum Düşüklüğü, insan vücudu için en önemli minerallerden biridir. Kalsiyum vücut ağırlığının yüzde 1.5-2.0 kadarını teşkil eder. Bu miktarın ise yüzde 98'i kemiklerde, yüzde biri dişlerde ve diğer yüzde 1'lik kal Kalsiyum Düşüklüğü, insan vücudu için en önemli minerallerden biridir. Kalsiyum vücut ağırlığının yüzde 1.5-2.0 kadarını teşkil eder. Bu miktarın ise yüzde 98'i kemiklerde, yüzde biri dişlerde ve diğer yüzde 1'lik kalan kısımda dider doku ve sıvılarda yer alır. Kalsiyum kemiklere ve dişlere protein iplikcilerinin meydana getirdiği bir ağ gibi yapıya genellikle fosfat tuzları şeklinde oturarak bunların yapısal olarak sertliğini ve dayanıklı olmasını sağlar. En çok diş ve kemiklerde oluşan kalsiyum mineralinin başta gelen görevleri güçlü kemik ve diş yapısının korunmasına, kanın doğal olarak pıhtılaşmasının sağlanması, sinir hücreleri arasındaki iletişimin sağlanması, kasların kasılma ve gevşeme tekniklerinin sağlanması, bazı hormonların üretimi ve kalp atışının düzenlenmesini sağlar. Kalsiyum düşüklüğünü tetikleyen faktörler arasında menopoz sonrası olan dönem, D vitamini eksikliği, laktoz intoleransı, vejetaryen olmak ve adetin düzensizlikleri yol açabilir. Kalsiyum düşüklüğünü çoğunlukla kalsiyum bakımından düşük olan gıdalarla beslenmekten ortaya çıkar. Beslenme programında yapacağınız kalsiyum açısından zengin olan gıdalarla eklemeler yaparak kalsiyum düzeyini normal seviyelere çekebilirsiniz. Ayrıca yaşla beraber kemikler zayıflar ve kemik yoğunluğunun korunabilmesi için daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyulur. İlerleten yaşlarda doktora gidip onun tavsiyesi ile kalsiyum takviyesi kullanarak kemiklerin daha da fazla zayıflama riskini azaltabilirsiniz.

  Kalsiyum Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir:
  • Öncelikle kısa süreli bir kalsiyum düşüklüğü hiçbir belirti göstermez. Ayrıca kalsiyum ölçümü yaptırmadan kalsiyum düşüklüğünü anlamak mümkün değildir.
  • Ellerde, ayaklarda ve yüz bölgesinde karıncalanma oluşur.
  • Kaslarda kasılma görülür
  • Kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir
  • Hafızanın zayıflaması
  • Depresyon hali
  • Halisülasyonlar
  • Kas ağrıları
  • Ciltte kuruma ve tırnaklarda güçsüzlük ve çabuk kırılma görülür.
  Kalsiyum Düşüklüğü Tedavisi Nelerdir:
  • Kalsiyum açısından zengin besinler tüketmek
  • Eğer doktor tavsiye ederse kalsiyum arttırıcı ilaçlar kullanmak iyi gelir.
  ]]>
  Kalsiyum Faydaları https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-faydalari.html Mon, 19 Nov 2018 02:01:13 +0000 Kalsiyum faydaları; hayatımızı baştan sona etkilediği için çok önemlidir. Kalsiyumun eksikliğinden kaynaklanan hastalık ve problemlerin artması ile günümüzde kalsiyuma ve kalsiyum içeren besinlere teveccüh gün geçtikçe artm Kalsiyum faydaları; hayatımızı baştan sona etkilediği için çok önemlidir. Kalsiyumun eksikliğinden kaynaklanan hastalık ve problemlerin artması ile günümüzde kalsiyuma ve kalsiyum içeren besinlere teveccüh gün geçtikçe artmaktadır. Kalsiyum faydaları sadece kemik gelişimi ile sınırlı değildir. Dolayısı ile yaşamımızda kalsiyum oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kalsiyum; vücudumuzdaki miktarının % 99'u kemiklerde bulunmaktadır. Yani kalsiyum eksikliğinden en çok etkilenen yapı bu yüzden kemikler olmaktadır. Eksikliğinde çok ciddi sıkıntılara sebebiyet vermesinin yanında düzenli ve yeterli miktarda alınan kalsiyumda vücuda ciddi fayda sağlamaktadır.

  Kalsiyum eksikliğinde veya fazlalığında karşılaşacağımız sıkıntılar;
  • Kemiklerde ve dişlerde zayıflama ve erime meydana gelir.
  • Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelir ve hem sağlık olarak hem de estetik olarak ciddi sıkıntıların yanında psikolojik olarak da olumsuzluklara sebebiyet vermektedir.
  • Egzama, kalp çarpıntısı ve sinirlilik gibi durumlar ortaya çıkarmaktadır. Bu şekilde hem hayatımızı hemde çevremizi oldukça olumsuz etkilemektedir.
  • Fazlalığında böbreklerde taş ihtimalini ortaya çıkararak ciddi sıkıntılara yol açabilir.
  Kalsiyum eksikliklerinin yanında kalsiyum faydaları saymakla bitmez.
  • Kemiklere ve dişlere dayanıklılık sağlayarak kemik erimesi ve diş hassasiyetlerini engeller.
  • Bebekler kalsiyum ve diğer mineraller ihtiyacını daha anne karnında iken depolamaya başladığı için hamilelikte kalsiyumun faydası iyi bilinip hassasiyetle tüketilmesi gerekmektedir.
  • Vücutta alınan dengeli kalsiyum fazla yağların parçalanmasını sağlamaktadır.
  • Kalp atışlarını ve ritimlerini düzenleyerek sağlıklı bir metabolizma sağlar.
  • Kemiklerin eklem başlarının yapılanmasında görev alır
  • Özellikle erkeklerde daha sık görülen kemik erimesini engeller veya öteler.
  Peki kalsiyum faydalarını biliyoruz ama hangi besinleri tüketirsek kalsiyum noktasında zengin beslenmiş oluruz
  • En çok kalsiyum içeren besinler süt ve süt ürünleri olarak ilk sırayı almaktadır.
  • Lahana 
  • Soya fasulyesi
  • Fıstık 
  • Ceviz
  • Brokoli
  • Kereviz
  • Enginar
  • Yumurta
  • Kuru taneli yiyecekler
  Bu yiyeceklerde kalsiyum miktarı çok olduğunu bilirsek kalsiyum faydalarından da mahrum kalmamış oluruz. Ayrıca günlük kalsiyum ihtiyacı yetişkin, erkek, bayan, çocuk ve bebekler için farklılık göstermektedir.Normal bir yetişkinin günlük alması gereken kalsiyum miktarı 1000 mg dır. Fakat hamilelik ve yaşlılıkta bu miktar biraz daha artarak 1500 mg bulmalıdır.Çocuklarda ise günlük ortalama 500-600 mg arası kalsiyumu karşılayacak kadar besin tüketimine dikkat ederek beslenmeleri gerekmektedir.
  ]]>
  Bebeklerde Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.gen.tr/bebeklerde-kalsiyum-eksikligi.html Mon, 19 Nov 2018 07:27:54 +0000 Bebeklerde kalsiyum eksikliği; vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum besinler yolu ile alınır. Besinler yoluyla alınamayan kalsiyum ise kemikler, yumuşak dokular ve dişlerde bulunan kalsiyumlardan sağlanır. Kalsiyum vücudumuzda Bebeklerde kalsiyum eksikliği; vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum besinler yolu ile alınır. Besinler yoluyla alınamayan kalsiyum ise kemikler, yumuşak dokular ve dişlerde bulunan kalsiyumlardan sağlanır. Kalsiyum vücudumuzda en çok bulunan mineraldir. Sağlıklı bir insanın kanının 100 mililitresinde 8.8-10.4 miligram arasında kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum dengesi vücudumuzda paratiroid bezleri ve D vitamini tarafından düzenlenir. Kemik metabolizması ve kaslar için madensel bir maddedir.

  Vücudumuzun kalsiyuma ihtiyacı biz daha anne karnındayken başlar. Hamile bayanlar yeterince kalsiyum almazlarsa bebekler annelerinin vücudunda ve kemiklerinde bulunan kalsiyumu kullanmaya başlarlar. Bu nedenle bebekleri olduğunda sağlık sorunları yaşamamak ve kalsiyum eksikliğini önlemek için, hamile bayanların kalsiyum desteği almaları gerekmektedir.

  Bebeklerde kalsiyum eksikliği nasıl oluşur

  Vücut ihtiyacı olan kalsiyumu besinler yardımıyla alır. Bu nedenle bebekken yeterince güzel beslenmek gerekmektedir. Kalsiyum yeterli miktarda besinlerden alınamadığı zamanlarda kemiklerde, dişlerde ve dokularda bulunan depolar kullanılmaya başlandığı için dişler ve kemikler kolay kırılabilir. Bu nedenle bebeklik çağında besinlerden kalsiyum takviyesi yapılamıyorsa, kalsiyum bakımından zengin mamalar ile takviye edilerek eksiklik giderilmelidir. 

  Kalsiyum eksikliğinde belirtiler nelerdir
  • Dilde, dudaklarda, parmaklarda bir takım duyu değişiklikleri oluşur.
  • Kaslara kramp girer, ara ara çarpıntılar oluşur.
  • Eklem ağrıları ve uyku bozuklukları oluşur.
  • Diş çürükleri ve diş eti sorunları ile karşılaşılır.
  • Kemiklerde çok çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Çocukluk çağında raşitizm, erişkinlerde osteomalasi, yaşlılarda osteoporoz gibi değişik tür hastalıklar ortaya çıkabilir.
  • Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir
  • Çocuklarda hırçınlık, ağlama ve iştahsızlık yapabilir.
  Eksiklik sürekli hal aldığı zaman bacaklarda kramplar, kalpte çarpıntı, kulak çınlaması, uyuşukluk ve tetani denilen sürekli vücut kaslarının sürekli titremesi ortaya çıkabilir. 

  Kalsiyum bakımından zengin gıdalar nelerdir

  Kalsiyum zengini denildiğinde akıllara ilk gelen süt ve süt ürunleridir. Bunun dışında kuşkonmaz, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, şalgam, kuru üzüm, kuru erik, kuru baklagiller, tatlı badem, brokoli, bamya, ceviz, soya fasulyesi, bal kabağı, alabalık, sardalya ve fıstık ve benzeri besinler iyi birer kalsiyum kaynağıdır. Fakat minik bebeğimize fıstık ve soya fasulyesi vermeden önce minik bir deneme yapılmalıdır. Çünkü bu besinler alerjen besinlerdir.

  Bebeklerin mamalarını kalsiyum bakımından nasıl zenginleştirebiliriz
  • Yoğurtla ve taze meyvelerle meyve püresi yapılabilir.
  • Tatlı olarak kalsiyumu fazla olan puding, donmuş yoğurt türü gıdalar tercih edilebilir. 
  • Bebeğinize çorba, pankek veya gevrek tarzında yiyecekler hazırlarken su yerine süt tercih edebilirsiniz.
  • Salatalarınıza, lazanyaya, güvece yeşil yapraklı sebzeler katarak kalsiyum bakımından zenginleştirebilirsiniz.
  • Patatesin ve salatanın üzerine az yağlı peynir soslarıyla kalsiyum deposu elde edebilirsiniz.
  • Kahvaltılarda, yumurtanın veya salatanın içine peynir rendeleyerek yedirebilirsiniz.
  ]]>
  Hidroklorik Asit https://www.kalsiyum.gen.tr/hidroklorik-asit.html Tue, 20 Nov 2018 05:19:42 +0000 Hidroklorik Asit, Genel olarak halk arasında tuz ruhu olarak bilinmektedir. 9.yüzyılda simyacı Cabir Bin Hayyan tarafından keşfedilmiştir ve sonra simya alanında kullanılmıştır. Hidrojen ve klor elementlerinden oluşmuş bir kimya Hidroklorik Asit, Genel olarak halk arasında tuz ruhu olarak bilinmektedir. 9.yüzyılda simyacı Cabir Bin Hayyan tarafından keşfedilmiştir ve sonra simya alanında kullanılmıştır. Hidrojen ve klor elementlerinden oluşmuş bir kimyasal bileşiktir. Normal derecedeki basınç altında ve oda sıcaklığında gaz halinde bulunmaktadır. Günümüzde PVC alanında, demir çelik alanında, gıda sektöründe ve organik madde üretimi sektörüne kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Birçok kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanında zehirli bir içeriğe de sahiptir. İnsan vücudunun yanında birçok yüzeye zararı bulunmaktadır. Hidroklorik asit ile yapılacak olan işlemlerde dikkatli olunması gerekmektedir. Aynı zamanda güvenliğimiz için gerekli bütün önlemler alınması büyük önem arz etmektedir. Hem toksin hem de tahriş etkisi bulunmaktadır. Cildimizde olan yanıklara, solunum sistemimizdeki tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu gazın elde edilmesi için ilk olarak hidrojen gazı elde edilmesi gerekmektedir. Hidrojen klorür, normal olarak -27 ile -32 derecede eriyip. 110 derecede kaynamaktadır.

  Hidroklorik Asit Kimyasal Özellikleri;
  Hidrojen klorür güçlü bir asit olarak bilinmektedir. Moleküler yapısı da oldukça basittir. Bir klor atomu ve bir hidrojen atomu ile meydana gelmektedir ve formülü HCI olarak bilinmektedir. Bu bileşik oda sıcaklığında bir litre suda, yaklaşık olarak 450 litre kadar yüksek bir oranda çözülebilmektedir. Diğer asitler gibi asit rengi denebilecek bir renk vermektedir. Sodyum, amonyak ve karbonat v.b bazlara oldukça etki sağlamaktadır. Hidroklorik asiti suya damlattığımız zaman H+ iyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hidroklorik asit tipik bir asit özelliğine sahip olarak demir, çinko, magnezyum veya alüminyum gibi birçok metale etki sağlayarak, hidrojen açığa çıkarmaktadır. Bakır ile birlikte havanın oksijeni tepkimeye girse bile, burada hidrojen açığa çıkmamaktadır. Aynı zamanda hidroklorik asidin pas gideren bir özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda organik bileşiklere etki sağlayarak klor içeren ürünlerin elde edilmesi sağlanmaktadır.

  Hidroklorik Asit Kullanım Alanları;

  Çeliğin dekapajı; Hidroklorik asidin en önemli işlevlerinden birisi de çeliğin temizlenmesi için yapılan dekapaj işlemi olarak bilinmektedir. İlk olarak demirin üzerindeki pas %18 derişimli hidroklorik asitle alınmaktadır. Ardından dekapaj işlemi gerçekleştirilmektedir. 
  Organik Bileşiklerin Üretimi; PVC adlı maddeler için üretilen vinit klorit vb. organik bileşikler üretilmektedir. Bu alanda üretilen asitlerin satışı bulunmamaktadır. Kapalı bir sanayi olduğundan içerisinde sadece organik bileşik üretimi için kullanılmaktadır. Aktif karbon, bisfenol A, askornik asit ve polikarbonatlar önemli kullanım alanlarıdır. Hidroklorik asit ile elde edilen fosgen 1.Dünya savaşında kullanılan organik bir kimyasal silahtır.
  pH Kontrolü ve nötrleştirme; Hidroklorik asit, bir solüsyondaki pH değeri düşürmek amacı ile kullanılmaktadır. Bununla birlikte solüsyondaki asit baz değerleri değiştirilebilmektedir. Gıda, havuz suyu, ilaç ve içme suyundaki pH değerlerini kontrol etmekte kullanılmaktadır. 
  İyon Alışverişinin Yenilenmesi; Yüksek derecede hidroklorik asit, iyon alışverişini kontrol altında tutma ve yenileme amacında kullanılmaktadır. Reçine vb. maddelerin üzerlerinde bu şekilde oynama yapılabilmektedir.
  İnorganik Bileşiklerin Üretilmesi; Birçok inorganik bileşik, asit-baz tepkimeleri aracılığı yardımıyla üretilmektedir. Bu tepkimedeki asitlerde hidroklorik asidin etkisi oldukça büyüktür. Demir klorür gibi maddeler bu etki sayesinde sudan ayrıştırılmakta olup, su artıma tesislerinde bulunan pis suların temizliği sağlanmaktadır. Bununla birlikte pil vb. malzemelerin üretiminde de hidroklorik asit kullanılmaktadır.
  Diğer Kullanım Alanları; Kimya alanı ana maddelerinden biridir. Bu asit, küçük çaplı olarak sanayi dalında kullanılmaktadır. Deri, ev temizliği ve inşaat bunların başında gelmek]]> Kalsiyum Oksalat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-oksalat.html Wed, 21 Nov 2018 04:59:40 +0000 Kalsiyum oksalat, vücutta idrar yolları böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Bu taşların yaklaşık % 60-75 kadarı kalsiyum oksalat içeriğine sahiptir. Bunun en önemli sebebi idrarla fazla miktarda kalsiyum atılması Kalsiyum oksalat, vücutta idrar yolları böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Bu taşların yaklaşık % 60-75 kadarı kalsiyum oksalat içeriğine sahiptir. Bunun en önemli sebebi idrarla fazla miktarda kalsiyum atılması yüzündendir. Kanda bulunan fazla miktardaki kalsiyum böbreklerde temizlenir, idrarla atılır. Bu şekilde idrardan kalsiyum atılması, vücutta sitratın azalmasına, oksalatın artması, idrarın azalması ile idrar birikimi taş oluşmasına uygun ortam hazırlar. Genellikle kalsiyum oksalat şeklinde görülür. Bağırsaklarda kalsiyum emiliminin artması, paratiroit hormon düzeyinin artması, böbrekte kalsiyum kaçağının olması idrardaki kalsiyumu arttırmaktadır.

  Günümüze kadar hastalarda kalsiyum alımını kısıtlanarak tedavi uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde kalsiyum alımı normal düzeylere çekilmiştir. Çünkü yapılan çalışmalarda yüksek miktarda kalsiyum alanlarda oluşan taş oluşumunun, düşük oranda kalsiyum alan kişilere göre önemli oranda azaldığı belirlenmiştir. Kemik dansitesi azalan hastalarda da, kalsiyum alımı azaltıldığında kemik kırıkları ortaya çıkabilir. Ayrıca alınan kalsiyumun kısıtlanması taş oluşumunu arttıran bir etkendir. Kişilerde yüksek oranda sodyum alımının olması da, idrarda kalsiyum atılımının artmasına yol açar.

  Kalsiyum Oksalat

  Kalsiyum oksalat taşı tedavisi

  Bu tedavi sırasında hastalara uygulanan diyette oksalat bakımından zengin olan besinler listeden çıkarılır. İlaç tedavisiyle birlikte idrarın asidik olmasına neden olan yumurta, et, tahıllar, tavuk, kırmızı mürdüm eriği, balık gibi besinler diyet menüsüne alınmalıdır.

  Kalsiyum oksalat içeriği olan besinlerden uzak kalınması gerekir. Ancak sağlık açısından önemli olan, oksalat içeriği olan domates gibi besinlerde tüketilmelidir. Fakat tüketilmesi elzem olmayan çay, kahve, kabuklu kuruyemişler, çilek, kakao, ıspanak gibi besinlerin tüketiminde kaçınılmalıdır. Buğday içeren çavdar ve kepekli ekmeklerde az tüketilmelidir.

  ]]>
  Kalsiyum Laktat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-laktat.html Wed, 21 Nov 2018 19:08:04 +0000 Kalsiyum laktat: Kalsiyum laktat, toz şeklinde olup kırık beyaz bir renge sahiptir. Lastik asitin tuzu ve bakteriler tarafından gıdalarda üretilen doğal bir asit türüdür. Bütün gıdalar laktik asit tarafından zengindir. İnsanlard Kalsiyum laktat: Kalsiyum laktat, toz şeklinde olup kırık beyaz bir renge sahiptir. Lastik asitin tuzu ve bakteriler tarafından gıdalarda üretilen doğal bir asit türüdür. Bütün gıdalar laktik asit tarafından zengindir. İnsanlarda, kalın bağırsakta bakteriler tarafından üretilmektedir. Ayrıca nişasta ticari olarak üretilmektedir. Kodu E 327 olan bir katkı maddesidir. Aslında, patatesin, meyve ve sebzelerin  yapısını işlem boyunca dengelemek için kullanılır.  Kalsiyum laktat maya ve mantara karşı koruyucu olarak da kullanılmaktadır. Krema üretiminde, dondurma üretiminde, kabartma tozu ve çorbalarda koruyucu madde olarak kullanılmaktadır. Kabartma tozunda da tercih edilir.
  Kalsiyum Laktat
  Kullanılabilir günlük alım miktarında limit yoktur. Yetişkinler için yan etki saptanmamıştır. Fakat bebek ve çocuklarda kullanılmaması önerilir. Bunun nedeni ise bebek ve çocukların karaciğerinde henüz lakatın bu formülünü parçalayacak uygun enzimler gelişmemiştir. Laktik asit ve lakatlar, bütün din grupları ve vejetaryenler ve etin yanı sıra süt ve süt ürünü yemeyen vejetaryenler tarafından tüketilebilir. Adı sütün yerine geçmesine karşın sütten üretilmemiştir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerine alerjisi olan insanlar tarafından da tüketilebilmektedir. ]]>
  Kalsiyum Propiyonat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-propiyonat.html Thu, 22 Nov 2018 14:55:29 +0000 Kalsiyum propiyonat, maddesi unlu mamüllerde ve ekmeklerde gıda koruyucusu olarak yaygın bir şekilde kullanımı sağlanmaktadır. Kalsiyum propiyonat maddesi bu ürünlerde küflenmeyi, maya ve diğer mikroorganizmaların gelişip ço Kalsiyum propiyonat, maddesi unlu mamüllerde ve ekmeklerde gıda koruyucusu olarak yaygın bir şekilde kullanımı sağlanmaktadır. Kalsiyum propiyonat maddesi bu ürünlerde küflenmeyi, maya ve diğer mikroorganizmaların gelişip çoğalmalarını önlemek için oldukça etkili bir maddedir. Kalsiyum propiyonat maddsi kalsiyum hidroksidin propiyonik asit maddesiyle tepkimesi sonucunda oluşan organik olan bir tuzdur. Kalsiyum propiyonat kimyasal formülü Ca(OOCCH2 CH3)2 kalsiyum propiyonat hem kristal hemde toz olarak üretimi sağlanır. Kalsiyum propiyonat maddesi suda kolayca çözünme sağlar, alkolde de çok az çözünme sağlar. Kalsiyum propiyonat madde, bazı gıdalarda doğal olarak bulunur ve bu gıdalarda koruyucu olarak etki sağlar. Örnek olarak bazı peynir çeşitlerinde yüksek miktarda doğal kalsiyum propiyonat bulunur. Yapılan çalışmalar da gıda sektöründe kullanılan en güvenilir gıda maddesi katkı maddelerinden biri kalsiyum propiyonat maddesi olduğunu gösterir. Amerika gıda örgütü ve ilaç örgütü, kalsiyum propiyonat maddesinin gıdada kullanımı için limit belirtmemiştir. Kalsiyum propiyonat maddesi, unlu ürünlerde küf önleyici ve koruyucu olarak yaygın bir şekilde kullanımı sağlanır bunun yanı sıra çikolatalı ürünlerde, işlenmiş peynirlerde ve meyvelerde koruyucu olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında tütün endüstrisinde kalsiyum propiyonat bazı ürünlerde kullanılmaktadır. Kalsiyum propiyonat maddesi bütün dini gruplar tarafından tüketilmesinde sakınca olmaz ve yan etkisi bulunmayan bir gıda katkı maddesi olmaktadır.

  Kalsiyum Propiyonat

  Kalsiyum Propiyonat Maddesi Ekmekte Kullanılması:

  Ekmek çeşitleri içerisinde ve unlu mamüllerin içerisinde en yaygın kullanılmakta olan koruyucu madde kalsiyum propiyonat maddesidir. Kalsiyum propiyonat maddesi, ürüne hamur hazırlama aşamasında katılmakta kullanılan konsantrasyon maddeleri özelliklerine göre ve amaçlanan depolama süresine bağlı olarak değişim gösterir. Genel olarak kullanılan dozlar, un ağırlığı olarak %0,1 olarak ve %de 0,3 arasında değişir. Yani 50 kiloluk bir çuval una 50 gram ile 150 gram arasında kalsiyum propiyonat maddesi eklenmesi, ürünü korur, raf ömrünün artmasını sağlar.

  • Kalsiyum propiyonat maddesi(E 282), Hem kristal hem toz olarak üretimi sağlanır. 
  • Kalsiyum propiyonat maddesi, suda kolaylıkla çözünerek, alkolde ise çok az çözünme sağlar.
  • Kalsiyum propiyonat maddesi, E kodu (E282), olmakta olan gıda katkı maddesi olarak bilinir.
  • Kalsiyum propiyonat maddesi, proyonik asit, bazı gıdalarda doğal olarak bulunmaktadır ve bu gıdalarda koruyucu olarak işlem görür.
  • Örnek verecek olursak bazı peynir çeşitlerinde yüksek oranda doğal propiyonik asit kalsiyum propiyonat maddesi bulunmaktadır.
  • Kalsiyum propiyonat maddesi(E282), unlu mamüllerde küf önleyici olarak ve koruyucu madde olarak yaygın bir şekilde kullanılır.
  • Bunların yanında çikolatalı ürünlerinde, işlenmiş peynirlerde ve meyvelerde koruyucu olarak kalsiyum propiyonat maddesi(E282) kullanılmaktadır.
  • Tütün endüstrisinde kalsiyum propiyonat bazı ürünlerde kullanılır.
  ]]>
  Zofenopril Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/zofenopril-kalsiyum.html Fri, 23 Nov 2018 10:50:24 +0000 Zofenopril Kalsiyum; Zofenopril kalsiyum hipertansiyonda bulunan ve miyokard enfarktüsündeki faydalı etkisi başlıca plazma renin angiotensin aldosteron sisteminin baskılanmasının bir neticesidir. ADE’in inhibisyonu (zofenoprilatın Zofenopril Kalsiyum; Zofenopril kalsiyum hipertansiyonda bulunan ve miyokard enfarktüsündeki faydalı etkisi başlıca plazma renin angiotensin aldosteron sisteminin baskılanmasının bir neticesidir. ADE’in inhibisyonu (zofenoprilatın aıjinin tuzu için tavşan akciğerinde bulunan 0.4 nM’dür). Vazopresör aktivitenin düşmesi ve aldosteron salgılanmasının alçalmasına neden olan plazma renin-anjiotensin II azalmasıyla neticelenir. Her ne kadar sonraki azalma ufak ise de sodyum ve sıvı kaybıyla beraber serum potasyum konsantrasyonunda ufak artışlar meydana gelir. Anjiyotensin Il’nin renin sekresyonu üstündeki negatif geri yüklemesinin kesilmesi plazma renin aktivitesinin yükselmesiyla neticelenir. Plazma ADE aktivitesi zofenopril kalsiyumun 30 mg ve 60 mg tek oral miktarından 24 saatin ardından sırasıyla, % 53.4 ve %74.4 düşmüştür.

  Zofenopril Kalsiyum

  ADE inhibisyonu, prostaglandin sistemini faaliyete geçirerek periferik vazodilatasyona katkıda bulunan, dolaşımdaki ve lokal kallikrein-kinin-sistemi aktivitesinin yükselmesiyle neticelenir. Zofenopril kalsiyumun hipotansif etkisine bu mekanizmanın katkıda bulunması ve bazı yan etkilerinden sorumlu olması olasıdır. Hipertansiyonlu hastalara zofenopril kalsiyum uygulaması, kalp hızında kompensatuar bir yükseliş yaratmadan yatar vaziyetteki yada ayaktaki kan basıncının yaklaşık aynı oranda azalmasıyla neticelenir. Zofenopril kalsiyum uygulamasının ardından ortalama sistemik vasküler direnç azalma eğilimine girer. Bazı hastalarda optimal kan basıncı düşmesi seviyesine gelinebilmesi için bir kaç haftayı gerektirebilir. Antihipertansif etkiler, uzun zamanlı tedaviyle sürdürülebilir. Tedavinin ani bir şekilde kesilmesi kan basıncında ani bir yükselmeye neden olmaz. Şu anda zofenopril kalsiyum hipertansif hastalardaki morbİdite ve mortalite üstündeki etkileri ile ilgili bir veri mevcut değildir.Hastalarda görülen karakteristik özellikler, yaşlılar da farmakokinetik, yaşlılarda, renal fonksiyonlar normal ise doz ayarlamasının gereği yoktur. Renal fonksiyon bozukluğunda farmakokinetik,

  Radyoişaretli zofenopril kalsiyumun oral uygulamasının aredından ölçülen zofenoprilatın anahtar farmakokinetik parametrelerinin karşılaştırmasına dayanarak, düşük renal bozukluğu (kreatinin klerensi >45 ile <90 ml/dak) bulunan hastalar zofenoprili vücuttan normal bireyler (kreatinin klerensi >90 ml/dak) ile aynı oranda elimine etmektedir. Orta ve hiddetli böbrek yetmezliği ( kreatinin klerensi 7-44 mİ / dak) bulunan hastalarda eliminasyon hızı normallere nazaran % 50 düşmektedir. Bu durum, bu hastalara zofenopril mutad başlama dozunun yansının verilmesi gerektiğini göstermektedir.

  Hemodiyaliz yada peritonal diyalizdeki böbrek hastalığının son aşamasındaki hastalarda eliminasyon hızı normalin % 25’ine gerilemiştir. Bunun nedeni, bu hastalara zefonopril  mutad başlama dozunun V4’ünün verilmesi gerektiğini işaret etmektedir. Karaciğer fonksiyonlarının değişmesindeki farmakokinetik, radyoişaretli zofenopril kalsiyumun tek dozlarının tüketildiği düşük ve orta hepatik disfonksiyonlu hastalarda, zofenoprilat için Cmaks ve Tmaks değerleri normal kişilerle aynıdır. Fakat, sirozlu hastalarda EAA değerleri normal kişiler için meydana gelenin iki katıdır. Bu durum, hafif ve orta hepatik disfonksiyonlu hastalar için zofonopril başlama dozunun, normal hepatik fonksiyonlu hastalarınkinin yansı olması gerektiğini göstermektedir.

  ]]>
  Kalsiyum Glukonat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-glukonat.html Fri, 23 Nov 2018 17:32:39 +0000 Kalsiyum Glukonat; Kalsiyum, normal olan vücut yapısı, en önemlisi meydana gelişi ve kemiklerin bakımı için oldukça önemli olan bir mineraldir. Kalsiyum aynı zamanda sistemden kızarma hızı, kendilerine bağ
  Kalsiyum Glukonat; Kalsiyum, normal olan vücut yapısı, en önemlisi meydana gelişi ve kemiklerin bakımı için oldukça önemli olan bir mineraldir. Kalsiyum aynı zamanda sistemden kızarma hızı, kendilerine bağlanarak, vücudun öbür minerallerin çıkarılmasına yardım eder. Kişiler düzgün beslenme takip etmezseniz, bir kalsiyum kaybı oluşabilir. Kalsiyum glukonat kalsiyum kaybını tedavi etmek ve önüne geçmek için yardımcı olan bir ilaçtır. Kalsiyum glukonat için daha uygun markaların bazıları, Citracal, Neo - Calglucon ve Postür dür. Kalsiyum glukonattemel amacı, kalsiyum kayıpları tedavi yapılsa da onlara destek olmaktır. Güçlü kemik işaretleri için kalsiyum takviyesi, bu da kalsiyum kaybından oluşan şartları tedavi etmek için de kullanılabilir. Kelimenin tam anlamıyla alçak kan kalsiyumu manasına gelmektedir. Kalsiyum glukonat başka belki de şaşırtıcı kullanımı bir kara dul örümcek ısırması neticesinde kas krampları tedavi etmektir. Ayrıca değişik alerjik olayların kapiller geçirgenliği azaltır. 
  Kalsiyum Glukonat

  Değişik herhangi bir reçeteli ilaç gibi, riskler, belirli koşullar veya değişik bazı ilaçlar kullanarak bu insanlar gerektiği kalsiyum glukonat alarak dikkatli olun. Eğer hamile iseniz böyle oksitetrasiklin yada demeklosiklin gibi değişik antibiyotikler içmek için doktorunuza başvurun, veya böbrek taşı yada paratiroid bezi hastalığı oluşmuştur. Böyle antasitler veya öbür kalsiyum takviyeleri gibi hatta görünüşte masum over- the- counter tedaviler bu ilaç ile oluşuma girebilir. 

  Yan etkileri, yan etkileri ilaçlar ile ortak bir şikayet mevcuttur. Bu sebeple alerjik reaksiyon belirtileri meydana gelebilir olaylar için vücudunuza yakın ilgi bir şeyler oluşabilir. Bunlar kızarıklık, ürtiker yada yüz, dudaklar yada dilde şişme oluşabilir. Eğer karışıklık, baş ağrısı oluşumu veya alışılmışın dışında zayıf yada yorgun hissediyorsanız, hemen doktorunuza başvurun. Bazı fazla olmayan ciddi yan etkiler kabızlık ve mide veya gaz oluşturabilir. 

  İlaç formu, kalsiyum glukonat iki formda bulunmaktadır. Bunlar intravenöz, doğrudan yada infüzyon ve oral tabletlerdir. Doktorunuz özellikleriyle ve sizin durumunuza ve durumun yoğunluğuna bağlı olarak, sizin için uygun olan formu söyleyecektir. Oral tabletler osteoporozetkilerini en düşüğeindirmek için sağlıklı bir kalsiyum seviyesi bakımı için reçete ise intravenöz teslim çoğunlukla, bu cins hipokalsemi ve Hipermagneziemi gibi daha ciddi olaylar için ayrılmıştır. 

  Dozaj, uygun oran doktorunuz tarafından söylenecektir. Eğer gerekli sıklıkta reçete olarak yalnızca fazla alarak, yakından yönergeleri takip edin. Yemek esnasında su dolu bir bardak ile tüketildiklerinde çoğunlukla tabletler daha iyi vücut tarafından absorbe edilebilir. Eğer bir dozu pas geçilirse, kısa zamanda bir sonraki doz için vakit yakındır. Sürece hatırlayacağınız şekilde tüketin. Eğer oldukça fazla tükettiyseniz, hemen tıbbi yardıma başvurun. 

  ]]>
  Kalsiyum Oksit https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-oksit.html Fri, 23 Nov 2018 23:52:31 +0000 Kalsiyum oksit, (CaO) ya da sönmemiş kireç oldukça geniş bir kullanım sahası yer alan bir tür kimyevi bileşiktir. Beyaz rengi, aşındırıcı ve alkalik bir katıdır. Sanayide kireç taşlarını fazla sıcaklıklarda eriter Kalsiyum oksit, (CaO) ya da sönmemiş kireç oldukça geniş bir kullanım sahası yer alan bir tür kimyevi bileşiktir. Beyaz rengi, aşındırıcı ve alkalik bir katıdır. Sanayide kireç taşlarını fazla sıcaklıklarda eriterek karbondioksidin uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Suyla tepkiye girerse oksitlenir ve kalsiyum hidroksidi oluşturur. Yöntemi CaO ve iyonik ilişkili bir bileşiktir.
   
  Sönmemiş kireç (kalsiyum oksit)
  Yüksek kalifiye kireç taşını, naturel rezervden üreten, kimyevi ve fizyolojik nitelikleri karşılayan Kimtaş, yayvan çaplı endüstriyel uygulamalar amaçlı performanslı, az maliyetli, çevre dostu olma gibi özellikleri ve avantajlar imkanı sunan sönmemiş kireç ürünlerini tedarik eder. Sönmemiş kireç mahsulleri içinde, dik kalsiyumlu kireç taşı ve dolomitik sönmemiş kireç mahsulleri yer almaktadır. 

  Kalsiyum oranı sönmemiş kireç
  %98'in üstünde kalsiyum karbonat içerir kireç taşından üretilmektedir. Dolomitik sönmemiş kireç hem bir kalsiyum hem bir de magnezyum karbonatların karışımını içerir kireç taşından üretilmektedir. Hem kalsiyumu fazla sönmemiş kireç hem de dolomitik sönmemiş kireç, 900 dereceye denli ısıtılabilen fırınlar içinde, kireç taşının ısıtılmasıyla elde edilmektedir. Bu müddetçe kalsinasyon zamanı ismi verilmektedir. Sönmemiş kireç katkılarla ya da öbür malzemelerle karışabilmesi amaçlı öğütülerek toz haline getirilir. Birtakım katkı maddelerinin kimyevi içeriğinden ötürü, sönmemiş kireç, sıvı/akışkan duruma gelir. Sıvılaşmış sönmemiş kireç, optimum akışkanlığın ele geçirilmesi ve tıkanıklığın önlenmesi amacıyla özel materyal transfer sistemleri ile tüketimi idealdir. Sönmemiş kirecin su ile söndürülmesiyle sönmüş kireç (kalsiyum hidroksit) elde edilir. Sönmüş kireç, akışkan ve toz formda bulunan, birçok etki amaçlı kullanılabilen kolay ve randımanlı bir üründür. Bu işlem söndürme amaçla da adlandırılır. Kalsiyum oksit (CaO) ya da sönmemiş kireç yayvan bir kullanım sahası yer alan bir tür kimyevi bileşiktir. Beyaz rengi olan, aşındırıcı ve alkalik bir katıdır. Sanayide kireç taşlarını dik sıcaklıklarda eriterek karbondioksidin uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Suyla tepkiye girerse oksitlenir ve kalsiyum hidroksid oluşur. 

  Kalsiyum Oksit
  Sönmemiş kireç (Kalsiyum oksit ) aşağıdaki endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır:

  Demir & Sert Endüstri, baca gazı arıtımı, inşaat sektörü, su arıtımı, kimyevi işlemler, yeraltı madeni sektörü, kağıt, kağıt hamuru ve PCC, atık su ve arıtma çamurları Islahı ve cam yapımı.

  Kireç asit mi baz mı
  Kireç taşının çeşitli derecelerde pişirilmesiyle ele geçirilen, suyla karıştırılırsa çeşidine yönelik havada ya da suda katılaşma gösteren beyaz renkte organik olmayan asallı bir bağlayıcıdır. Çok eskiyen dönemlerden bu yana malum bağlayıcı maddeler içerisindedir. Kirecin ham maddesi bulunan kalker ya da kireç taşı, genelde kalsiyum karbonattan CaCO3 meydana gelir. Kireç en az % 90 oranında CaCO3 içerir kireç taşının özel kireç fırınlarında tahmini 900 - 1000 derecenin üstünde kalsinasyonuyla kalsiyum okside dönüşmesiyle elde edilmektedir. Ticari isimi ile kalsiyum oksit sönmemiş kireçtir. Kalsiyum oksit şayet suyla tepkiye sokulursa kalsiyum hidroksite ya da sönmüş kirece dönüşmektedir. Kirecin asit mi baz mı meydana geldiği ile ilgili söylenebilecek şey, kalsiyum hidroksit haliyle bunun güçlü bazlar kategorisinde olduğudur. Kalsiyum hidroksit Ca(OH)2 güçlü bazdır.
  ]]>
  İyonize Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/iyonize-kalsiyum.html Sat, 24 Nov 2018 15:25:23 +0000 İyonize kalsiyum, Kalsiyum vücudun bilhassa kemik ve diş sağlığı açısından, kas ve sinir yapılarına iyi gelen ve önemli bir derecede olan minerallerden bitanesidir. Kalsiyum vücutta değişik türlerde bulunmaktadır. Serbest kal İyonize kalsiyum, Kalsiyum vücudun bilhassa kemik ve diş sağlığı açısından, kas ve sinir yapılarına iyi gelen ve önemli bir derecede olan minerallerden bitanesidir. Kalsiyum vücutta değişik türlerde bulunmaktadır. Serbest kalsiyum ve iyonize kalsiyum. İyonize kalsiyum, kalsiyumun en etkili ve aktif olan ve nakil ameliyatları, bypass ameliyatları sırasında hastanın değerlendirilmesinde kullanılır.

  İyonize kalsiyum testi kan tahlillleri verildiği zaman istenir ve kan dolaşımında kalsiyum miktarı belirlenir. Vücuttaki toplam kalsiyum miktarı, mineral ve proteinlere bağlı olan serbest kalsiyum miktarına eşittir. Kalsiyumun en aktif ve işlevsel bölümü iyonize kalsiyumlardan oluşur. Bundan dolayı toplam kalsiyumun % 60 a yakınını oluşturan iyonize kalsiyumlar, kalsiyumun etkisi bakımından dogru sonuçlar verir. Hastalığın tedavisi açısından çeşitli sağlık sorunlarının görülebilmesi ve hastalığın seviyesi görülmesi için çok gereklidir. Özellikle kan nakilleri sırasında, damar yoluyla ilaç yada sıvı verilen hastalarda, ameliyatı ciddi olan hastalarda, kan proteini anormal derecede olan hastalarda bilhassa çok önem taşımaktadır. İyonize kalsiyum testi genelde koldan alınan jan örneklerinden bakılır. Test sonuçları, testin yapıldığı laboratuvar, cihaz ve kullanılan yönteme göre farklı sonuçlar çıkabilir. Test sonuçları düşük veya yüksek çıkabilir ve bunu doktor değerlendirme yapmaktadır. İyonize kalsiyum testi normal değerleri;
  İyonize Kalsiyum
  • Yetişkinler için: 4.64-5.28 mg
  • Çocuklar için   : 4.8-5.52 mg
  olmalıdır. Test sonuçları düşük ve yüksek çıkmasının bazı etkileri bulunmaktadır. Bunları ayrı ayrı incelersek; 

  Düşük iyonize kalsiyumda, böbrek hastalıkları,  kan nakilleri, ciddi hastalığı olanları, damar yolu ile tedavisi devam eden hastalarda kalp ritmi ve hızında değişikliklere neden olabilmektedir. Kalp yavaşlaması ve kalp spazmlarına neden olan iyonize kalsiyum düşüklüğü,  ağız kenarlarında, el ve ayak uyuşmalarına neden olmakta ve bu anlarda iyonize kalsiyum miktarına bakılmaktadır.
   

  Yüksek iyonize kalsiyumda D vitamini fazlalığı,  paratiroid bezlerinin çok çalıştığını, tüberküloz, tümörlerin düştüğünü ve oaget hastalığının düştüğünü göstermektedir. 

  ]]>
  Kalsiyum Asetat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-asetat.html Sun, 25 Nov 2018 06:22:04 +0000 Kalsiyum Asetat, Asetik asidin tuzu yada esteri özellikte olan kalsiyum asetat oksijen maddesi, karbon maddesi ve hidrojen maddesiyle ihtiva eden bir kısım kimyasal bileşiklere kalsiyum asetat adı verilmektedir. Kalsiyum aseta Kalsiyum Asetat, Asetik asidin tuzu yada esteri özellikte olan kalsiyum asetat oksijen maddesi, karbon maddesi ve hidrojen maddesiyle ihtiva eden bir kısım kimyasal bileşiklere kalsiyum asetat adı verilmektedir. Kalsiyum asetat terimi selüloz asetattan elde edilmiş olan tekstil iplikleri anlamında da kullanılmaktadır. Kalsiyum asetat özelliği genel olarak, metal asetatların erime seviyeleri yüksek olmaktadır ve bunların sulu çözeltileri de elektriği iletmektedir. Kalsiyum asetatların suda olan çözeltileri ise elektriği iletmemektedir. Çünkü bu bileşikler iyonik bileşik maddeler içermez. Orta büyüklükteki bazı kalsiyum asetat maddeler hayvan dokularında yağ asitlerine dönüşür. Keza hayvan dokularında kolesterole de düşürürler. 

  Kalsiyum asetat üretiminde asetik asit kullanımı sağlanmaktadır. Kalsiyum asetik asit sembolü CH3COOH şeklindedir. Üretimde temel madde olarak kullanılır. Asidin sodyum oksit maddesiyle reaksiyonundan sodyum asetat oluşturulur, kalsiyum oksitle reaksiyonundan kalsiyum asetat oluşturulur, magnezyum karbonat tepkimesiyle de magnezyum asetat oluşturulur ve kurşun oksitle reaksiyonundan da kurşun asetat oluşturulmaktadır. Çinko ve manganın sülfürlerinin asetik asitle tepkimesinde de bu metallerin asetatları elde edilmektedir. Asetik asit çözeltisinin çinko maddesi, magnezyum maddesi ve demir maddesi benzeri olan bazı metallerle direkt etkisinden dolayı da bu metal asetatlar elde edilir. Ester olarak adlandırılan bazı asetat türleri asetik asidin bir alkolle tepkimesiyle elde edilir. Örnek verecek olursak eğer etilarefat esteri asetik asidin etil alkolle reaksiyonundan elde edilir. Esterler asetatların kendilerine has güzel kokuları vardır. Halbuki diğer asetatların bu şekilde bir güzel kokusu yoktur.
  Kalsiyum Asetat

  Kalsiyum Asetat Kullanım alanları: Kalsiyum asetatların kullanım alanları geniş bir kullanıma yayılmıştır. Bakır asetat Paris yeşili imalatında kullanımı sağlanır. Diğer metal asetatlar ise bazı baskı işlemlerinde kullanıma sunulur, alüminyum ve demir asetatları da boyama işleminde mordant olarak kullanıma sunulur. Yanmaz özellikli olan selüloz asetat maddeler, tekstil ve fotoğraf filmi imalinde kullanılmaktadır. Kalsiyum asetat tekstil ipliklerinde şekillerini korumakta ve tekstil ürünlerinin büzülmeye karşı mukavim olan ürünler elde edilmektedir. Kalsiyum asetat yapıştırıcı maddelerde kullanılan bir madde olmaktadır. Etil asetat ve amil asetat gibi uçucu ester maddeler boya ve laklar için çözücü olarak kullanımı sağlanır. Nitroselüloz ve film teşkil edici diğer bileşikler de iyi bir çözücü olan bu asetat maddeleri lak ve vernik endüstrilerinde kullanıma sunulur. Kalsiyum asetat tat verici olarak da kullanıma sunulmaktadır.

  ]]>
  Kalsiyum Klorür https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-klorur.html Sun, 25 Nov 2018 13:31:25 +0000 Kalsiyum klorür maddesi, oda sıcaklığında katı halde bulunan iyonik yapıdaki tuzlardan biri olmaktadır. Direk olarak kireç taşından üretileceği gibi, Solvay yöntemi sonucunda yüksek oranlarda yan ürün olarak da elde Kalsiyum klorür maddesioda sıcaklığında katı halde bulunan iyonik yapıdaki tuzlardan biri olmaktadır. Direk olarak kireç taşından üretileceği gibi, Solvay yöntemi sonucunda yüksek oranlarda yan ürün olarak da elde edilir. Higroskopik yapısı olduğundan dolayı, kapalı kap içerisinde saklanması gerekir. Kalsiyum klorür kimyasal formülü CaCl2 olarak belirtilir. Kalsiyum ve klorun tuz formu olmaktadır. Higroskopik olup oda sıcaklığında katı halde olan iyonik yapıda bir kimyasal olduğundan higroskopik yapısından, susuz kalsiyum klorür içerir, hava-sızdırmaz kaplar içinde tutulması gerekmektedir. Suda çözünmesi ekzotermik olarak bilinir. Nem tutma özelliği bulunmaktadır. Düşük donma noktasında ve yüksek  kullanım alanını yaygındır. Su içerisinde ve alkolde çözünür. Çözelti içerisinde kalsiyum iyonu kaynağı olarak işlev görür. Kalsiyum bileşiklerinin çözünememesinden dolayı, çökelmeye sebep olur. 

  Kalsiyum Klorür Tanımı

  Kimyasal adı: Kalsiyum klorür olmaktadır.

  Einecs: 233-140-8.

  Kalsiyum Klorür Kimyasal formülü: CaCl. nH0 (n=0, 2 veya 6 ) şeklindedir.

  Kalsiyum Klorür Molekül ağırlığı: 110.99 (susuz olan ağırlık), 147.02 (dihidrat ağırlığı), 219.08 (hekzahidrat ağırlığıdır)

  Kalsiyum Klorür Saflık Oranı: Susuz bazda içeriği %93.0'den az olmaz.

   Kalsiyum Klorür tanımlama ise: Beyaz renkli, kokusuz olan, higroskopik toz olarak yada hava ile temas edince tozlanan kristaller olarak tanımlanır.

  Kalsiyum Klorür Belirlemesi:

  Kalsiyum klorür için gerçekleştirilen pozitif testler:

  • Kalsiyum Klorür Çözünürlük Oranı: Susuz kalsiyum klorür: Suda ve etanolde serbestçe çözünür.
  • Kalsiyum Klorür Dihidrat: Suda serbestçe çözünür, etanolde çözünür.
  • Kalsiyum Klorür Hekzahidrat: Suda ve etanolde çok çözünür.
  • Kalsiyum Klorür Magnezyum ve Alkali Tuz Seviyesi: Susuz bazda %5’den fazla olmamalıdır.
  • Kalsiyum Klorür Florür Oranı: 40 mg/kg’dan fazla olmamalıdır.
  • Kalsiyum Klorür Arsenik Oranı: 3 mg/kg’dan fazla olmamalıdır.
  • Kalsiyum Klorür Kurşun Oranı: 10 mg/kg’dan fazla olmamalıdır.
  • Kalsiyum Klorür Cıva Oranı: 1 mg/kg’dan fazla olmamalıdır.
  Kalsiyum Klorür

  Kalsiyum Klorür Fonksiyon ve Özellikleri:

  Asitliği düzenler, meyve ve sebzelerde dayanıklılığı arttırır, metalleri bağlamak amacıyla kullanımı sağlanır.

  Kalsiyum Klorür Kullanım Alanları:

  • Nem çekici olduğu için, inşaatlarda toz tutucu olarak.
  • Plastik sektöründe katkı malzemesi olarak kullanımı sağlanır
  • Yangın tozları içeriğinde katkı malzemesi olarak kullanılır
  • Yollardaki buzu eritmede 
  • Beton-Çimento alanında kullanılması: Özellikle soğuk havada betonu çabuk kurutarak, betona dayanıklılık ve güç sağlar. 
  • Arıtma için kullanımı: İçme suyundaki yüksek flor oranını düşürmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, petrol rafinerilerinde, alüminyum fabrikalarında ve bu gibi sanayi tesislerinde çıkan atık suyun arıtımında.

  Gıda Sektöründe Kalsiyum Klorür Kullanımı: Spor içeceklerinde, konserve yemeklerde, bazı çikolata ürünlerinde sütte, peynirde (kalsiyum katkısı olarak), bira yapımında, dondurmada: Dondurucu madde olarak kullanılır, hayvan yeminde: Süt sığırlarında, süt ateşini düşürmede ve hastalık önlemede kullanılır.

  Tarımda Kalsiyum Klorür Kullanımı: Bitkilere kalsiyum vermede, toprakta sodyum seviyesini indirgemede, hasat zamanında meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzatmada kullanılır.

  Kalsiyum klorür maddesi genel olarak elektrolit madde amacıyla kullanılır ve tuzludur. Sporcu içecekleri ve diğer meşrubatl]]> Kalsiyum Dobesilat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-dobesilat.html Mon, 26 Nov 2018 00:46:21 +0000 Kalsiyum dobesilat, kapiller fonksiyon bozulmalarını düzelttiği, lenfatik akımı arttırdığı, trombosit agregasyonu ve trombogenezi inhibe ettiği bilinmektedir. Bu deney gerektiren çalışmada venotonik bir ajan şeklinde kul Kalsiyum dobesilat, kapiller fonksiyon bozulmalarını düzelttiği, lenfatik akımı arttırdığı, trombosit agregasyonu ve trombogenezi inhibe ettiği bilinmektedir. Bu deney gerektiren çalışmada venotonik bir ajan şeklinde kullanılan kalsiyum dobesilatın, iskelet kasında iskemi-reperfüzyon hasarına tesirleri araştırılmıştır.


  Materyal ve Metod: 

  Sprague-Dawley cinsi 25 rat 5 gruba ayrıldı. Grup bir'de sadece anestezi, Grup'2 de turnike yoluyla sağ arka ekstremiteye 4 saat süresince iskemi işlemi uygulandı. İskemi lazer dopler ile gösterildi. Grup 3 ve Grup 4'de 5 zaman zaman ile ağızdan kalsiyum dobesilat verildi. Grup 3'de 4 saat iskemi, Grup 4 ve Grup 5'de 4 saat iskemiyi takiben 2 saat reperfüzyon inşa edildi. Bütün gruplarda soleus kası, akciğer ve karaciğer dokusu lipit peroksidasyonunun nihai ürünü meydana gelen malondialdehit düzeylerinin ölçümü amaçlı çıkarıldı. Serum kreatin fosfokinaz düzeyleri çalışıldı. Bununla birlikte histopatolojik analiz için soleus kasından edinilen doku kesitleri nitroblue tetrazolium boyasıyla boyanarak oksidatif enzimlerde tüketimi gösteren menekşe rengarenk hücrelerin sayımı inşa edildi.

  Bulgular: 

  İlaç kullanılmayan iskemi sınıfıyla kalsiyum dobesilat meydan iskemi sınıfı kıyaslandığında, kalsiyum dobesilatlı iskemik grupta adale ve karaciğer malondialdehit düzeylerinde ve kreatin fosfokinaz düzeylerinde istatistiksel manalı azalma vardı ( p < 0. 05). Kalsiyum dobesilatlı iskemi-reperfüzyon ile ilaçsız iskemi-reperfüzyon grupları karşılaştırıldığında, kalsiyum dobesilatlı iskemi-reperfüzyon grubunda serum kreatin fosfokinaz ve kas malondialdehit seviyelerinde manalı azalma görüldü  ( p < 0. 05).

  Kalsiyum Dobesilat
  Sonuç: 
  Şu anda muayenehane kullanımda sadece ağızdan formu yer meydan ve venöz sağlık sorunlarının rehabilitasyonunda kullanılan bu ilacın iskeminin etkilerini bununla birlikte kladikasyonun meydana getirdiği iskemi reperfüzyon hasarını azaltabileceği amaçlı müzmin arteriyel iskemili hasta olanların rehabilitasyonunda kullanılabileceği neticenine varıldı. İskemi-reperfüzyon  hasarı, kalp, adale, karaciğer, akciğer, böbrek ve bağırsaklarda sık sık rastlanan ve önemli patolojilere yöntem açabilen vakalar dizisidir. Hangi organda olursa olsun IR sistemik enflamatuar bir yanıta yöntem açar, iskelet kasında olduğunda ekstremitede fonksiyon kaybı ve amputasyon ile bitebilir. Üstelik kardiyovasküler sistem, respiratuar, hepatik ve renal disfonksiyonlara ilişkili vefat görülebilir. İskemi-reperfüzyon hasarını açıklayabilmek için çoğu hipotezler öne sürülmüştür. Şunlar içinde en onay gören mekanizma reperfüzyon hemen ksantin oksidazdan üretilen çabuk özgür oksijen radikalleridir. Bununla birlikte kapiller seviyede nötrofil ya da trombosit agregasyonları, hipoksik vazokonstrüksiyon, kapiller geçirgenlikte yükseliş ve endotelde yapısal farklılıklar meydana geldiği gösterilmiştir. Bu oksidatif stresi azaltmak için bedende geliştirilen mekanizmalar içinde katalaz ve glutatyon sistemleri sayılır, bununla birlikte iskemi ya da iskemi-reperfüzyon safhalarında çoğu ajan kullanılmıştır. Kalsiyum dobesilatın kapiller fonksiyon bozukluklarını düzelttiği, özgür oksijen radikallerinin seviyesini düşürdüğü,  nitrik oksit sentez ve salınımını arttırdığı, endotel hücrelerinde deskuamasyonu önlediği ve bu etkilerinden ötürü venöz sağlık sorunlarının rehabilitasyonunda kullanıldığını biliyoruz. Bu çalışmada kalsiyum dobesilatın bu etkilerinden ötürü ekstremite iskemi  -  reperfüzyon hasarındaki rolü araştırıldı.
  ]]>
  Kalsiyum Florür https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-florur.html Mon, 26 Nov 2018 14:59:29 +0000 Kalsiyum Florür, Formülü CaF2 olan bu madde, suda çok az, amonyum tuzları çözeltisinde oldukça çok çözünen, renksiz olan, camı aşındırma da ve hidroflorik asit hazırlanmasında kullanılmakta olan kübik kristal yapıda bir Kalsiyum Florür, Formülü CaF2 olan bu madde, suda çok az, amonyum tuzları çözeltisinde oldukça çok çözünen, renksiz olan, camı aşındırma da ve hidroflorik asit hazırlanmasında kullanılmakta olan kübik kristal yapıda bir tuz. Kalsiyum florür, oda sıcaklığında katı halde bulunan iyonik yapıdaki tuzlardan biridir. Direk olarak kireç taşından üretilebildiği gibi, Solvay yöntemi sayesinde yüksek oranlarda yan ürün olarak da elde edilmektedir. Higroskopik yapısından dolayı, kapalı kaplarda saklanması gerekir.

  Kalsiyum Florür Kullanım Alanları

  İnorganik yapıda olan bir tuz bileşenidir. Nem tutma özelliği olmaktadır. Ziraatte, besin sanayinde (içme suyu yapımı, peynir imalatında, konserve yapımında ve kimya endüstrisinde kullanılmaktadır. Düşük donma noktası -50 oC, yaklaşık % 30 konsantrasyonda birçok uygulama için cezbedici olan bir etkisi vardır. Yaygın olarak yağ (delip) çıkarmada, gıda üretimi ve yol buz kırmada kullanılır. Kalsiyum florür ayrıca doymuş madde olan olefilik madde ve aromatik hidrokarbonlar, alkil halojenler ve esterler gibi bir çok organik bileşiklerin ve bunların sulu çözeltilerinin kurutulmasında yani sudan uzaklaştırılmasında kullanımı sağlanır. Ambalajlar, katılaşmayı önlemek için sıkıca kapalı olarak muhafaza edilmesi gerekir. Nem emici bir özelliği olmaktadır. Emilen suda doğal olarak çözünme gerçekleştirir. Suda çözündüğü zaman egzotermik bir etki oluşturur yani dışarıya ısı yayar.

  Genel olarak kalsiyum florür maddesinin ayırıcı özelliği, sabitleyici özelliği ve koyulaştırıcı olan özelliklerinden dolayı gıda katkı maddesi olarak kullanımına izin verilmektedir. E509 adıyla da bilinen kalsiyum florür, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumunca yani FDA kullanımı güvenli olduğunu belirtmiştir. Gıda katkı maddesi olarak kişi başına ortalama olarak tüketimi 160-345 mg-gün olarak belirtilmektedir. Kalsiyum florür genel olarak elektrolit olarak kullanımı sağlanır ve tuzlu bir etkisi olmaktadır. Sporcu içecekleri ve diğer meşrubatların içeriğinde kalsiyum florüre rastlamak mümkündür. Konserve ürünlerde, sebzelerin yapısını korumak amacıyla turşu ve benzeri ürünlerde gıdanın sodyum miktarını arttırmak amaçlı, tuzlu bir tat vermek amaçlı kullanımı sağlanır. Şekerleme ürünlerinde de kalsiyum florür maddesi vardır. Peynir üretiminde bu madde işlenmiş süte ilave edilir ve kalsiyum ve protein arasındaki doğal dengeyi sağlamak için, kalsiyum florürden faydalanılır. Ayrıca; eğer süt, peynir yapımı için zayıf kalitede ise, pıhtı yumuşak olmaktadır, bu da kazeinde ağır kayıplara neden olarak ve yağ da kayıplara neden olmasının yanı sıra, zayıf pıhtılaşmaya sebep olur. Kalsiyum florür su ile karıştırıldığı vakit aktif hale gelir, bulunduğu ortamı ısıtma yani ekzotermik bir özelliğine de sahiptir.

  Kalsiyum Florür

  Bira sanayinde kalsiyum florür, mineral eksikliğini gidermek amacıyla suya eklenir, çünkü kalsiyum posa işlemi sırasında oluşan enzimatik tepkimeler, protein çökelmesi ve maya metabolizması için önemli olur. Bunun yanı sıra suyun sertliğini arttırır. Florür iyonları da, tadı iyileştirir ve kalsiyum florür yerine alçı taşı ilave edildiği zaman sülfat iyonları kuru bir tat, acı ve gevrek bir tada neden olur. Kullanılmakta olunan renklendirici maddeler ve tatlandırıcı maddeler haricindeki gıda katkı maddeleri tebliği kalsiyum florürün kullanım alanlarına aşağıdaki ürünler örnek olarak gösterilmektedir:

  • Reçel içeriğinde, jöle ve marmelat içerisinde, tatlandırılmış olan kestane için yer alan ürünler ve diğer düşük kalorili benzer sürülebilir meyve ürünlerinde kullanımı sağlanır.
  • Koyulaştırılmış süt ve süt tozu ürünlerinde yer alan ürünlerde kullanılır.
  • Olgunlaştırılmış peynirlerin içeriğinde kullanılmaktadır.
  • Dilimlenmiş peynirlerde ve rendelenmiş olan olgunlaştırılmış peynirlerde kullanılır.
  Kalsiyum florür maddesinden gıda sektörü haricinde]]> Kalsiyum Fosfat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-fosfat.html Mon, 26 Nov 2018 16:16:32 +0000 Kalsiyum fosfat, metafosfatlar, ortofosfatlar veya pirofosfatlar ve özellikle hidrojen veya hidroksit iyonlar ile beraber kalsiyum iyonları içeren mineral ailesine verilen isimdir. Kemiğin yüzde yetmişi bir kalsiyum fosfa Kalsiyum fosfat, metafosfatlar, ortofosfatlar veya pirofosfatlar ve özellikle hidrojen veya hidroksit iyonlar ile beraber kalsiyum iyonları içeren mineral ailesine verilen isimdir. Kemiğin yüzde yetmişi bir kalsiyum fosfat minerali olan hidroksiapaptitten oluşur. Mesela diş minesi büyük oranda kalsiyum fosfattır.

  Kullanım Alanları

  Gıda ürünlerinin düşük maliyette kalsiyumca zenginleştirilmesi amaçlı da kullanılabilen kalsiyum fosfat ayrıca absorbent ve gıdalarda topaklaşmayı önleyici ve tamponlayıcı olarak da görev yapmaktadır.
  Kuru içecek karışımlarında yaygın olarak kullanılan kalsiyum fosfat bazı ürünlerde kabartma maddesi olarak ta kullanım alanı bulmaktadır. Sentetik kalsiyum fosfat sofra tuzu, şeker, kabartma tozu ve diğer granüller gıdalara akışkanlığı arttırmak amacıyla katılmaktadır. Baharatçılar baharatlarda topaklanma önleyici olarak kullanılmaktadır.
  Fosforik asit ve gübre üretiminin ana ham maddesini oluşturur. Gübrede akışkanlığı arttırmak amacı ile kullanılmaktadır.
  Deterjan üretiminde ve fırıncılık ürünlerinde tamponlama görevi görmektedir.
  Karışım yemlerde, mineral yemlerde, mineral bloklarda ve lapa yem katkılarında kullanılması tavsiye edilen kalsiyum fosfat,  tüm hayvan yemi türlerinde fosfor ve kalsiyum katkısı olarak kullanılıyor.
  Toz ürünlerinin nakliyesini kolaylaştırmak amacıyla akışkan lubrikantı % 2-3 seviyesinde olarak kullanılmakta, diş macunu ve floresan ampullerin üretiminde, şeker değirmenlerinde, lif endüstrisinde, yem sanayisinde önemli yere sahiptir.
  Kalsiyum fosfat porselen ve dişçilerde dişçi tozlarında da kullanılır.
  Kalsiyum Fosfat

  Kalsiyum fosfat beyaz renklidir ve kokusuzdur, havada stabil halde ve toz halinde bulunur. Suda pratik olarak çözünemez ,100 gr suda 0.002 gr, seyreltik hidroklorik asit ve nitrik asitte rahatlıkla çözünebilir. Etanolde çözünemez. 1670 K 1391°C’de, yüksek basınç altında sıvılaşır. Tribazik bir asit olan fosforik asitten, hidrojen iyonlarının biri, ikisi veya  üçünün diğer pozitif iyonlar ile yer değiştirmesiyle ortofosfat tuzları meydana gelir. Kalsiyum fosfatların sahip oldukları önemli özelliklerini belirleyen başlıca karakteristikleri,  zincir uzunluğudur. Bu da, fosfatların kullanılırlığını etkilemektedir, tamponlama kuvveti, dispersiyon ve absortif yeterlilikleri ile çözünürlüğü teşvik ederler. 8.5-9.0  gibi yüksek bir PH’a sahip olan tri-kalsiyum fosfat, herhangi bir korozif etkisi bulunmamaktadır.

  İsrail, Fas, Filipinler, Mısır ve Rusya olmak üzere, bazı birkaç ülkede doğada fosfor kayalarında mevcuttur. Doğadaki hali tam olarak saf değildir. Kum ve kireç gibi saflığı bozan maddeler bulunur. Tri-kalsiyum fosfat, özenle seçilmiş fosfor kayalarında olduğu gibi, sodyum soda külünden ve fosforik asitten de elde edilebilir.

  ]]> Kalsiyum Sülfat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-sulfat.html Tue, 27 Nov 2018 10:41:11 +0000 Kalsiyum sülfat, Kalsiyum sülfat, ısıtılıp kuruduğunda sertleşen, çabuk donan, hemihidrat bileşiği olan beyaz renkli alçı taşı tozuna denir. Kalsiyum sülfat alçı taşının 120-180 derece ye kadar ısıtılması ile elde edi Kalsiyum sülfat, Kalsiyum sülfat, ısıtılıp kuruduğunda sertleşen, çabuk donan, hemihidrat bileşiği olan beyaz renkli alçı taşı tozuna denir. Kalsiyum sülfat alçı taşının 120-180 derece ye kadar ısıtılması ile elde edilir. Suda çözünmeyen beyaz kristal yapıdadır. Atom numarası 20, Atom ağırlığı 40,80 dir. Bütün canlılar için diyetle alınması gereken, temel bir element olup kemik ve dişlerin oluşumunda, güçlenmesinde kalbin normal çalışmasında, normal kas kasılmasında, sinir iletisinin naklinde, kullanılan bir mineraldir. Kemik ve diş gelişimi için gerekli, özellikle balıklarda kemik ve pulların yapısına katılan doğada çokça bulunan bir elementtir.

  Kalsiyum sülfatın kullanım alanları çeşitlidir.
  • Tıpta ortopedik ameliyatlarda kemik sağlamak için
  • ekmekte maya için besin olarak, metal bağlayıcı ajan 
  • Tarım ve toprak ıslahında kullanılır
  • Alev ve duman geciktirici bir yalıtım malzemesi olarak banyo sistemi ve duş sisteminde kullanılır.
  Kalsiyum sülfat, Anadolu da kaya tuzu birlikte kızıl ırmak bölgesinde büyük kayalar halinde bulunur. Diğer adı alçı taşı olan bu mineral iki şekilde işlenerek farklı iki taş elde edilir.

  Kalsiyum Sülfat
  Birinci şekli:
  • Alçı taşının değirmende öğütülme sinden sonra 450 kadar ısıtılarak içindeki suyun tamamen alınması ile olur..
  İkinci şekli:
  • Alçı taşı kırılır, değirmende ufalanır, tuğla fırının da 120 dereceye kadar ısıtılarak içindeki suyun bir miktarı alınır ve tekrar değirmenden geçirerek toz haline getirilir.
  ]]>
  Kalsiyum Simgesi https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-simgesi.html Tue, 27 Nov 2018 23:16:59 +0000 Kalsiyum Simgesi, toprak alkali leri grubundan metalik bir element olan kalsiyum Latince de kireç anlamı taşıyan calx kelimesinden gelmektedir. Metalikler grubundan olan kalsiyum gümüş gibi parlak bir elementtir. Özgül ağırlığı Kalsiyum Simgesi, toprak alkali leri grubundan metalik bir element olan kalsiyum Latince de kireç anlamı taşıyan calx kelimesinden gelmektedir. Metalikler grubundan olan kalsiyum gümüş gibi parlak bir elementtir. Özgül ağırlığı 1,55g/cm32 tür. 851 derecede eriyen 1439 derecede kaynayan kalsiyum, vücudumuz da makro olarak bulunmaktadır. Elektriği iyi iletir. Yumuşak olmasına rağmen kırılgan bir yapısı vardır. Kalsiyum, pek çok metallerin alaşımında kullanılmaktadır. Yaşayan canlıların fizyolojik kimyasında büyük bir öneme sahiptir. İnsan vücudunda kalsiyumun %99'u kemik ve dişlerde bulunmaktadır. Kalsiyumun dokularda yeteri kadar taşınması için C ve D vitaminin de vücutta yeterince bulunması gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinde, badem, ceviz, kuru yemişlerde, keçiboynuzu nda bulunmaktadır. 
  Kalsiyum Simgesi
  Kalsiyum Simgesi, Ca dır. Periyodik cetvel de atom numarası 20' dir. ilk defa Lumphru Davy tarafından 1808 yılında bulunmuştur. Ca simgesi Kalsiyumun İngilizcede ki Calcium un ilk iki harfidir. 
  ]]>
  Düzeltilmiş Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/duzeltilmis-kalsiyum.html Wed, 28 Nov 2018 08:01:11 +0000 Düzeltilmiş kalsiyum, insan vücudundaki kalsiyum değerlerinin ideal seviyesidir. Kalsiyumun insan vücudundaki önemli ve etkin rolü, ancak vücuda yeteri kadar alındığında aktifleşebilir. Kalsiyum seviyesinin düşük olduğu k Düzeltilmiş kalsiyum, insan vücudundaki kalsiyum değerlerinin ideal seviyesidir. Kalsiyumun insan vücudundaki önemli ve etkin rolü, ancak vücuda yeteri kadar alındığında aktifleşebilir. Kalsiyum seviyesinin düşük olduğu kişilerde ise bu görevler sekteye uğrayarak vücutta çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. 

  Düzeltilmiş kalsiyum seviyesinin yüksek olduğu kişilerde hiperkalsemi denilen hastalık ortaya çıkar. Hiperkalsemi, vücut için normal kalsiyum düzeyi olan 9 - 11 mg/dl seviyesinden fazla miktarda kalsiyum barındıran kişilerde görülür. Metabolik bir durum olarak kendisini gösteren bu rahatsızlık kalsiyum seviyesi ile alakalıdır. 

  9 - 11 mg/dl seviyesinden az miktarda kalsiyumu bulunan kişilerde ise hipokalsemi denilen kalsiyum düşüklüğü rahatsızlığı görülür. Her iki durum da vücut dayanıklılığı açısından büyük sorun teşkil eder. Erken tanı konulabilmesi ve düzeltilmiş kalsiyum seviyesinin bir an önce hesaplanması tedavi sürecinde kolaylık ve fayda sağlar.

  Düzeltilmiş kalsiyum düzeylerindeki dengesizlik nedeniyle oluşan hiperkalsemi, kanserli hastaların %10 - 20 sinde görülmektedir. Oldukça hassas bir hastalık olan kanser, vücudun bağışıklık sistemi ve dayanıklılığını yitirmesi durumunda çok daha tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Bu yüzden düzeltilmiş kalsiyum miktarı, vücuda gereken desteği ve gücü sağlamak için en kısa sürede ideal seviyesine indirgenmelidir.

  Kalsiyum, vücutta %99 oranında kemiklerde depolanmaktadır. Kemiklerin sert ve dayanıklı yapısını oluşturan element, fosfat ile birleşen kalsiyumlardır. Bu elementlerin herhangi birisinde meydana gelebilecek düzensizlikler kemik yapısına önemli ölçüde zarar verir. 

  Kalsiyumların %50 si vücutta plazma proteinlerine bağlıdır. %40 ı ise iyonize formdadır. İyonize kalsiyumlar nöromüsküler aktiviteyi düzenlemede önemli bir rol oynar. 

  Düzeltilmiş kalsiyumun, vücuttaki serum proteinleri ile olan ilişkisini bilmek gerekir. Bu serum proteinleri içerisinde özellikle albümin önemli bir etkendir. Albümin düzeyinin 4 mg/dl seviyesinden düşük olduğu kişilerde düzeltilmiş kalsiyum değerlerini hesaplamak gerekir.
  Düzeltilmiş Kalsiyum
  Normalin altındaki her 1.0 gr/dl albümin için Ca2+ lı 0.8 mg/dl yükselt: 

  0,8/1,0 = X/düzeltilmiş albümin 

  Vücuttaki kalsiyum seviyesinin dengesizliğine neden olabilecek bir çok faktör vardır. Bunlardan bir tanesi vücuda alınan besinlerin kalsiyum içermesi bakımından fakir olması ve vücuda gereken kalsiyum miktarını sağlayamamasıdır. Vücuda gerekli olan kalsiyumu sağlaması için uygun bir kaynak gösterilmediği takdirde, bu mineralin alınması mümkün olmayacaktır. 

  Besinlerdeki kalsiyumun yetersiz olmasının haricinde, yeterli kalsiyum bulunduğu halde, bağırsaklar tarafından emilmemesi durumunda da düzeltilmiş kalsiyum seviyesinde dengesizlik görülür. Bu yüzden mide ve bağırsaklarında herhangi bir rahatsızlık olduğundan şüphelenen kişilerin uygun testlerden geçirilerek sorunun kaynağı bulunmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Kalsiyumun mide ve bağırsaklardan emilmesi D vitamini aracılığıyla gerçekleşir. D vitamini gıdalar ile alınır ve güneş ışınlarıyla uygun forma döner. Bu yüzden düzeltilmiş kalsiyum seviyesinde istikrarlı bir grafik sağlamak için D vitamini seviyesinin gözetlenmesi ve eksik olması durumunda gerekli müdahalenin yapılması gerekir.

  Vücuda D vitamini ve kalsiyumları doyurucu miktarda alabilmek için yapısında bunlardan oldukça fazla bulunduran Badem, Süt ürünleri, Somon, Yeşil yapraklı sebze, Sardalya, Soya fasulyesi, Brokoli gibi besinlerden bol bol tüketmek gerekir. 

  Düzeltilmiş kalsiyum dengesinin doğru olmadığı kişilerde halsizlik, ağız çevr]]> Kalsiyum Bikarbonat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-bikarbonat.html Thu, 29 Nov 2018 06:48:32 +0000 Kalsiyum Bikarbonat, hidrojen karbonatların genel adıdır.inorganik bir asit bir bikarbonat tuzudur.Suda çözünür. Kalsiyum bikarbonat çözeltisi sadece varlığı, kalsiyum hidrojen karbonat solüsyonu katı bir karbonat vermek üz Kalsiyum Bikarbonat, hidrojen karbonatların genel adıdır.inorganik bir asit bir bikarbonat tuzudur.Suda çözünür. Kalsiyum bikarbonat çözeltisi sadece varlığı, kalsiyum hidrojen karbonat solüsyonu katı bir karbonat vermek üzere buharlaştırılmıştır. Kalsiyum bikarbonat, kalsiyum karbonat, sulu çözelti içinde çözünmüş karbondioksit demektir.

  Kalsiyum bikarbonat çözeltisi sadece varlığı, kalsiyum hidrojen karbonat solüsyonu katı bir karbonat vermek üzere buharlaştırılmıştır. Su içinde çözündürüldüğünde, kalsiyum bikarbonat daha sert su olur.  Yani suyun sertlik derecesini yükseltir.
  Kalsiyum Bikarbonat
  Bu nedenle suyun kullanıldığı cihazlarda, küvet ve lavabo gibi alanlarda kireçlenme etkisine neden olur. Saçların bile mat görünme nedeni budur. Suyla yıkanan saçlarda ince bir kireç tabakası oluşturu. Kandaki karbondioksitin önemli bir bölümü bikarbonat iyonu ile taşınır
  ]]> Kalsiyum Hidroksit https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-hidroksit.html Thu, 29 Nov 2018 08:09:31 +0000 Kalsiyum hidroksit, Ca(OH)2  kimyasal formülü olarak  beyaz toz ya da rengi olmayan kristal şeklinde ki  bir maddedir. Kalsiyum oksitin (sönmemiş kireç) su ile harmanlanmasından  elde edilir.Sönmemiş olan  kirecin s Kalsiyum hidroksit, Ca(OH)2  kimyasal formülü olarak  beyaz toz ya da rengi olmayan kristal şeklinde ki  bir maddedir. Kalsiyum oksitin (sönmemiş kireç) su ile harmanlanmasından  elde edilir.Sönmemiş olan  kirecin söndürülmesi olayına   hidratasyon adı verilir. Sönmemiş kirecin üstüne bir  miktarda su üzerine ilave edildikten  bir süre sonra kireç parçasının köpürdüğü ve yavaş yavaş çatırdayarak  dağıldığı, aynı zamanda sıcaklık yükselmesi ve de buharlaşma olayı  meydana gelir. Sonucunda ise sönmüş kireç dediğimiz kalsiyum hidroksit  olayı meydana gelir.Bu olayın  bir diğer ismi de  hidratik kireçtir.

  Kullanım Alanları

  Kalsiyum hidroksitin çok fazla kullanım alanı vardır.

  • Yer altı sularını temizlemek amacıyla su arıtma tesisleri içerisin de  ve şehir hatlarında ki asidik suyun geçtiği borulara zarar vermesini engellemek için  pH’ı  seviyesini artırmak   amacı ile  kullanılır.
  • Kağıt üretim sanayisinde de bol miktar da  kullanılır. Kraft prosesinin  (odunun kağıt hamuruna dönüştürülme  süreci) bir bileşendir..
  • Kalsiyum hidroksitin çok farklı amaçlarla farklı alanlar da  kullanımı  tercih edilir. Bunun başlıca nedenlerinden biri de  kalsiyum hidroksitin  ucuz olmasıdır. İnşaat sektörün de kullanılan harç ve beton malzemelerinden, petrol arıtım  endüstrisine, zirai ilaçlarda toprağı sıfırlama  ve ayrıca tüy dökücü kremlerde de ham madde  olarak da kullanılır.
  • Kalsiyum hidroksit   gıda sektöründe de yer alır.. Alkolsüz içeceklerde  ve suyun hazırlanma sürecinde, şeker sanayisinde şekeri, şeker kamışından ayrıştırmak  için, meyve sularını kuvvetlendirmek için ve bebek sütlerinde kalsiyumu artırmak  amacı ile  kullanılır.
  • Ağartıcılarda kullanılır.Tabaklama sanayisinde çokça kullanılır.
  • Akvaryumlarda salyangoz,alg ve mercan tarzı canlıların hayatta kalması ı için biyolojik denge oluşturmada kullanılır.

  Kalsiyum Hidroksit

  Güvenlik Uyarıları

  Kalsiyum hidroksitin içerisinde  sağlığınıza tehdit oluşturacak bir kaç madde vardır,kalsiyum hidroksitin içerisinde dikkat edilmesi gereken birkaç riski bulunmaktadır.Örneğin :

  • Solunum yollarımız da tahrişe neden olur  kuru öksürük, nefes darlığı gibi sıkıntılar meydana gelir.
  •  Yutulması halinde midenizi tahriş ederek, şiddetli ağrı ve kusmaya sebep  olabilir. Kalsiyum hidroksit uzun süreli cilde teması olursa  cildi yıpratabilir ve ciddi cilt  yanıklara neden  olabilir.
  •  Gözler içinde tehlikeli bir madde olup körlüğe kadar neden olduğu söylenebilir.
  • Cilt rahatsızlıkları ve solunum yolu hastalıklarına neden  olan bu malzemeyi kullanmadan önce gerekli tüm  önlemleri alınmalıdır.
  • Kalsiyum hidroksit iyi bir şekilde  havalandırılmış, serin ve kuru bir mekanda  sıkıca kapatılmış kaplar içerisin de  saklamaya dikkat etmeliyiz.
  • .Oksitleyiciler ve kimyasal olarak aktif metallerden şiddetli bir reaksiyon oluşmasını  önlemek amacı ile kalsiyum hidroksitten çok  uzakta muhafaza edilerek saklanması tavsiye edilir.

  ]]>
  Kalsiyum Sandoz https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-sandoz.html Fri, 30 Nov 2018 05:04:24 +0000 Kalsiyum Sandoz; kalsiyum vücudumuz da kemik ve dişleri oluşturan bunları güçlü ve sağlıklı tutan vücudumuz için gerekli bir elementtir. Kalsiyum tedavisinde ve değişik kökenli kemik erimesinde kullanılan sıklıkla tamamlay Kalsiyum Sandoz; kalsiyum vücudumuz da kemik ve dişleri oluşturan bunları güçlü ve sağlıklı tutan vücudumuz için gerekli bir elementtir. Kalsiyum tedavisinde ve değişik kökenli kemik erimesinde kullanılan sıklıkla tamamlayıcı tedavi ile kombine olarak verilen kadınların menopoz döneminde yaşanılan kemik erimelerinde, yaşlılık, bazı kemik hastalıkları ve ameliyatları sonrası, menopoz öncesi ve sonrası mineral kayıplarında, çocukluk döneminde ki büyüme ve gelişmeye ek, hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılmaktadır. Artan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında da kullanılmaktadır. Vücudumuz da bulunan kalsiyumun %99' u kemik ve dişlerde bulunmaktadır. Geri ye kalan %1'lik kısım ise kan pıhtılaşmasını sağlayan, eklemleri yenileyen, kalp atışlarını düzenleyen ve sinir sistemini onarmaya yardımcı olan yumuşak doku ve kanda bulunmaktadır. İnsan vücudun da en çok bulunan mineral kalsiyum dur. Kalsiyum ihtiyacı daha anne karnında iken başlamaktadır. Bunun için hamilelikte de kullanımı oldukça faydalıdır. Bunu  için kalsiyum sandoz tabletler önerilmektedir. Günlük kalsiyum alım miktarı kişiye göre değişmekle beraber ortalama olarak tavsiye edilen doz 800-1200mg geçmemelidir. Bununla beraber günlük doz maksimum 1500 mg olmalıdır. Günlük alımı 1 efervesan tablet bir miktar suda eritilerek içilir.  

  Kalsiyum Sandoz

  Kalsiyum Sandoz, mineral desteği olarak olarak kullanılan kalsiyum karbonat ve kalsiyum laktat glukonat içermektedir. her biri 300 mg kalsiyum karbonat ve 2940 mg kalsiyum laktat glukonat içermektedir. 10 efervesan  tabletler halinde piyasa da bulunmaktadır. Kalsiyum sandoz tablet kullanmadan önce dikkat edilmesi geren hususlar şöyledir.İçerisindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık gösterilmesi veya alerjik reaksiyonlar, kullanım esnasında kan kalsiyum düzeylerinin normalin üzerine çıkması, şiddetli hiperkalsiüri (idrarda yüksek mitarda kalsiyum atılımının olması), ağır böbrek yetmezliği nefrokalsinoz ( böbrekte kalsiyum birikimi olması), nefrolitiyaz ( böbrek taşı oluşumu) dur.

  ]]>
  Kalsiyum Magnezyum https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-magnezyum.html Sat, 01 Dec 2018 04:09:37 +0000 Kalsiyum Magnezyum, Vücudumuzun yapı taşlarını oluşturan çok önemli iki mineraldir. Magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde bacaklarda ve diğer kaslarda kasılmalar ve çok şiddetli kramplar görülmeye başlar. Hamile olan kadınlar da Kalsiyum Magnezyum, Vücudumuzun yapı taşlarını oluşturan çok önemli iki mineraldir. Magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde bacaklarda ve diğer kaslarda kasılmalar ve çok şiddetli kramplar görülmeye başlar. Hamile olan kadınlar da bebek bütün vitamin ve mineral depolarını boşaltmaya başlar. Anne adayı sağlıklı beslenerek ve gerekli vitamin takviyesi almaz ise, kalsiyum ve magnezyum eksikliğine bağlı olarak özellikle son dönemlerinde çok şiddetli kramplara maruz kalabilirler.

  Kalsiyumun Sağlık İçin Önemi Nedir

  Kalsiyum insan vücudunda en fazla bulunan mineraldir. Vücuttaki kalsiyumun yüzde doksan dokuzu kemiklerde ve dişlerde görülür. Yetişkin bir insanın vücudunda bulunan kalsiyum, sürekli olarak kemikten kana karışır ve yeniden kemik yapımında kullanılır. Bu yüzden yetişkinlerinde yeteri kadar kalsiyum alarak kemik ve diş sağlıklarını korumaları çok önemlidir.

  Kalsiyum kemik ve dişlerin oluşumuna yardımcı olduğu ve sağlıklı kalmasını sağladığı gibi, kanın pıhtılaşmasına ve kalp atışının düzenlenmesine de yardımcı olur.
  Kasların hareket kabiliyeti için kalsiyum çok önemlidir. Kalsiyum eksikliğinde kas kasılmaları çok fazla görülür.

  Kalsiyum Magnezyum
  Kalsiyum Olan Gıdalar Nelerdir
  • Süt, yoğurt, peynir gibi, süt ürünlerinin genelinde çok fazla bulunur.
  • Sardalya,
  • Kuru incir
  • Yer fıstığı,
  • Lahana,
  • Kepek ekmeği,
  • Yumurta,
  • Balık 
  • Badem
  • Kabak 
  • Brokoli,
  • Ispanak 
  • Maydanoz
  Magnezyumun İnsan Sağlığı İçin Önemi Nedir

  Magnezyum vücudumuzda en fazla bulunan minerallerden bir tanesidir. Vücudumuzdaki magnezyumun yarısı hücrelerimizin içinde diğer yarısı da kalsiyum ve fosfor ile birlikte kemiklerimizde bulunur. kan dolaşımında ise, vücudumuzda bulunan magnezyumun yüzde biri bulunur. 
  Magnezyum vücudumuzun hemen her alanı için çok önemlidir. Kemik dokusu, sinir dokusu ve kasların hareketlerini düzenler. Kalp ritmini dengede tutar. Kalsiyum ile ortak görevleri vardır. Birinin eksikliğinde diğerininde işlevi durur. Birlikte kemiklerin kuvvetli olmasını sağlarlar ve bağışıklık sistemine önemli ölçüde destek verirler.
  Magnezyum, kan şekerini dengelediği gibi, kan basıncını ayarlar ve enerji metabolizmasını ayarlar. Sağlığımız için son derece önemli olan bu mineral, ince bağırsaklardan emilir ve böbreklerden atılır.

  Magnezyum Bulunan Gıdalar nelerdir

  • Ispanak ve pazı gibi koyu yeşil renkli sebzelerde bol miktarda bulunur.
  • Kuru baklagillerin tamamında bulunur.
  • Kuru yemiş çeşitlerinde ceviz, badem, fındık fıstık, vs.
  • Tam tahıl guruplarında
  • Kırmızı ve beyaz ette,
  • Yoğurt,
  • Çavdar ve kepek ekmeği,
  • İçme suyu,
  • Kereviz
  • Hurma,
  • Marul,
  • Patates,
  ]]>
  Kalsiyum Fazlalığı https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-fazlaligi.html Sat, 01 Dec 2018 13:07:30 +0000 Kalsiyum Fazlalığı, Hayati fonksiyonlarımızın devamını sağlar. Vücudumuzda iki değişik şekilde bulunur. İşte Kalsiyumun faydası da bu iki forma bağlıdır. Birincisi, çözünmeyen kalsiyum tuzlarıdır bunlar, iskelet sist Kalsiyum Fazlalığı, Hayati fonksiyonlarımızın devamını sağlar. Vücudumuzda iki değişik şekilde bulunur. İşte Kalsiyumun faydası da bu iki forma bağlıdır. Birincisi, çözünmeyen kalsiyum tuzlarıdır bunlar, iskelet sistemine bağlanarak kemiklerin güçlenmesini sağlar. İkincisi, vücut sıvılarında erimiş halde bulunur. Bu da hücrelere sürekli bir elektrik uyarısı gönderir ve hücrelerin canlılığını devam ettirir.

  Kalsiyum dengesi, böbrekler, iskelet ve bağırsaklar tarafından sağlanır. Bu denge için lazım olan hormonlar, paratiroİd hormonu ve D vitaminidir. PTH hormonu, kalsiyum dengesini asıl koordine edendir.  Kandaki kalsiyum miktarının yüksek olmasına hiperkalsemi  denir. Kanda bulunması gereken kalsiyum miktarı %9 veya % 11 mg dır.

  Kalsiyum Fazlalığı

  Kalsiyum Yüksekliği Belirtileri Nelerdir

  mide bulantısı, kusma, kabızlık, karında ağrı, konsantrasyonda bozulma, yorgunluk ve halsiz hissetme, kaslarda güçsüzlük hissi, gün içerisinde aşırı idrara çıkma ve en önemlisi tansiyon yüksekliğidir.

  Kalsiyum Yüksekliği Nedenleri  Nelerdir

  Paratiroid hormonunun fazla salgılanması,psikolojik hastalıklarda kullanılan  ilaçlar, alkali mide ilaçları kullanma, meydana gelen bazı kanser çeşitleri, zehirli guatr, D ve  A vitaminin fazla olması, damardan beslenmek, kalıcı böbrek yetmezliği, tüketilmesi gerekenden daha az su tüketilmesi, susuz kalma, hareketsiz kalma, kalsiyum yüksekliğine sebep olmaktadır.

  ]]>
  Kalsiyum Yüksekliği https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-yuksekligi.html Sun, 02 Dec 2018 08:05:48 +0000 Kalsiyum Yüksekliği, Kalsiyum genellikle kişinin vücudunda bulunması gereken ve sağlık açısından oldukça önemli olan mineral olmaktadır.  Genellikle iskelet sistemi, bağırsaklar ve böbrekler ile D vitamini üretimi için en Kalsiyum Yüksekliği, Kalsiyum genellikle kişinin vücudunda bulunması gereken ve sağlık açısından oldukça önemli olan mineral olmaktadır.  Genellikle iskelet sistemi, bağırsaklar ve böbrekler ile D vitamini üretimi için en gerekli mineral olmaktadır. Genellikle her vücudun kalsiyum mineralini günlük olarak alması gerekmektedir örneğin her yetişkin günde 1000 mg. kalsiyum almalıdır. Fakat bunun 300 mg. zaten günlük olarak idrar yolu ile atılmaktadır. Fakat kalsiyum yüksekliği de oldukça zararlı belirtilere ulaşmaktadır. Yani kalsiyum yüksekliği vücutta oldukça çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Kalsiyum, hayati fonksiyonların devamını sağlamaktadır. Vücudumuzda ise iki şekilde bulunmaktadır. Yararı ise bu iki sebebe bağlıdır. İlk olanı, çözünmeyen kalsiyum tuzları olmaktadır ki bunlar, iskelet sistemine bağlanarak kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. İkincisi de, vücut sıvılarında erimiş halde bulunan kalsiyum olmaktadır. Bu ise hücrelere sürekli bir elektrik uyarısı göndererek onların canlı kalmasını devam ettirir. Kısaca bir kişinin kalsiyum yüksekliği yüzünden yaşadığı pek çok şikayeti vardır. Örneğin kalsiyum yüksekliğinde oluşacak belirtiler şöyledir.
  • Bulantı, kusma, kabızlık,
  • Tansiyon yüksekliği
  • Kas güçsüzlüğü, çok idrar yapma,
  • Yorgunluk ve halsizlik,
  • Karın ağrısı, konsantrasyon güçlüğü,
  Fakat kalsiyum yüksekliğinin ise belli bir nedeni olmaktadır. Nedenlerinden birkaçı ise şöyledir:

  • Paratiroid hormonunun çok salgılanması,
  • Psikolojik rahatsızlıklarda kullanılmakta olan lityum ilacı,
  • Alkali mide ilacı kullanma,
  • Zehirli guatr,
  • D, A vitamini fazlalığı, östrojen ilacı,
  • Damardan beslenme,
  • Kronik böbrek yetmezliği,
  • Vücudun susuz kalması,
  • Hareketsizlik kalsiyum yüksekliğine neden olmaktadır.

  Kalsiyum Yüksekliği

  Kişide hafif şekilde kalsiyum yüksekliği böbrekleri etkilerken, şiddetli kalsiyum yüksekliklerinde ise hayati sorunlar ortaya çıkardığı herkes tarafından bilinmektedir. Hafif kalsiyum yüksekliği yaşayan hastalara hareketli bir yaşam, bol su içmek ve spor yapılması daha çok tavsiye edilmesi önerilir. Bu tür hastalarda kalsiyum yüksekliğine neden olan ilaçlar kullanılıyorsa ise, ilaçlar değiştirilir yada uzman bir doktor yardımı ile ilaçlar bırakılır. Birde kalsiyum oranı yüksek olan kişilerde doktor uygun görür ise paratiroid bezi ameliyatı yapabilir. Ameliyatta, boyun açılarak tümör var ise alınır. Dört tane olan bezlerden üç bez tamamen çıkarılıp, kalan bezin yarısı alınmaktadır. Bu ameliyat kalsiyum oranları düşük olanlarda da uygulanabilmektedir. Fakat kişi 50 yaş altı ise bu ameliyatlara tabi tutulur 50 yaş üstü kişiler bu ameliyata uygun olmadıkları için tabi tutulmayıp daha farklı yöntemler ile kalsiyum seviyesi düşürülmeye çalışılır.

  ]]>
  Kalsiyum Nitrat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-nitrat.html Mon, 03 Dec 2018 04:47:58 +0000 Kalsiyum Nitrat, bir gübre çeşididir. (Ca(NO3)2 4H2O) formülü olan beyaz renkli tanecik yapısında, kalsiyum nitrat, iki besinli ve suda çok çabuk çözünen, bitkilere verimli olan ve bitkiler tarafından hemen alınan bir gübredir. Kalsiyum Nitrat, bir gübre çeşididir. (Ca(NO3)2 4H2O) formülü olan beyaz renkli tanecik yapısında, kalsiyum nitrat, iki besinli ve suda çok çabuk çözünen, bitkilere verimli olan ve bitkiler tarafından hemen alınan bir gübredir. Suda tamamının çözülmesi ve kalsiyum oksiti (CaO) ise %19 kalsiyum (Ca) halinde bulunmaktadır. Nitrat azotu ve suda tamamının çözünürlüğü bu kalsiyum bileşimi başka gübrelerde bulunmamaktadır. Bu sebeple bitkiler üzerinde birçok kazanım sağlamaktadır. Kalsiyum Nitrat gübresi, bitkiler için önemli eşsiz bir bileşimdir, iki ana besin elementi bakımından zengin olan nitrat azotu ve kalsiyum içermektedir. Kalsiyum nitratı, üst gübrelemede ve her tür iklim ve toprak koşulunda tüm bitkiler için en iyi gübre seçimidir. Bitkilerin verimi bakımından kalsiyum ve nitratın birlikte alınması, bu bitkinin kök kısmında diğer gübrelerin bıraktığı kalıntıyı bırakmamasıdır. Birbiriyle olumlu uyumu etkileyen bu iki besin elementi toprakta da tuzluluk oluşturmaz. Bitkilerin kökleri tarafından besin alımı sırasında Nitrat ve Azot, suda çabuk eriyebilir biçimde Kalsiyum alımını kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple bitkinin Kalsiyuma ihtiyacını karşılamaktadır. 

  Kalsiyum, bitkiler tarafından çok tüketildiği bilinen bir makro besin elementi sınıfına girmektedir. Bitki, aldığı kalsiyum bakımından dolayı beslendiği için hücre duvarının yapı taşını oluşturmaktadır. Kalsiyum Nitrat bitki besini olması gibi özelliğe sahipken toprağı ıslah edici özelliğine de sahiptir. Bitkiler için toprakta kil mineralleri tarafından tutulabilen diğer besin maddelerinin daha verimli hale gelmesini sağlamaktadır. Az kalsiyum ya da çok Sodyum içeren bitkiler ve bu bitkilerin sulanan topraklarda kil parçacıkları sıkışabilir. Buna sebep olarak da toprak da gelişen bitkinin su ve oksijen hareketi yavaşlar ve bu bitkilerin gelişimi bakımından olumsuz etkiler. Bu sebeple suda eriyebilen Kalsiyum, topraktaki kil parçacıklarının çözülmesi ile toprağın daha verimli bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Aslında bilinen bir gerçek var ki, bitkiler Kalsiyum olmadan büyüyemezler, Kalsiyumun bitkiler için önemi Azot ve Potasyumdan sonra çok önemli bir besin elementidir. 

  Kalsiyum Nitrat
  Kalsiyum Nitrat, toprağın verimini ve kalitesini artırmaktadır. Bitkinin hücre duvarında %90 kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum olmadan bitkinin kök ve sürgün gelişimi yavaşlar. Bitkilere zarar veren ve hastalık direncini artırmaktadır. Bitkilerin bir yerden bir yere nakliyesinde dayanıklılığını sağlar, bitkilerin verdiği meyvelerinin depolama ömrünü uzun tutar. Kalsiyum Nitrat, hızlı alınabilme özelliğine sahiptir. Alkaliilk oluşturmaz, tuzluluk etkisi de yoktur. Kalsiyum Nitrat, özellikle bitkilere damlama ve yağmurlama sulama sistemi ile uygulandığında tek başına verilmelidir.

  Kükürtlü ve Fosforlu olan gübreler ile birlikte kullanılması uygun değildir. Kalsiyum Nitrat zirai ilaçlar ile karıştırılmamalıdır. Kalsiyum Nitrat, depolama, saklama esnasında rutubetten, nemden uzak tutulmalı ve aynı zamanda da torbanın ağzı açık bırakılmamalıdır. Aynı zamanda 1 litre sulama suyunda yaklaşık olarak 700gr. Kalsiyum Nitrat eritilebilir. 
  ]]>
  Kalsiyum Minerali https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-minerali.html Mon, 03 Dec 2018 14:44:10 +0000 Kalsiyum Minerali, İnsan vücudu için kalsiyum mineralinin önemi, özellikle kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından almış olduğu görevleri nedeniyle, çok fazla olmaktadır. Bu neden ile insan vücudundaki kalsiyumun çoğu kem Kalsiyum Minerali, İnsan vücudu için kalsiyum mineralinin önemi, özellikle kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından almış olduğu görevleri nedeniyle, çok fazla olmaktadır. Bu neden ile insan vücudundaki kalsiyumun çoğu kemiklerde ve dişlerde vardır. Kalsiyum minerali, kas büyümesinde ve kasların gerginliğinde, enerji üretiminde, kanın pıhtılaşmasında, sinir iletiminde ve kalbin düzenli olarak çalışmasında oldukça önemli görevleri bulunmaktadır. Ayrıca hamilelik ve doğumdan sonra süt oluşumunda da büyük rolü bulunmaktadır. Birde kanser ve kalp hastalıkları riskini oldukça en az seviyeye düşürmektedir. Kemik erimesini azaltmada oldukça faydalı olan bu mineral aynı zamanda, kan basıncının düzenlenmesinde, kan pıhtılaşmasının önlenmesinde ve enerji üretiminde etkili olmaktadır. Vücutta yağ parçalanmasına yardımcı olur ve erken kalp hastalıkları riskini azalttığına rastlanmaktadır. Kalsiyum, magnezyumla birlikte birbirini tamamlayarak mükemmel bir ikili oluşturmaktadır. Kalsiyum bir çok yiyecekte ve içeceklerde bulunmaktadır. Örneğin maden suları, badem, brokoli, tereyağı, lahana, keçiboynuzu, karahindiba çiçeğinde, yeşil yapraklı sebzelerde, keçi sütünde, incirde, süt ve süt ürünlerinde, somon balığında, sardunya balığında, deniz tuzunda, susam tohumunda, şalgam bitkisinde, böğürtlen yaprağında, kuşburnu bitkisinde, nane ve yulaf da bulunur. Kalsiyum mineralinin azalması gibi durumunda  başta kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucu raşitizm emik erimesi diş çürümesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Kalsiyum minerali günlük alınması gereken miktar normal yetişkinlerde, gebelikte, bebeklerde ve çocuklarda mutlaka farklılık göstermektedir. 

  Kalsiyum Minerali
  Kalsiyum minerali eksikliğinde kemikler yumuşamaya başlar ve daha hassas oluşur. Çocukluk dönemindeki eksikliğinde kemikler yeterince gelişmemektedir ve ileri yaşlarda ise çabuk yaşlanma, çökme  ve eğilme gibi etkileri bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum minerali alınması kolon kanserinden kurtulmaya yardımcı olup kolon kanserine yakalanmaktan uzak tutmaya yaramaktadır. Genellikle kalsiyum artışı yada düşüşü yaşla alakalı olmaktadır. Yaş geçtikçe ve kişi yaşlandıkça kalsiyum emilimi azalır. Kişi eğer 65 yaşının üzerinde isen D vitamini yapımı da azalmış olmaktadır. Kalsiyum minerali kemikleri geliştirmesi için gerekli olan bir vitamindir. Kadınlarda östrojen düzeylerinin düşmesi, kemik erimesini hızlandırır çünkü östrojen kemiklerdeki kalsiyum mineralinin azalmasını önleyen bir hormon olmaktadır. Menopoz durumunda ise östrojen düzeyleri düşünce kemik erimesi daha çok artar.

  Kalsiyum minerali kısacası vücut için önemli olup özellikle bebek ve yaşlılarda çok az miktarda olup güçsüz olmalarını sağlamaktadır. Kalsiyum minerali özellikle çocuklarda eksiklik sonucunda oluşturacağı ilk sıkıntı bağışıklık sistemlerinin çabuk yenilmesi olmaktadır. Sürekli en küçük şeyde hastalanmalarinin başlıca sebeplerinden biri olmaktadır. Ayrıca kalsiyum emiliminin yeterli şekilde yapılmaması çocukların diş yapılarında bozulmalarına sebep olur ve saç ile tırnaklarında kırılmalar meydana getirir. Uyku bozukluğu ve dalgınlık yaşanabilir. Ayrıca bunlardan dolayı da iştahsızlık meydana gelmektedir.
  ]]>
  Gebelikte Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/gebelikte-kalsiyum.html Mon, 03 Dec 2018 15:49:29 +0000 Gebelikte kalsiyum, bir çok kişinin bildiği gibi kalsiyum kemik ve dişlerin yapısının oluşumunda, zarar görmüş olduğu durumlarda iyileşmeye yardımcı olacak temel bir gereksinim maddesi olmaktadır. Gebelik döneminde kemik Gebelikte kalsiyum, bir çok kişinin bildiği gibi kalsiyum kemik ve dişlerin yapısının oluşumunda, zarar görmüş olduğu durumlarda iyileşmeye yardımcı olacak temel bir gereksinim maddesi olmaktadır. Gebelik döneminde kemik erimesi azaltılmasında oldukça faydalı olur. Bu temel mineral aynı zamanda, kan basıncının düzenlenmesine fayda sağlar, kan pıhtılaşmasının önlenmesine fayda sağlar, kas büyümesinin engellenmesine fayda sağlar, sinir ataklarının önlenmesine fayda sağlar, kanserin önlenmesinde ve enerji üretiminde etkili olmaktadır. Kalsiyum minerali vücutta bulunan yağın birbirinden ayrılmasına yardımcı olur ve erken kalp hastalıkları riskini azalmaktadır. Gebelikte kalsiyum, magnezyum mineraliyle beraber kullanıldığında birbirini tamamlayıp iyi bir ikili oluşturmaktadır. Örnek verecek olursak kalsiyum kasları gererken magnezyum gevşetmektedir. Kalsiyum minerali vücudumuzdaki kemikleri ve dişlerimizi oluşturan, onları güçlü, sağlıklı tutan gerekli bir maddedir. Vücudumuzda bulunan kalsiyum maddesinin %99’u kemiklerimiz ve dişlerimizde yer alırken geri kalan %1’lik oran da kan pıhtılaşmasını sağlar, eklemlerin yapılanmasına yardımcı olur, kalp atışlarını düzenler ve sinir sisteminin onarılmasına etki sağlayan yumuşak dokularda ve kanda bulunur.

  Gebelikte kalsiyum, gebelik süresince üç ayda olmak üzere anneden yaklaşık 25 gram ile 30 gram kalsiyum ihtiyacı oluşur. Bu kalsiyum maddesinin çoğu kemik ve kıkırdakların oluşumunda kullanılmaktadır fakat bir kısmı da kan damarlarının kasılıp genişlemesinde, sinirlerin birbirine sinyal göndermesinde, kasların kasılmasında ve iç salgı bezlerinin hormon salgılamasında yardımcı olan maddeler olmaktadır. Öte yandan kalsiyum maddesinin çoğu anne tarafından bedelsiz verilmektedir. Kadının bedeni bu süre içerisinde kalsiyumu emme ve kalsiyumu kullanma hususunda şaşırtıcı olarak etkin olmaktadır ve bebek için kalsiyum fazlası oluşturmaktadır. Aslında beslenmeye fazladan kalsiyum ilave etmek fetusun kullanabileceği miktara çok az ilave yapmaktadır. Fakat yine de beslenmede yeterli olarak kalsiyum alınması, yani bu oran günde 1000 miligram kendi sağlığınız açısından önemli olmaktadır. Çünkü yeterince kalsiyum maddesi vücuda alınmasa sağlık açısından bebeğin ihtiyaç olan kalsiyum maddesin kemiklerden ve dişlerden alır ve buda sağlığın bozulmasına neden olacaktır. 

  Gebelikte Kalsiyum
  Yapılan araştırmalar da gebelikte kalsiyum preeklampsi riskini özellikle de risk taşıyan bayanlarda bu riski önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğu ileri sürülmektedir. Preeklampsi ödem yüksek kan basıncı ve ürede protein olarak görülen bir rahatsızlık olarak bilinir. Eğer günde üç bardak kadar süt, peynir veya yoğurtla bol miktarda süt ve süt ürünleri tüketirseniz kalsiyum desteğinin fazlası gerekmez, fakat bu besinlerden  tüketmiyorsanız eğer kalsiyum destekleri fayda sağlayacaktır. Kemiklerinde hala gelişme olan ergenlik dönemindeki ve genç yaşta olan anneler daha fazla kalsiyum maddesi almaları gerekir. Aksi taktirde kendi gelişimlerini de riske atarlar. Kalsiyum ihtiyacı hamileliğin üçüncü ayında en yüksek seviyede olmaktadır fakat kalsiyum miktarını bütün hamilelik süresince en üst seviyede tutmak gerekir. Bunun sonucunda ise yetersiz olarak kalsiyum alan bir anne adayı kısa süre içerisinde kaslarında çeşitli spazm tarzı kasılmalar meydana gelir, uzun vadede ise kemiklerdeki kalsiyum deposunun harcanması sonucunda ileri yaşlarda artış göstermiştir olan kemik erimesi riskiyle karşı karşıya kalırlar. Hamilelik döneminde günlük olacak şekilde 1200 miligram olarak belirlenmiş kalsiyum ihtiyacının klasik olarak bilinen en iyi kaynakları süt ve süt olarak bilinmektedir.
  ]]> Kalsiyum Karbonat https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-karbonat.html Tue, 04 Dec 2018 08:50:30 +0000 Kalsiyum Karbonat, Bir çok kişi tarafından kullanılan fakat tam olarak ne olduğu bilinmeyen bir tür bileşik olmaktadır. Kullanım alanı olduğu sürece yüksek olan kireç taşı aslında tam olarak kalsiyum karbonatı olmaktadır. Y Kalsiyum Karbonat, Bir çok kişi tarafından kullanılan fakat tam olarak ne olduğu bilinmeyen bir tür bileşik olmaktadır. Kullanım alanı olduğu sürece yüksek olan kireç taşı aslında tam olarak kalsiyum karbonatı olmaktadır. Yani kısaca halk arasında kireç taşı olarak bilinen bir tür kimyasal bileşik olmaktadır. Eski yıllarda boyadan daha çok kireç kullanıldığından dolayı kullanım alanı günümüze göre çok daha fazla olmaktaymış. Gün geçtikçe kullanımı daha da artmakta olan boya, hem estetik görünüm ile hem de daha hafif kimyasalları içermesinden dolayı  kireç taşının, yani kalsiyum karbonatın kullanımını oldukça azaltmış olmaktadır. Kalsiyum karbonat kesinlikle insan vücuduna oldukça zararlı olmaktadır. Ağız yoluyla kesinlikle kullanılmamalıdır ayrıca deri yolu ile bulaştığı zaman bol miktarda su ile yıkanmalıdır. Öncelikle su ile tepkimeler oluşturarak vücutta yanma ve daha çok kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.  Kalsiyum karbonat özellikle göz ile kesinlikle temas ettirilmemeye dikkat edilmelidir. Çok büyük zararlar oluşturabilir.  Göz ile temasında hızlı bir şekilde yanma oluşturarak gözün en iç tabakasına kadar zarar verebilmektedir. Bu gibi tehlikeli ve sakıncalı durumlar yaratabildiğinden dolayı çocukların yetişemeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. 

  Kalsiyum karbonat biyolojik olarak ta oldukça zararlı bir bileşik olmaktadır. Bundan dolayı kullanım alanı oldukça sınırlıdır ve bu bileşiği hepimizin yaşamış olduğu şehirlerde olduğu gibi ağaç gövdelerinde görmüşüzdür. Bu bileşik biyolojik canlılara zarar verdiğinden dolayı ağaca zarar verebilecek olan canlıların yok edilmesinde kullanılmaktadır. Kalsiyum karbonat etrafta bulunan kayaçların içerisinde elde edilmektedir ve ülkemizde de oldukça fazla bulunabilen bu bileşiğin kullanımı da yaygın olmaktadır. Kullanımı gün geçtikçe azalan bu kimyasal bileşiğin aşırı bir tepkime yanlısı olmasından dolayı kullanımının azalması bir bakıma iyi ve faydalı olmaktadır. Ayrıca ağaçlara gelen böcek, solucan ve yok edici hayvanların uzak durmasını engellemek için ağaç diplerinde kullanılır. Bu kimyasal bileşiğin zararlı etkilerinden daha çok kullanan insanlarımız etkilenmektedir ya göz rahatsızlığına yakalanır yada yanıklar ile karşılaşılır. Bu neden ile bu ürünün yerini günümüzde boya almaktadır hem görünümü güzelliği açısından oldukça farklı hem de zararı pek fazla olmamaktadır. Kalsiyum karbonat, diğer karbonat türleri ile hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadır. Fakat bu karbonat diğerlerine göre biraz daha sert ve yakıcı olmaktadır. 

  Kalsiyum Karbonat
  Kısaca kalsiyum karbonat daha çok sanayi alanında kullanılmaktadır. Sanayi alanının ise olmazsa olmazlarından olup kullandığımız her eşyanın hemen hemen hepsinin içerisinde bulunmaktadır. Örneğin mermer de bulunmaktadır. Mermer ise her evde günümüzde bulunmaktadır. Birde bu ürün tıp dalında kullanılmaktadır ve ihtiyaç duyulmaktadır. Tıp alanında böbrek hastaları veya kanında bulunan fosfor fazlalığı olan kişilerin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda soya sütünde kullanılan kalsiyum karbonat bu tür kullanım alanlarında ise oldukça faydalı olmaktadır. Birde tebeşir yapımında kullanılmaktadır. Bu şekilde bütün öğrencilerin el teması ile kendilerine zarar verecek kadar yakın olmaktadır. 
  ]]>
  Kalsiyum İçeren Besinler https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-iceren-besinler.html Wed, 05 Dec 2018 04:23:22 +0000 Kalsiyum İçeren Besinler, Besinler bizim yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmemize ve vücudun gereken enerjiyi almasına yarar. Bu yolla gün içerisinde daha zinde oluruz. Doğada var olan gıdaların her birinin ayr
  Kalsiyum İçeren Besinler, Besinler bizim yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmemize ve vücudun gereken enerjiyi almasına yarar. Bu yolla gün içerisinde daha zinde oluruz. Doğada var olan gıdaların her birinin ayrı ayrı faydası vardır. Bazı besinlerde protein, bazılarında karbonhidrat, yağ, mineral vs. yer almaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu  element olarak kalsiyum ise oldukça önemlidir. Kalsiyum içeren besinler tüketerek daha sağlıklı kalmak da mümkündür. 

  Kalsiyum İçeren Besinler: Kalsiyum yönünden zengin besinler dediğimizde pek çok gıda aklımıza gelmektedir. Bunları gruplandırmak daha anlaşılır olacaktır. 

  Süt ve süt ürünleri: Süt bilindiği gibi kalsiyum deposudur. Bunun yanında peynir, yoğurt da kalsiyum içerir. Bolca tüketmek özellikle çocukluk döneminde oldukça yararlıdır. 

  Kalsiyum İçeren Besinler
  Bitki ve baharatlar: Bitkiler genelde vitamin için birebir olarak bilinse de bazı bitkiler ve baharatlar kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Örneğin susam, keten tohumu, yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum yönünden zengindir. Pişmiş ıspanak ve çiğ brokoli de de kalsiyum oranı daha yüksektir. Bunların yanında asma yaprağı, roka ve acı pul biberde de kalsiyum oldukça yüksektir. 

  Kalsiyum vücudumuzda kemik sağlığı için oldukça önemlidir. kemiklerin sağlıklı ve dinç olması ise daha dik ve sağlıklı olmamıza yarar sağlar. Aynı zamanda dişlerimizin sağlığı için de çok önemlidir. Dişlerin çürümesine engel olur ve yediklerimizden daha fazla keyif alırız. Her şeyin faydası kadar zararı da vardır. Bunun için sırf kalsiyum içeriği yüksek diye sürekli fazla yemek zarar verebilir. Böbreklerde hasara neden olabilir ve böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle yeterli miktarda kalsiyum alın ve gün içerinde su tüketerek zararlı olan maddeleri bir an evvel vücuttan atmaya çalışın. 

  ]]>
  Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum.html Wed, 05 Dec 2018 22:38:48 +0000 Kalsiyum, Kalsiyum herkesin bildiği gibi kemik ve dişlerin yapısının oluşumunda, kemiklerin ve dişlerin zarar gördüğü durumlarda iyileşmesine yardımcı olan temel bir gereksinim maddesi olan mineraldir. Kemik erimesinin azal Kalsiyum, Kalsiyum herkesin bildiği gibi kemik ve dişlerin yapısının oluşumunda, kemiklerin ve dişlerin zarar gördüğü durumlarda iyileşmesine yardımcı olan temel bir gereksinim maddesi olan mineraldir. Kemik erimesinin azaltılmasında oldukça fayda sağlamaktadır. Bu temel mineral aynı zamanda, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur, kan pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olur, kas büyümesinin engellenmesine yardımcı olur, sinir ataklarının önlenmesine yardımcı olur, kanserin önlenmesine ve enerji üretiminde oldukça etkili olmaktadır. Vücutta yağ parçalanmasına yardımcı olan bu besin kaynağı erken kalp hastalıkları belirme riskini de azaltmaktadır. Kalsiyum, magnezyumla beraber kullanımında birbirini tamamlayarak mükemmel bir ikili oluşturmaktadır. Örnek verecek olursak eğer kalsiyum kasların erilmesini sağlarken magnezyum kasları gevşetici etki oluşturur. İnsan vücudu açısından kalsiyumun önemi, özellikle kemik oluşumunda ve diş sağlığı açısından almış olduğu görevleri sebebiyle aşırı derecede fazladır. Bu nedenden dolayıdır ki insan vücudunda kalsiyum oranı %99’u kemiklerde bulunur ve dişlerde bulunur. Kalsiyumun, kas büyümesinde ve kasların gerginliğinde, enerji üretiminde, kanın pıhtılaşmasında, sinir iletiminde ve kalbin düzenli bir şekilde çalışmasında önemli görevleri olmaktadır. Gebelik ve doğumdan sonra süt yapımında da oldukça etkili olan rolü vardır. Ayrıca kanser tedavisinde ve kalp hastalıklarının riskinin azaltılmasında kullanımı önerilir.

  Kalsiyum maddesi vücudun hemen hemen bütün işlevlerinde iyonize olan bir durumda yani kanda çözünmüş olarak gerçekleşen tepkimelerde fayda sağlayan, kasların kasılma işlevlerinde fayda sağlayan, kanın pıhtılaşmasının gerçekleşmesinde yada kompakt olarak kemiklerin ve dişlerin yapısında önemli roller alan yaşamsal bir madde olarak bilinir. Her kişinin günlük olarak belli miktarlarda kalsiyum maddesi alması gerekmektedir. Fakat özellikle kemik yapımının hızlı olarak devam ettiği ergenlik dönemi içerisinde, bebeğin rahim içerisinde gelişmekte olduğu hamilelik döneminde, bebeğin annesini emmesiyle büyüdüğü emzirme zamanında ve kemik yapısının nispeten hızlı bir şekilde erimesinde bu risklerin artış gösterdiği bayanların menopoz dönemi içerisinde bedenin kalsiyum dengesinin korunmasında bir hayli önem taşımaktadır.

  Kalsiyum Faydaları:

  İnsan vücudu açısından kalsiyumun önemi bir hayli fazla olmaktadır. Özellikle kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından almış oluşturduğu etkilerden dolayı kalsiyumun kemik gelişiminde etkisi çok fazladır. Bu nedenden dolayı insan vücudundaki kalsiyumun en fazla kemiklerde ve dişlerde bulunur. Kalsiyumun kas büyümesinde ve kasların gerginliğinde, enerji üretiminde, kanın pıhtılaşmasında kanser hastalığının yok edilmesinde yada kanser hastalığının risklerinin azaltılmasında oldukça fazla etkisi olmaktadır.

  Kalsiyum

  Kalsiyum Eksikliği:

  Vücutta kalsiyum eksikliği olduğunda, başta kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucunda raşitizm yani kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunlar meydana gelir. Saç ve tırnaklarda kırılmalar oluşabilir. Bunların yanı sıra eklem ağrıları oluşur, kas krampları belirir, egzama rahatsızlığı belirtileri ortaya çıkar, kalp çarpıntısı hızı yükselir, yüksek tansiyon açığı ortaya çıkar, sinirlilik durumu artış gösterir, uykusuzluk problemi ve depresyona neden olabilmektedir. Gebelikte ve yeni doğan bebeklerde kalsiyum ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Bu nedenden dolayı, özellikle gebelikte ve bebeklerde kalsiyum ihtiyacını karşılamaya özen göstermek gerekir ve kalsiyum eksikliği sonucunda oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçmek gerekir.

  Kalsiyum hangi yiyeceklerde bulunur

  Maden sularında kalsiyum oranı yüksektir, bademde kalsiyum oranı yüksektir, brokolide kalsiyum oranı yüksektir, tere yağında kalsiyum oranı yüksektir, lahanada kalsiyum oranı yüksektir, keçi boynuzunda kalsiyum oranı yüksektir, karah]]> Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-eksikligi.html Wed, 05 Dec 2018 22:58:59 +0000 Kalsiyum Eksikliği, En fazla  dişlerde ve kemiklerde bulunan kalsiyum mineralinin başlıca görevleri güçlü kemik ve diş yapısının korunmasını sağlamaktır. Kanın normal olarak pıhtılaşmasının sağlanmasında, sinir Kalsiyum Eksikliği, En fazla  dişlerde ve kemiklerde bulunan kalsiyum mineralinin başlıca görevleri güçlü kemik ve diş yapısının korunmasını sağlamaktır. Kanın normal olarak pıhtılaşmasının sağlanmasında, sinir hücreleri arasındaki iletişimin sağlanmasında, kasların kasılma sağlamasında ve kasların gevşeme hareketinin sağlanmasında, bazı hormonların üretimi ve kalp atışının düzenlenmesini sağlar. Yeteri miktarda kalsiyum maddesi alımı genellikle kemik gelişiminin devam ettiği çocukluk dönemlerinde olsa da aslında genel sağlığın ve özellikle kemik sağlığının koruması amacıyla her yaşta kalsiyum alınması gereken bir mineral kaynağıdır.https://www.tohumgubre.com/SFolder/ckeditor/images/kalsiyum-eksikli%C4%9Fi.jpg Vücutta kalsiyum eksikliği olduğu vakit, başta kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucunda raşitizm yani kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunlar meydana gelecektir. Saçlarda ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelir. Bunların yanı sıra eklem ağrıları oluşum gösterir, kas krampları belirtileri oluşur, egzama rahatsızlığı belirtileri meydana gelir, kalp çarpıntısı oluşumu artış gösterir, yüksek tansiyon açığı belirir, sinirlilik durumu fazlalaşır, uykusuzluk problemi artar ve bu eksiklik depresyona neden olabilmektedir. Hamilelikte ve yeni doğan bebeklerde kalsiyum ihtiyacı daha fazla gerekir. Bu nedenden dolayıdır ki özellikle hamilelik döneminde ve bebeklerde kalsiyum ihtiyacını karşılamaya oldukça özen göstermemiz gerekir ve kalsiyum eksikliği sonucunda oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçmek gerekmektedir.

  Kalsiyum Eksikliği

  Kalsiyum Eksikliği Belirtileri:

  Kalsiyum eksikliği belirtileriyle ilgili olarak ilk önce şunu söylemek gerekmektedir; kısa süreli kalsiyum eksikliği herhangi bir belirtiye neden olmaz ve kalsiyum ölçümü yapılmadan eksikliğin belirlenmesi mümkün olmayacaktır. Çünkü vücut kanda olan kalsiyum eksikliğini bir süre kemiklerden aldığı kalsiyumla tamamlamaktadır. Fakat kalsiyum eksikliği uzun bir süre zarfında devam ederse kemiklerden alınan kalsiyum kemiklerin zayıflamasına yol açacak olup ve kemik yoğunluğunun azalmasına neden olacaktır. Bunun sonucundaysa kemik kırığı ve osteoporoz gibi hastalıkların görülme riski oldukça artar.

  İlerlemiş olan kalsiyum eksikliği belirtilerinde ise kişiden kişiye değişmekle birlikte en sık görülen belirtiler şu şekilde olmaktadır:

  • Ellerde karıncalanma, ayaklarda ve yüz bölgesinde karıncalanma oluşumu gerçekleşir,
  • Kaslarda kasılma meydana gelir,
  • Düzensiz kalp atışı gerçekleşir,
  • Hafızanın zayıflaması belirtisi ortaya çıkar,
  • Depresyon belirtisi kendini gösterir,
  • Halüsinasyonlar görülmeye başlanır,
  • Kas ağrıları sürekli olarak belirir,
  • Cilt kuruluğu oluşur ve tırnaklarda kırılma meydana gelir.

  Kalsiyum Eksikliği Nedenleri

  Kalsiyum eksikliği çoğunlukla kalsiyum açsısından yetersiz beslenme sebebiyle görülür. Beslenme programınıza kalsiyum bakımından zengin gıdaların eklenmesinde kalsiyum seviyesini normal düzeye çıkarır. Bunun yanı sıra yaşla birlikte kemiklerde zayıflama meydana gelir ve kemik yoğunluğunun korunabilmesi amacıyla daha fazla kalsiyum maddesine ihtiyaç duyulur. İleri ki yaşlarda doktorunuza danışarak kalsiyum takviyesi kullanmak kemiklerin zayıflamasına bağlı meydana gelen sorunların önlenmesi için tavsiye edilen hususlardandır. Fakat kalsiyum eksikliği sadece yaş ve beslenme şekliyle sınırlı kalmaz. Vücudun kalsiyum mineralini kullanmasına etki oluşturan durumlar kalsiyum eksikliğine neden olabilir.

  Kalsiyum Eksikliği Riskini Artıran Durumlar

  • D Vitamini Eksikliği: Kalsiyum maddesinin vücut tarafından fazla olarak kullanılmasında önemli bir rolü olan D vitamini eksikliği olmasında kalsiyum eksikliği riski de artış göstermektedir. Bazı gıdalar D vi]]> Kalsiyum Kaynakları https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-kaynaklari.html Thu, 06 Dec 2018 17:34:37 +0000 Kalsiyum Kaynakları,genel olarak hayatımızda oldukça önemli bir yeri vardır. Kalsiyum kaynakları sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazıdır. Diş sağlığı ve kemiklerin gelişimi için başlıca özellikleri arasında yer almaktad Kalsiyum Kaynakları,genel olarak hayatımızda oldukça önemli bir yeri vardır. Kalsiyum kaynakları sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazıdır. Diş sağlığı ve kemiklerin gelişimi için başlıca özellikleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı, özellikle gelişim çağında alınması gerekmektedir. Kalsiyum kaynakları birçok besinlerde yer almaktadır. Fakat özellikle halk arasında süt ve süt ürünlerinde kalsiyum kaynakları bilinse de baharat ürünleri ve bir çok yeşil sebzelerde kalsiyum kaynakları mevcuttur. Kalsiyumun vücut için oldukça çok önemli katkıları vardır. Kemik gelişiminde ve bir çok kemik hastalıkları önlemekte aynı zamanda diş sağlığı ve diş eti hastalıklarında bunların yanında doğru bir şekilde alındığında, kalp hastalıkları damar tıkanıkları ve kolesterol hastalıklarında kalsiyumun alınması ve vücudun kalsiyum olarak hiç bir açığı bulunmaması gerekmektedir. Yeteri kadar alındığında bu gibi hastalıkları önlemektedir. Fakat kalsiyumun falza alınmamasıda gerekmektedir. Kalsiyum fazla alındığı takdirde başka ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bundan dolayı, bizde sizler için kalsiyumu günlük olarak tüketebilceğeniz miktarı kadar kalsiyum kaynakları içeren besinleri paylaşacak olursak;

   Süt Ve Süt Ürünleri; Kalsiyum kaynakları süt ve süt ürünleri genel olarak gelişim çağındaki çocuklar için olmazsa olmazlar arasındadır. Bir bardak süt, içerisindeki kalsiyum değerleri nedeni ile günlük kalsiyum ihtiyaçların 1/4 ünü karşılamaktadır. Bundan dolayı gelişim çağındaki çocukların gece yatmadan önce bir bardak süt içmesi gerekmektedir. Bunun yanında ayrıca özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olan peynirleri bol bol tüketmelidir. Peynir çeşitlerinde özellikle beyaz peynir günlük alınması gereken kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Evet kahvaltıda tüketebilceğiniz 100 gr. beyaz peynir ile güne eksiksiz başlayabilir ve vücudunuzun alması gereken kalsiyum ihtiyacının yarısını almış olursunuz. Bundan dolayı uzmanlar gelişim çağındaki çocuklara süt ile birlikte mutlaka süt ürünleri içeren beyaz peyniri önermektedirler

   Kalsiyum Kaynakları
   Yeşil Sebzeler Ve Baharatlar; kalsiyum kaynakları yeşil sebzeler ve baharatlar genel olarak birçok kişi tarafından kıymeti bilinmeyen ürünler arasındadır. Çünkü genel olarak toplumda kalsiyum kaynakları arasında yalnızca süt ve süt ürünleri gösterilmektedir. Halbu ki bazı yeşil sebzeler ve baharatlar süt ve süt ürünleri kadar kalsiyum içermektedir. Kalsiyum kaynakları yeşil sebzelerde ilk sırayı ıspanak almaktadır. Özellikle pişmiş 100 gr. kadar ıspanağın içerisinde 138 mg. kadar kalsiyum değerleri mevcuttur. Yeşil sebzeler arasında diğer kalsiyum içeren besinler ise, roka, üzüm salkımı yaprağı, brokoli ve dere otu vb. gibi ürünlerde bolca kalsiyum kaynakları bulunur. Baharat çeşitleri arasında ise kereviz sapı, mercan köşk, kurutulmuş biberiyeler ve kekiklerde oldukça yoğun kalsiyum kaynakları içeren ürünlerdir. 

   Susam; Kalsiyum kaynakları susam oldukça önemli bir kalsiyum deposudur. Evet pek çoğu kimsenin bi habersiz olduğu susamın kalsiyum ihtiyacının tamamına yakınını karşılamaktadır. 100 gr. susamım içeriği olarak ele alındığında günlük olarak alınması gereken kalsiyum ihtiyacının tamamına yakın kısımını karşılamaktadır. Herkes tarafından süt ve süt ürünleri kalsiyum kaynaklarını bilselerde susam kalsiyum kaynakları açısında birer kalsiyum deposudur. Ve içeriğinde ki kalsiyum miktarı bakımından süt ve süt ürünlerini bertıraf etmektedir. Fakat susamın içeriğindeki enerji miktarı olarak kalori içerdiğinden ve hatta oldukça yüksek kalori içerdiğinden bir çok kişi tarafından kullanılmamaktadır. Sizde kullanırken miktarına çok dikkat ederek kullanmalısınız. 100 gr. susamın içeriğinde 576 mg. kalori miktarı içermektedir.

   Keten Tohumu Ve Badem; Kalsiyum kaynakları keten tohumu ve badem bir diğer önemli kalsiyum kaynaları arasındadır.]]> Kalsiyum D Vitamini https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-d-vitamini.html Fri, 07 Dec 2018 00:49:25 +0000 Kalsiyum D vitamini, kalsiyum ve D vitamini vücudun olmazsa olmazlarındandır. Yetişkin bir insanın vücudunda 1.2 kg kalsiyum bulunması gerekir Vücutta kalsiyumun büyük çoğunluğu kemik ve dişlerin yapısında bir miktarı yumuşak Kalsiyum D vitamini, kalsiyum ve D vitamini vücudun olmazsa olmazlarındandır. Yetişkin bir insanın vücudunda 1.2 kg kalsiyum bulunması gerekir Vücutta kalsiyumun büyük çoğunluğu kemik ve dişlerin yapısında bir miktarı yumuşak doku da az bir miktarı ise vücut sıvılarında bulunur besinler ile vücuda alınan kalsiyumun ancak yüzde otuz ya da kırkı emilir geri kalanı dışkı idrar ve saç derisi ile atılır. Kalsiyum vücutta kemik ve dişlerin gelişimini sağlar sağlığını korur kanın pıhtılaşmasında etkilidir hücre içi uyarıların iletilmesini sağlar kas fonksiyonu ve sinir iletimi için gereklidir kalp atımı denetiminde etkisi vardır kalsiyumun yeterli tüketilmesi tüm yaş grupları için oldukça önemlidir hızlı bir şekilde gelişen gençlerde ve kaybın arttığı yaşlılarda kalsiyum alımına daha çok ihtiyaç vardır gebelik döneminde ise bebek kalsiyumu anne de alır emzirme döneminde de yine kalsiyum annenin aldığı besinler ile süte geçer ve bebek bu şekilde kalsiyum ihtiyacını karşılar. Kalsiyum bakımından zengin olan besinler inek sütü peynir çeşitleri yoğurt pekmez badem fındık antep fıstığı ceviz soya fasulyesi susam barbunya mercimek bamya asma yaprağı roka maydanoz nane pırasa soğan kuru incir pestil kivi tarhana incir çilek lahana kereviz taze kırmızı biber sarımsak bezelye domates üzüm ayva armut nar karpuz elma şeftalidir. 

   Kalsiyum D Vitamini
   Kalsiyum D vitamini, D vitamini de yağda eriyen ve kemik sağlığı için gerekli olan bir vitamin türüdür. İnce bağırsaklarda kalsiyum emilimini ve kemik yapımında kullanılmasını kontrol eder eksik kaldığında kemik yapısı bozulabilir kemik yapısında ağrı olur. D vitamininin yüzde doksan kadarı güneş ışınlarından elde edilir deri de sentezlenen D vitamini kana geçer kas ve yağ dokusunda depolanır veya karaciğere geçerek D vitamini aktif şekle dönüşür ve vücutta kullanılır. D vitamininin yüzde onluk kısmı besinlerden alınır D vitamini bakımından zengin olan besinler karaciğer yağlı balıklar ve yumurta sarısıdır güneş ışınları vücuda alınmaz ise sadece besinler ile D vitamini ihtiyacı karşılanmaz yeteri miktarda güneş ışığı alınmaz ise D vitamini eksikliği yaşanır. Gebe kadınlarda emziren kadınlarda bebeklerde büyüme çağındaki çocuklarda karaciğer ve böbrek hastalarında görülebilir. Bebek ve çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak raşitizm hastalığı görülebilir bu hastalık kemikleşmenin bozulduğu bir hastalık türüdür. Bu nedenle yeteri miktarda D vitamini alınmalı ve güneş ışınlarından faydanılmalıdır
   ]]>
   Hamilelikte Kalsiyum https://www.kalsiyum.gen.tr/hamilelikte-kalsiyum.html Fri, 07 Dec 2018 07:46:23 +0000 Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı tüm vitamin ve besin öğeleri ihtiyacının arttığı gibi artmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için her insanın gün içerisinde belli miktarda mineral ve vitamin alımı gerçekleştirmesi gerekir. Hamile Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı tüm vitamin ve besin öğeleri ihtiyacının arttığı gibi artmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için her insanın gün içerisinde belli miktarda mineral ve vitamin alımı gerçekleştirmesi gerekir. Hamilelik sırasında bu ihtiyacın artması söz konusudur. Özellikle normal zamanlarda da insan vücudu için çok gerekli olan kalsiyum ihtiyacı gebelik sırasında daha da artar. Hem anne adayının hem de bebeği kemik gelişimi ve sağlığı için alınan kalsiyum miktarının normalden daha fazla olmasında fayda bulunmaktadır.

   Hamilelikte kalsiyum kullanımının önemine bakacak olduğumuz zaman anne karnındaki bebeğin daha doğmadan evvel kalsiyum ihtiyacının oluşması söz konusudur. Kalsiyum bebeğin diş ve kemik oluşumu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bebeğin anne karnındayken daha güçlü kemiklere sahip olmasını sağlayabilmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacı anneden karşılayacaktır. Anne kalsiyum miktarını artırmazsa bu kez çocuk annenin kemiklerinde depolanmış olan kalsiyumu tüketecektir ve bu da annenin kemik yapısının zayıflamasına neden olacaktır.

   Hamilelikte Kalsiyum
   Hamilelik sırasında anne adayının kalsiyum alımını artırdığı zaman hem anne adayının hem de bebeğin kalbi daha düzenli çalışacaktır. Ayrıca annenin emzirme döneminin de daha sağlıklı geçmesine ve daha fazla süt verimine sahip olmasına da olanak sağlayacaktır. Yeterli kalsiyum alınmadığı takdirde annenin kemiklerinde depolanmış olan kalsiyum miktarının azalması annenin kemiklerinin ağrımasına ve ileride kemik erimesi sorununu yaşamasına neden olacaktır. Bu yüzden yetişkin bir insan için günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg iken hamilelikte kalsiyum ihtiyacı 500-600 mg artarak 1500-1600 mg'a yükselecektir. Bu sebeple hamile bir bayan günde 2-3 su bardağı süt tüketmelidir.
   ]]>
   Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-hangi-besinlerde-bulunur.html Fri, 07 Dec 2018 21:40:54 +0000 Kalsiyum hangi besinlerde bulunur, Vücudumuzda düzenleyici görevi olan vitamin ve mineraller gibi, kalsiyum da insan sağlığına birçok faydası vardır. Kalsiyum, bilindiği üzere kemik ve dişler için son derece faydalı minera Kalsiyum hangi besinlerde bulunur, Vücudumuzda düzenleyici görevi olan vitamin ve mineraller gibi, kalsiyum da insan sağlığına birçok faydası vardır. Kalsiyum, bilindiği üzere kemik ve dişler için son derece faydalı minerallerin başında gelir. Kemik ve dişlerin bol kalsiyum emilimi sayesinde güçlü ve dayanıklı olunması sağlanır. Kalsiyum D vitamini sayesinde kemiklerde emilim sağlar. D vitamini eksikliği kalsiyum alımına etkisi vardır. Kalsiyum eksikliği vücuda zararı vardır. Kalsiyum doğada eti yenen hayvanlarda, sebze ve meyvelerde hatta nehir ve doğal su kaynaklarında bulunur.

   İçinde kalsiyum barındıran yiyecek ve besinler tüketilmesi bebeklik döneminden çocukluğa ve yetişkinlere bile çok faydası vardır. Kalsiyum düzenli bir şekilde sürekli alındığında bebek ve çocukların kemik sağlığını geliştirmekte, daha dayanıklı ve güçlü bir sağlığa kavuşmasına yardımcı olurlar. Yetişkin insanlarda yaşa bağlı yavaş yavaş kemiklerinde deforme olur ve kemik hastalıkların görülme olasılığı artar. Kalsiyum eksikliği bulunduğu zaman da bu süreç hızlanır ve ciddi eklem ve kemik hastalıklarına neden olmaktadır. Kalsiyumun sadece kemikleri korumakla kalmayıp etkili enerji sağlamaktadır. Demir, vitamin ve diğer minerallerle birlikte kalp sağlığına faydası görülmekte, kasların gelişmesi, sindirim sistemini düzenleyici rol alması, kan üretmesi faydaları da vardır.

   Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur
   Kalsiyum içeren besinler başta doğal ortamlarda büyümüş, iyi beslenmiş hayvanların et ve kemiklerinde yeterli oranda kalsiyum bulunmaktadır. Balık tüketimi kalsiyum açısından önemlidir. 100 gram balık ürünlerinde  yaklaşık olarak 383 miligram kalsiyum içerir. Bunun yanında yağsız ve az yağlı süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda kalsiyum bulunur. Bundan dolayı çocukların devamlı surette süt, yoğurt ve peynir tüketmesi tavsiye edilir. 100 gram peynirde 961 miligram kalsiyum bulunmaktadır bu oran yeşil sebzelerde 120 miligramdır. Yeşil sebzelerin içinde kalsiyum emilimini hızlandıran D vitamini de bulunduğundan yeşillik ve sebzelerin önemi dahada artmaktadır. Ayrıca sebzeler kalori oranları da düşük olduğu için kilo aldırmayan özelliği bulunmaktadır. Yine kuru baklagillerde yüksek oranda kalsiyum barındıran besinlerdir. Pirin, mercimek, buğday, fasulye kalsiyum içerir. Soya ürünlerini süt ile birlikte kullandığınızda A ve D vitaminini vücuda yeterince alınmış olunur. Meyvelerin vitamin ve kalsiyum ilişkisi zengin olduğu için muz, portakal, limon, elma, mandalina, çilek fazlaca tüketilmesi gerekir.

   Kalsiyum alımı insan sağlığı için önemli olduğunu vurgulamıştık. Bazı uzmanlara göre kalsiyum alımının eksikliği gibi zararlı olacağını araştırmalara göre dayanarak söylemişlerdir. Buna dayanarak günlük kalsiyum alımı oranlarını belirlemişlerdir. Bebekler de günlük kalsiyum miktarı ortalama 250 miligram, çocuklarda 800 miligram, yetişkinler de ise 1200 miligram olması önerilmektedir.

   Kalsiyumun eksikliğinde zararları bulunmaktadır. Vücudunuzda kalsiyum eksikliğinin belirtilerinin olduğunu anlamak oldukça kolaydır. Kalp ağrı ve çarpıntıları, sık sık ani kramplar, osteoporoz, dişlerin çabuk çürümesi ve sık dış eti rahatsızlıklarının yanında bitkinlik, sürekli uykusuzluk hali, hiper tansiyon gibi rahatsızlıklar başka hastalığın sebebi olduğu gibi kalsiyum eksikliğinin belirtilerinin başlıca rahatsızlıklarıdır. Özellikle kadınlarda 50 ve üstü yaşlarda kemik erimesi gibi rahatsızlıklar görülmekte. Kemik sağlığı için önemi olan kalsiyum kemiklerin bu yaşlardaki insanlara kesinlikle tavsiye edilir. Ayrıca diş hastalıklarının iyileşmesinde yardımcı olmakla birlikte diş yapılarının ve dişlerin erken çürümesine engel olmaktadır. Sindirim sistemini düzenleyerek, vücutta oluşturduğu enerji sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Kasların gelişimine katkı sağlarken sık sık kramp girmesini engeller. Rahatlatıcı]]> Kalsiyum Diyeti https://www.kalsiyum.gen.tr/kalsiyum-diyeti.html Sat, 08 Dec 2018 10:29:02 +0000 Kalsiyum Diyeti, kalsiyum kaynaklı diyet şekillerinin çok daha iyi sonuçlar verdiği herkes tarafından bilinmektedir. sağlıklı olmasının yanı sıra doğru bir şekilde sizlerde fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsan Kalsiyum Diyeti, kalsiyum kaynaklı diyet şekillerinin çok daha iyi sonuçlar verdiği herkes tarafından bilinmektedir. sağlıklı olmasının yanı sıra doğru bir şekilde sizlerde fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız kalsiyum diyetinden yardım alabilirsiniz. Peki hangi içecekler ve gıdalar kalsiyum açısından zengindir ve kalsiyum diyetinin uygulanışı nasıldır

   Bilindiği gibi süt kalsiyum barındıran gıdaların ilk sırasında yer almaktadır. Ayrıca sütün yanı sıra yoğurt ve peynir gibi sütten imal edilen ürünlerde de bol miktarlarda kalsiyum barındırmaktadır. Genel olarak çocukların gelişme çağında oldukça fayda sağlayan kalsiyum daha sonrada yani ilerleyen yaşlarda ise kemik erimesi rahatsızlığının önüne geçmek için de oldukça kıymetlidir. Kalsiyumun insan sağlığına olan bunca faydalarının yanı sıra kilo verme ve zayıflama konusunda da oldukça etki kalsiyum haftada 2 gün uygulanabilecek  kalsiyum diyeti olarak fayda sağlamaya devam ediyor. Şimdi 2 günlük kalsiyum diyeti nasıl uygulanır birlikte göz atalım.

   Kalsiyum Diyeti

   Kalsiyum Diyeti

   1 Gün

   Kahvaltı:

   • 1 tane orta büyüklükte armut
   • 4 çorba kaşığı kadar yulaf ezmesi
   • 1 su bardağı yağı alınmış süt

   Öğle Yemeği:

   • 6-7 yemek kaşığı kadar etsiz sebze yemeği
   • 1 ufak kase yağsız yoğurt
   • 1 ince dilim kepek ekmeği

   Ara Öğün:

   • 1-2 adet kivi
   • 5-6 adet lifli veya kepekli bisküvi
   • 1 fincan sütlü şekersiz kahve

   Akşam Yemeği:

   • 5-6 yemek kaşığı kadar sebze yemeği örneğin ( taze fasulye, ıspanak, bezelye, karnabahar veya  pırasa olabilir.
   • 1 kase yağsız yoğurt
   • 1 kase sebze çorbası

   2 Gün

   Kahvaltı:

   • Yeşillik tabağı maydanoz, salatalık, dereotu veya marul gibi
   • 1 dilim çavdar ekmeği
   • 5-6 adet siyah zeytin
   • 1 tane haşlanmış yumurta
   • 1 dilim yağsız beyaz peynir

   Öğle Yemeği:

   • 2 ince dilim kepek ekmeği veya 5-6 yemek kaşığı kadar kepekli makarna
   • 2-3 adet ızgara köfte veya 1 adet haşlanmış tavuk budu
   • 1 kase yağsız yoğurt

   Ara Öğün:

   • 1 adet orta irilikte elma
   • 2-3 çorba kaşığı yulaf ezmesi
   • 1 kase kadar yağsız yoğurt

   Akşam Yemeği:

   • Sebze tabağı ( brokoli, karnabahar ve havuç haşlandıktan sonra üzerine yoğurt dökülerek tatlandırılır.)
   • 1 kase etsiz ve yağsız sebze çorbası
   • 1 tane mevsim meyvesi ( ayva, elma, portakal, şeftali veya nar olabilir.)
   ]]>